Máte opuchnuté nohy a neviete, prečo sa vám to deje? Na vine môže byť hneď niekoľko príčin, ktoré značia problém v celom tele či naopak nedostatočnú činnosť žíl v nohách.

Opúchanie nôh nie je banalitou. Poďte odhaliť príčinu a nájsť efektívne riešenie, ako sa opuchov nôh zbaviť raz a navždy.

 

V tomto článku sa dozviete

  • Aké tri základné typy opuchnutí nôh rozlišujeme.
  • V čom spočívajú systémové príčiny opuchu nôh.
  • Podľa čoho spoznáte žilové ochorenie.
  • Aký vplyv na opuchy nôh má lymfatický systém.

Tri typy opuchnutia nôh

Pri opuchu dochádza k hromadeniu tekutiny v medzibunkových priestoroch. Pri normálnom stave udržujú tekutiny vo vnútri zdravo fungujúce cievy a vlásočnice, ale pokiaľ sa tlak na ne vplyvom najrôznejších príčin zvýši, dochádza k unikaniu tekutiny a následným nepríjemným opuchom nôh.

Príčiny opuchu nôh rozdeľujeme do troch skupín – systémové, žilové a lymfatické. Rozdelenie do skupín napovie, akým spôsobom dané opuchy riešiť, pretože pri systémovom probléme budete riešiť celý organizmus ako celok, po presnej diagnostike konkrétny orgán, ktorý je príčinou opuchov, v prípade žilového typu opuchov sa zameriate na cielenú podporu zdravia žíl a pri lymfatických opuchoch budete vedieť, že sa musíte zamerať na podporu lymfatického systému

Systémové príčiny opúchania nôh

Systémová príčina sa týka celého organizmu, kedy dôvodom na opuchnutie nôh byť poruchy funkcie niektorých orgánov či napríklad hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú optimálne fungovanie celého tela.

Opuch vzniknutý systémovou príčinou spoznáme podľa toho, že sa objavuje na oboch nohách, je na dotyk mäkký a nezanecháva žiadne odtlačky po pohmate.

Nesprávna funkcia orgánov

Na vine môže byť nesprávna funkcia či ochorenie niektorých orgánov, konkrétne najčastejšie obličiek, srdca či pečene. Za opuchy býva zodpovedná aj zlá funkcia štítnej žľazy alebo príliš nízke hladiny bielkovín v krvi. [1]

Riešenie
Pre správnu diagnostiku problému sa obráťte na lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia pre vylúčenie závažných ochorení. V rámci prevencie sa snažte podporiť činnosť jednotlivých orgánov zdravou stravou, pohybom a ako dodatočný bonus k ďalšej podpore navyše využite silu bylín vo forme čajov či tinktúr.

Tehotenstvo a hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu

Opuchy sa objavujú spravidla v druhej polovici tehotenstva, kedy sa musí organizmus ženy vysporiadať s väčším tlakom i vyššou váhou. Úlohu zohrávajú aj hormonálne zmeny, ktorých prebieha počas tehotenstva obrovské množstvo, čo ovplyvňuje práve aj zadržiavanie vody v tele či priepustnosť ciev končatín. Objavovať sa preto môžu nielen opuchy nôh, ale aj kŕčové žily.

Za opuchnutím nôh môžu stáť aj hormonálne zmeny spojené s menštruačným cyklom.

Riešenie
Počas tehotenstva sa odporúča dodržiavať základné opatrenia na zmiernenie opuchov nôh v podobe prechádzok a polohovania, kedy si budete dávať nohy hore. Snažte sa spať na ľavom boku, aby maternica toľko netlačila na dolnú dutú žilu zodpovednú za vrátenie krvi do srdca. K tomu sa zamerajte na zníženie nadmerného príjmu sodíka (nadmerné solenie a príliš slaných potravín) a naopak na dostatočný príjem draslíka (do jedálnička zaraďte zemiaky, batáty, banány, fazuľu, lososa, šošovicu alebo chia semienka). Dodržujte dôsledne pitný režim, kam okrem čistej vody môžete zaradiť aj prirodzene odvodňujúci slabý čaj zo žihľavy a v období zhruba 4 týždne pred termínom pôrodu aj maliníkový čaj.

Pri opúchaní nôh v súvislosti s menštruačným cyklom sa pokúste odhaliť, v akej fáze cyklu sa vám tento problém stáva. So zmiernením môže pomôcť harmonizácia hormónov, pretože za opuchmi často stojí práve hormonálna nerovnováha ako napríklad estrogénová dominancia.

Vysoké teploty a dlhé sedenie

Do príčin, ktoré súvisia s celým telom, zahŕňame aj vysoké teploty, pretože teplo spomaľuje prietok krvi v žilách, čo vedie k jej hromadeniu a vzniku opuchov. Dlhé sedenie napríklad pri kancelárskom zamestnaní či cestovaní problém ešte zhoršuje, pretože sa krv nemôže efektívne vracať späť hore. Telo si navyše v rámci obranného mechanizmu vodu šetrí a nadbytočne ju zadržiava, čo sa tiež prejavuje opuchom končatín.

Riešenie
Pomocou býva ochladzovanie nôh pri horúcom počasí, kedy sa odporúča striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní či priamo otužovaní. Ďalej nezabúdajte na dodržiavanie dostatočného pitného režimu a pri dlhšom sedení zaraďte preťahovanie a snažte sa využiť každú voľnú chvíľku na rozprúdenie krvi.

Podľa ajurvédy sa na nadmerné zadržiavanie vody a s tým súvisiace opuchy odporúča nápoj zo zeleného jačmeňa. Jeho prirodzene diuretické pôsobenie má aj vedecký základ, pretože vďaka obsahu horčíka a draslíka pomáha odbúravať nadbytok sodíka z tela zodpovedného za zvýšené ukladanie vody a tvorbu opuchov.[2]

Nadváha až obezita

Práve nadváha až obezita predstavujú celkovú záťaž pre organizmus. Zvýšený tlak vyššej nadmernej hmotnosti komplikuje žilám navracanie krvi späť do srdca, čo z dlhodobého hľadiska vedie až k ich poškodeniu a práve vzniku opuchov.

Riešenie
Zníženie telesnej hmotnosti pomocou zdravého a trvalo udržateľného diétnejšieho režimu, pri ktorom zdravá vyvážená strava a pravidelný pohyb tvoria základ každého dňa.

TIP: Prečítajte si článok s 10 tipmi pre zdravé a udržateľné chudnutie.

Vedľajší účinok liečiv

Príčinou môžu byť lieky proti vysokému krvnému tlaku, lieky proti bolesti a zápalu, hormonálna antikoncepcia či niektoré lieky proti diabetu. Dôsledkom užívania takýchto liekov môže byť nadmerné nahromadenie sodíka, negatívne ovplyvnenie funkcie obličiek odvádzajúcich prebytočnú tekutinu alebo zvýšená priepustnosť ciev, kvôli čomu uniká tekutina spôsobujúca opuchy. [4]

Riešenie
Pokiaľ sa jedná o nevyhnutné lieky, preberte svoj problém s lekárom, ktorý môže mnohokrát predpísať inú účinnú látku na daný problém bez podobných vedľajších účinkov.

Opuchy spôsobené problémami so žilami

Najčastejšou príčinou opuchov nôh však bývajú problémy spojené priamo so žilami a cievnou sústavou ako takou.

Chronická žilová choroba

Chronická žilová choroba trápi až 50 % celej populácie, pričom ženy jej trpia až o polovicu častejšie v porovnaní s mužmi. K zapáleniu žíl dochádza často najmä vplyvom nedostatočného pohybu pri sedavom zamestnaní a zvýšené riziko sprevádzajú aj osoby s nadváhou, kedy sú žily tiež viac zaťažované.[3]

Opuchy sa typicky objavujú hlavne vo večerných hodinách, ale pri závažnejších stavoch či vyšších teplotách predstavujú celodenný problém.

Riešenie
Pravidelné preťahovanie, chôdza a pohyb každý deň na vyváženie sedavého životného štýlu. Optimalizácia telesnej hmotnosti na zdravú váhu a prevencia v podobe zdravej stravy, kde by nemali chýbať živiny, ako sú vitamín C, E, lecitín, koenzým Q či rutín. To zahŕňa najmä cibuľu, cesnak, pohánku, grep, paradajky, červenú repu a podobne.

Nedostatočný výkon lymfatického systému

Opuchy spôsobené hromadením lymfy spoznáte podľa toho, že sa objavujú nielen v oblastiach členku, ale aj na prstoch a priehlavkoch. Odborným názvom sa jedná o lymfedém, pričom kumulácia lymfy môže mať celý rad príčin dedičnosť, úraz, operácia či zápal.

Riešenie
Snažte sa zo svojho života odbúrať stres, ktorý prúdeniu lymfy veľmi škodí. Zamerajte sa na zdravú a vyváženú stravu (konzumujte napríklad ľanové semienko, cesnak, ovocie s nízkym obsahom cukru, listovú zeleninu, chia semienka, mandle, brusnice či vlašské orechy) vrátane dostatočného pitného režimu. Aplikujte metódu suchého kefovania a striedajte sprchovanie teplou a studenou vodou. Nenoste príliš upnuté a tesné oblečenie. Výraznú pomoc predstavuje lymfodrenážna masáž, ktorá cielene stimuluje tok lymfy a odvádzanie nahromadených tekutín vrátane obsahu toxínov preč z tela.

Pre podporu lymfatického systému pravidelne vykonávajte masáž nôh. Začnite od chodidiel, postupujte smerom nahor a masírujte ideálne aspoň 15 minút. Na zvýšenie efektivity masáže použite napríklad exfoliačnú rukavicu z konopného vlákna. V kombinácii so sprchovaním teplou a studenou vodou môže takáto masáž prinášať okamžitú úľavu a zmiernenie opuchov lymfatického pôvodu. 

 


 

Opuchnutie nôh rozhodne nie je dobré ignorovať a rovnako ako pri iných zdravotných problémoch, tak aj v tomto prípade je pre celkovú liečbu nevyhnutné nájdenie a odstránenie príčiny. Nezabúdajte, že previazané procesy v tele sa môžu vzájomne ovplyvňovať pozitívne aj negatívne a preto pristupujte k opúchaniu nôh z rôznych uhlov a snažte sa telo maximálne podporiť, aby dokázalo opäť efektívne odvádzať krv z nôh späť k srdcu.


 


 

  1. Swollen lower limb, 2001 Feb.
  2. Potassium Modulates Electrolyte Balance and Blood Pressure through Effects on Distal Cell Voltage and Chloride, 2015 Jan.
  3. Understanding Chronic Venous Disease: A Critical Overview of Its Pathophysiology and Medical Management, 2021 Jul.
  4. Drug-induced edema, 2005 Jan.


 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk