Vedeli ste o tom, že každý, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl je tak trochu biohacker? V pravom slova zmysle však musíte ísť ešte o niečo ďalej a ponoriť sa do hĺbky vedeckých informácií o tom, ako hacknúť telo aj myseľ a vytiahnuť zo seba maximálny potenciál.

Prečítajte si, čo to biohacking vlastne je, ako funguje a akých 5 základných krokov vyskúšať, keď chcete zlepšiť svoju výkonnosť, krásu či dlhovekosť.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je vlastne ten biohacking?
  • Na akých základných pilieroch hacknutie vlastného tela stojí.
  • A konkrétne tipy, čo urobiť, keď chcete začať s biohackignom.

Biohacking alebo spôsob, ako vyťažiť maximum zo svojho tela

Každý biohacker je svojim spôsobom bádateľ a objavovateľ, pretože biohacking spočíva v neustálom hľadaní informácií, skúšaní noviniek a ich správnom vyhodnocovaní na základe subjektívnych pocitov aj napríklad priamo krvných testov. Ide o holistický pohľad na zdravie človeka a snahu celkového zlepšenia vrátane nevyhnutného vyhodnocovania, čo skutočne funguje a čo nie.

Pri ovládnutí základných aj pokročilých pravidiel biohackingu sa môžete tešiť na postupné zmeny k lepšiemu a to viac-menej vo všetkých oblastiach života – od chudnutia, cez zlepšenie pamäte a pracovnej výkonnosti až po silný imunitný systém odolný proti chorobám. Stále viac sa téma biohackingu skloňuje aj v súvislosti s dlhovekosťou a maximálnym predĺžením plnohodnotného zdravého života.

Základné piliere biohackingu

Základné piliere moderného biohackingu sa z veľkej časti prelínajú so všeobecnými zásadami zdravého životného štýlu a niet sa čomu čudovať, pretože jedine na naozaj pevných základoch môžete stavať ďalej a ešte viac zvyšovať potenciál svojho tela na základe implementácie zlepšení vychádzajúcich z moderných vedeckých poznatkov. Za spodné poschodia pomyselnej pyramídy biohackingu považujeme napríklad:

  • vyladenú stravu zodpovedajúcu potrebám tela,
  • doplnenie kľúčových živín pomocou vhodne zvolených suplementov,
  • optimalizáciu kvalitného a dostatočného spánku,
  • pravidelný pohyb,
  • pobyt vonku na čerstvom vzduchu a prirodzenom dennom svetle.

Naopak vrchné poschodia biohackerskej pyramídy spočívajú v drobnejších zmenách, ktorými sa ešte viac snažíte vyladiť svoje telo, avšak aby to mohlo naozaj fungovať, musíte vychádzať z pevne nastavených základov a až nad nimi robiť pomyselnú nadstavbu:

  • doplňovanie látok na spomalenie starnutia (napríklad koenzým NAD, NMN, koenzým Q10, karotenoidy)[2]
  • sledovanie svojho denného režimu pomocou inteligentných technológií na doladenie posledných detailov (napríklad Oura Ring alebo inteligentné hodinky),
  • zvýšenie adaptácie na náročné podmienky pomocou adaptogénov (napríklad ashwagandha, maca).[3]

Čo sa dá dosiahnuť biohackovaním?

Keď sa pustíte do biohackingu, máte v zásade jeden hlavný cieľ, ktorým je zlepšenie celkovej kvality života. Zároveň však môže ísť o konkrétne ciele a problémy, ktoré vás trápia, napríklad:

  • zlá a nezdravá pleť,
  • problémy s trávením,
  • nedostatok energie,
  • problémy so sústredením,
  • zvýšenie fyzickej výkonnosti.

Avšak aj pre konkrétne jednotlivé problémy platí, že na ich celkové vyriešenie a odstránenie príčiny musíte zložiť celý obrázok zmien vykonávaných zvnútra i zvonku. Jednotlivé rady sa prelínajú a vzájomne sa ovplyvňujú, čo zároveň znamená dobrú správu, pretože pri snahe o dosiahnutie krásneho a mladistvého vzhľadu môžete podporiť aj kognitívny výkon a zapracovať na celkovej dlhovekosti.

A ako začať s biohackingom?

Chcete sa stať biohackerom? Žiadny problém, stačí si najskôr naštudovať problematiku všeobecného zdravého životného štýlu a postupne ísť v jednotlivých oblastiach viac do hĺbky, implementovať novinky na základe overených informácií, sledovať zmeny a vyhodnocovať ich. Na získanie maximálnej efektivity jednotlivých procesov je však kľúčové si každý z uvedených tipov správne upraviť podľa toho, čo najviac vyhovuje konkrétne vám a vášmu telu, pretože každý sme originál, a práve pochopenie týchto rozdielností znamená rozdiel medzi dobrým a takmer perfektným výsledkom.

#1 Eliminačná diéta na odstránenie všetkého, čo vám neprospieva

Eliminačná diéta sa skladá z dvoch krokov, kedy pri prvom odstránite zo stravy jednu alebo viac potravín, pri ktorých máte podozrenie, že vám úplne nevyhovujú. [1] Následne počkajte zhruba dva týždne, kým sa organizmus dostatočne neprečistí. Po uplynutí tejto doby prichádza čas na opätovné skúšobné zaradenie potravín, ideálne vždy po jednej. Počas postupného zaraďovania jednotlivých jedál totiž sledujete, ako na ne telo reaguje a či vám prináša skôr benefity alebo vás oslabujú, unavujú a zaťažujú. Pri zaraďovaní sledujte, či sa neobjavujú príznaky, ktoré značia, že daná potravina by nemala mať miesto vo vašom jedálničku, ako napríklad:

  • vyrážky,
  • bolesti brucha,
  • hnačky a zažívacie problémy,
  • pocit únavy po jedle či nadmerné výkyvy hladiny krvného cukru.

