Vitamín C je oveľa viac než len schopný nakopávač imunity. Táto živina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v citrusoch, ale aj v rakytníku alebo brokolici, nemôže ujsť pozornosti nikoho, kto chce byť zdravý a krásny. V čom konkrétne spočívajú prínosy vitamínu C?

Poďme si na úvod ujasniť, čo to „céčko“ vlastne je

O vitamínoch sme sa všetci učili v škole. Udržať tieto veci v pamäti je ale fuška, preto si dovolíme základné fakty pripomenúť. Vitamínu C sa hovorí aj kyselina askorbová. Je vo vode rozpustný a plný antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať s nenápadnými „agresormi“, s ktorými denne prídeme do styku.

Naše telo si ho nevie vyrobiť samo. Ideálne je ho do seba dostávať potravou (najviac ho je napr. v acerole, šípkach, čiernych ríbezliach, ružičkovom keli či kiwi). Denne by sme tohto vitamínu mali v dospelosti prijať cca 80 – 100 mg. Množstvo sa ťažko odhaduje, pokiaľ ale nejeme dostatok zeleniny a ovocia, príde vhod užívať doplnky stravy. Naše telo s ním doslova rozkvitá. Ako konkrétne a prečo ho začať dodávať?

1. Bojuje s prechladnutím

Keď sa povie vitamín C, možno sa väčšine z nás vybaví práve nádcha a prechladnutie. ,,Céčko” preukázateľne posilňuje imunitu. Nielenže pacifikuje vírusy, ktoré chorobu spôsobujú, ale v dôsledku tiež skracuje čas, kedy nie sme vo svojej koži

2. Skrášľuje pokožku

„Céčko“ robí pokožku zdravú a žiariacu. Na koži má vplyv hneď z niekoľkých hľadísk, preto si tento bod dovolíme trochu rozsegmentovať, nech sa orientujeme:

  • Tak ako antioxidanty pomáhajú nášmu telu v boji proti voľnými radikálmi, rovnako tak pomáhajú našej pokožke. Účinne kompenzujú poškodenie UV žiarením a náš kontakt so znečisteným prostredím. Poslednou dobou sú veľmi módne krémy typu SPF a pod. Suplementácia vitamínu C ich príjemne dopĺňa.
  • Vitamín C sa zároveň podieľa na tvorbe kolagénu. Čím sme starší, tým ho máme menej a preto mu musíme venovať pozornosť - má vplyv na pružnosť a pevnosť kože a teda tvorbu vrások (a okrem toho tiež ovplyvňuje stav našich kĺbov, kostí a svalov). Keď nechceme byť čoskoro ako sušienky, dopĺňať vitamíny je krok správnym smerom.
  • Vieme, čo to je elastín? Ako jeho názov napovedá, táto bielkovina má na svedomí elasticitu. Keď to veľmi zjednodušíme, dáva tkanivá do pôvodného tvaru a tiež kožu zahusťuje, chráni a lieči. 

3. Podporuje metabolizmus tukov

Kto by to bol povedal –⁠ „Céčko“ pomáha držať našu váhu pod kontrolou. Čím? Je nevyhnutné pre správne metabolické pochody tukov. Správny chod metabolických procesov je pre zdravie kľúčový. Ak sa chceme trochu naštartovať alebo udržať v harmónii, „céčko“ je efektívny asistent

4. Odháňa stres

Žijeme v uponáhľanej dobe, nie je teda divu, že naša dušička občas plače. Vitamín C je skvelý v tom, že vie znižovať hladinu stresových hormónov. Účinne teda pomáha zaháňať fyzický aj emočný stres.

5. Znižuje únavu a vyčerpanie

Pokiaľ si doprajeme dosť kvalitného jedla a pitia, ale pritom stále cítime únavu, možno nám chýbajú živiny. Je to klišé, ale pravdivé, že už jedlo nie je, čo bývalo. Pôda je nešetrným zaobchádzaním zdecimovaná natoľko, že už plodinám nemôže dopriať dosť dôležitých látok. Medzi príznaky nedostatku vitamínu C patrí únava. Je preto fajn myslieť na jeho dostatočný prísun

Zaujímavosť: Vitamín C podporuje vstrebateľnosť železa. Nedostatok železa má často za následok únavu, nízku duševnú i fyzickú výkonnosť a dýchavičnosť. Pri častej únave nám toho pravdepodobne chýba viac, nie iba jedna jediná látka. 

Čo je v hre, ak budeme mať vitamínu C nedostatok

Je to lekár, kto musí potvrdiť, či s nami niečo nie je v poriadku a možno nám odporučí, aké vitamíny a iné doplnky stravy ďalej užívať. Vitamínom C sa dopovali už naše babičky a vedeli prečo. Navyše týmto vitamínom sa len ťažko predávkujeme – z tela odchádza močom a ak by sme ho prijali príliš, rýchlo ho vylúčime. Práve teraz, v časoch rôznych aj konkrétnych chorôb, sa odporúča podporovať imunitné procesy. Dostatok pohybu, duševná hygiena a zdravá strava plná prospešných látok sú ich štartovacími čiarami.

Je dôležité spomenúť, že extra pozorní by voči „céčku“ mali byť fajčiari. Práve oni tohto vitamínu vstrebávajú väčšie množstvo a mali by si ho teda aj viac dodávať. 

Nízka hladina vitamínu C má komplexne na svedomí:

  • sklon k tvorbe modrín,
  • pomalé hojenie rán,
  • suché a lámavé vlasy,
  • krvácanie z ďasien,
  • depresie a únavu.

Zaujímavosť: Fajčiari, ktorí si dodávajú dostatok vitamínu C, majú v tele skoro rovnakú hladinu antioxidantov ako nefajčiari. GOODIE produkty zaručia optimálnu hladinu „Céčka“.

Pre zdravie, líniu, bystrú myseľ, dobrú náladu, na osvieženie, pochutnanie, skrátka na čo práve potrebujeme – v Goodie to väčšinou (keď práve nie je vypredané) máme. V súvislosti s týmto článkom odporúčame

Lipozomálny vitamín C 60 ks

Nie sú vitamíny ako vitamíny. Ich lipozomálna forma sa vstrebáva 20x lepšie ako tá „obyčajná“. Pokiaľ si chcete dopriať „Ferrari medzi doplnkami stravy”, toto je presne ono! 

Berry Power Supermix BIO 150 g

Jedna čajová lyžička tejto zmesi poskytuje trojnásobné denné odporúčané množstvo „Céčka“! Camu camu, jedna zo zložiek Supermixu, obsahuje 30x viac vitamínu C ako pomaranče. Spoločne so šípkami, aróniou a acerolou tvoria kombo vhodné nielen na čas jesene.

Sirup červená repa s vitamínom C

Repa je céčkom nadobudnutá výživná bomba. Stačia 2 čajové lyžičky 2x denne a máme v sebe jeho 150% odporúčanej dennej dávky. Je super do vody, do šalátu alebo priamo do pusy. 

Myslime na to, že prevencia je dôležitá. Trápiť sa chorobou nikto z nás nechce. Pár výživových vychytávok nám môže priniesť množstvo vitality. 


Tak nech sa táto jeseň zaobíde bez nádchy a naša pleť stále žiari! :)



Autor: Lída Dubinská
Tisk