TIP: Pri eliminačnej diéte si dajte pozor na chýbajúce živiny a zároveň dostatočnú podporu prirodzenej detoxikácie, aby bolo po následnom opätovnom zaradení potravín skutočne jasné, ako na ne naozaj reagujete. S oboma týmito problémami môžu pomôcť zelené superpotraviny, napríklad spirulina v tabletách.

#2 Zistite, akých živín máte nedostatok

Ideálne ešte počas optimalizácie jedálnička vyraďovaním potravín, ktoré vám nerobia dobre, sa zamerajte aj na revíziu toho, akých živín môžete mať nedostatok. To sa spája napríklad so životným štýlom, kedy pri náročnej práci či veľkom fyzickom zaťažení môžete potrebovať napríklad viac horčíka na podporu regenerácie, či to súvisí aj s ročným obdobím, kedy predovšetkým v zime je na mieste cielene dopĺňať vitamín D.

V rámci jasného výsledku a prehľadu o deficite živín si môžete nechať spracovať rozšírené laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré dokáže odhaliť hladiny minerálov či vitamínov. Na základe týchto jasných dát budete priamo vedieť, čoho máte nedostatok a tým pádom aj po akých doplnkoch stravy siahnuť. Pri cielenom doplňovaní veľmi záleží aj na efektivite vstrebávania a využiteľnosti v organizme, preto voľte ideálne liposomálne vitamíny a minerály vo funkčnej forme.

TIP: Prečítajte si článok o vitamínoch a kedy ich dodávať.

Lipozomálny multivitamín

Štartovacím bodom pre cielené doplňovanie vitamínov a minerálov môže byť lipozomálny multivitamín, ktorý predstavuje vyváženú kombináciu základných vitamínov a minerálov, ktorých dostatočné množstvo v organizme vytvára ideálne podmienky na optimálne fungovanie jednotlivých orgánov a tela ako celku. Vďaka lipozomálnej forme sa navyše vstrebe až 80% z dodaných látok. 

#3 Zaraďte nootropiká na zvýšenie výkonnosti

Nootropiká sú látky stimulujúce mentálny výkon a podporujúce celkové zdravie mozgu. Vďaka ich znalosti a správnemu používaniu tak môžete skutočne hacknúť svoj mozog a zlepšiť jeho funkcie, ako sú schopnosť učenia, myslenia, spoľahlivosť pamäte, podpora koncentrácie a motivácie. Skrátka ideálna kombinácia pre zvládanie náročného štúdia či psychicky ťažkej práce.[4]

A čo patrí medzi nootropiká? Omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty (resveratrol, astaxantín), stimulanty (káva, matcha, zelené čaje), cholín.

Antioxidanty jako forma biohackingu - Goodie

TIP: Prirodzeným bohatým zdrojom antioxidantov je napríklad Berry Power Supermix BIO s vysokým obsahom vitamínov a minerálov obsiahnutých v šípkach, arónii, camu camu a acerole. 

#4 Optimalizujte svoj cirkadiánny rytmus modrým a červeným svetlom

Cyklus svetla a tmy ovplyvňuje nielen spánok a bdelosť, ale navyše zohráva úlohu v produkcii melatonínu, testosterónu, kortizolu alebo rastového hormónu. Správne nastavený a vyladený cirkadiánny rytmus má pozitívny vplyv na činnosť srdca, pľúc, svalov či čriev – skrátka ovplyvňuje celé telo a preto jeho správne nastavenie predstavuje kľúčový prvok pevných základov na dosiahnutie maximálnej výkonnosti. Ako regulátor cirkadiánneho rytmu funguje predovšetkým modré svetlo, ideálne však to prirodzené s pestrým spektrom vlnových dĺžok. Aj kvôli tomu sa odporúča vystavovať sa dennému svetlu aspoň na 1 hodinu predovšetkým v dopoludňajších hodinách. A naopak popoludní si dávajte pozor na príliš umelých zdrojov modrého svetla, ktoré podporuje bdelosť a blokuje tvorbu melatonínu. 

#5 Vyskúšajte sprchovanie studenou vodou

Aj taká zdanlivá drobnosť, akú predstavuje sprchovanie studenou vodou a všeobecne otužovanie, hrá pomerne veľkú úlohu v celkovom obraze biohackingu. Benefitov pobytu v studenej vode totiž existuje hneď niekoľko, napríklad ide o podporu cirkulácie krvi, posilnenie imunitného systému, zvýšenie hladiny testosterónu, efektívnejšiu regeneráciu svalov či všeobecné zlepšenie spánku.  [5]

A ako začať s otužovaním? To si prečítajte v samostatnom článku: Otužovanie? Vieme ako na to!

 

Na záver nezostáva nič iné ako spomenúť, že biohacking všeobecne predstavuje veľmi rozsiahlu a v mnohých ohľadoch komplikovanú problematiku, ktorej sa budeme na blogu Goodie ďalej venovať v článkoch zameraných na konkrétnejšie témy obohatené o presné tipy a návody, čo všetko vyskúšať a aké cesty vedú k zlepšeniu zdravia, krásy aj celkového pocitu spokojnosti.

A ako to máte vy? Poznáte dobre svoje telo a dokážete zo seba dostať maximum po psychickej aj fyzickej stránke vďaka tomu, ako sa o seba staráte a ako dbáte o svoj životný štýl? Alebo naopak premýšľate, že sa necítite najlepšie a chcete vziať zmenu od podlahy a konečne využiť celý svoj potenciál? Dajte nám vedieť!

 


 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk