Dlho očakávaná jar je konečne tu. Všetko sa pomaly zelená, lúče slnka nás nabíjajú stále častejšie, vtáčie pytačky sú zase v procese. Tešili sme sa. Namiesto prívalov energie na nás ale môže ležať balvan únavy. Ako s ňou zatočiť a jar si užiť v čo najväčšej sviežosti? Prinášame pár tipov inšpirovaných ajurvédou, ktoré vedia pomôcť!

#1 Odľahčime stravu

Možno už ste počuli o troch ajurvédskych dóšach, vate, pitte a kaphe. Práve poslednú spomínanú, kaphu, musíme na jar držať v rovnováhe. Má zemito-vodnaté vlastnosti, veľmi zjednodušene maže kĺby, tvorí hlien a podporuje pružnosť svalov. Prirodzene sa hromadia v dobe zimy, aby nás ochránila. Keď sa cítime zahlienení, zavodnení alebo svalovo malátni, má to na svedomí práve ona. Je to tým, že v chladnom období nám pomáha vytvárať izolačný „zimný plášť”. Na jar ho musíme chtiac nechtiac zhodiť. Čím? Zaradením ľahších jedál a bylín. Doba spánku skončila, energia sa musí rozprúdiť. Zelené a lokálne potraviny sú tou správnou voľbou, rovnako ako funkčné supermixy podporujúce detoxikáciu.

#2 Skúsme krátky detox

Náhodilé extrémy nikomu nesvedčia a my ich prívrženci rozhodne nie sme. Krátka očistná kúra ale nikomu neublíži. Drobnú úvahu na túto tému sme na našom blogu zverejnili už vlani a teraz vás pozývame na opätovné čítanie tu. Avšak – skúsme sa aspoň na krátky čas (3 dni, týždeň, mesiac, celú jar a leto? záleží na každom z nás) vyvarovať ťažkým potravinám, ktoré zhoršujú alergie, zadržujú vodu v tele a spôsobujú pomalosť. Menovite obmedzme napr. mliečne výrobky, múku a pečivo, rafinované a spracované potraviny a konzervy. Keď na chvíľku obmedzíme aj mäso, telo sa nám taktiež odvďačí. Veľkonočný pôst naši predkovia nedržali len tak, ale na základe dávnej múdrosti o ľudskom organizme. 

#3 Podporme sa vhodným pitím

Ajurvéda verí, že sila tráviaceho ohňa (tzv. ágní je zásadná v tom, ako sme schopní premieňať prijatú potravu na energiu a zdravé tkanivá. Tento oheň po zime nesmieme nechať vychladnúť a preto sa odporúča nepiť ľadové nápoje. Namiesto vychladenej vody preto na jar radšej popíjajte bylinkový čaj alebo nápoj z ashwagandhy. Jedná sa o adaptogénnu bylinu, ktorá skutočne pomáha v boji proti únave a navyše je považovaná za omladzujúcu, čo sa vždy hodí. Naopak je vhodné sa vyvarovať kofeínu, ktorý organizmus prekysľuje. Namiesto šálky obľúbeného pressa radšej zvoľte napríklad Macaccino, ktoré tiež nabudí. Svieži deň vykúzli aj ranná vlažná voda s citrónom.

#4 Rozmaznávajme svoje telo 

Je normálne byť po zime skrehnutý, tým skôr, keď sú zatvorené fitness centrá, jogové štúdiá aj ďalšie vnútorné športoviská. Môžeme sa ale stále činiť doma a s narastajúcimi teplotami aj vonku. Skúsme zaradiť napríklad niekoľko pozdravov slnku každé ráno. Zaberú pár minút, ale na celý deň pohladia po duši aj po tele. Pokiaľ to je možné, je fajn si dopriať pobyt v pare alebo v saune. Telo poteší aj pravidelný teplý kúpeľ s epsomskou soľou. Riadne sa vďaka nej zapotíme a zároveň dáme stimul lymfatickému systému. Po kúpeli sa nám taktiež uvoľnia všetky póry, ktorými sa ľahšie vylúčia všetky toxíny. Rovnako vhodná je aj masáž najrôznejšími olejmi či maslami. 

#5 Dovoľme si odpočívať

Žijeme v dynamickej dobe, ktorá poskytuje nadmieru možností. Práve kvôli nim nestíhame to podstatné - občas vypnúť. Snažme sa vytvárať si prestávky pri práci a cielene relaxujme aj vo voľnom čase. Berme tiež do úvahy, že zdraví môžeme byť len dobre vyspaní. Prespať 8 hodín je preto nutný základ. Choďme spať skoro (hovorí sa, že jedna hodina spánku pred polnocou je rovnako účinná, ako dve hodiny po nej) a pred spaním si dajme sprchu, ktorá zmyje všetky ťažkosti dňa. Než sa vydáme do postele, nie je dobré mať plné brucho, preto strážme čas večere a nejedzme minimálne 2 hodiny pred zaspaním. A keď sa vám zle spí? Skúste si pochutnať na pár datliach medjool. Obsahujú tryptofán podporujúci tvorbu spánkového hormónu melatonínu. 

#6 Buďme tu a teraz

Jar je nesmierne inšpiratívna. Transformácia prírody z obdobia zimy do jari je plná znovuzrodenia, energie a svetla. Trocha všímavosti nás dokáže vytrhnúť z letargie. Keď energia spadne na minimum, dajme si čas na spomalenie. Pozrime sa z okna a vnímajme, čo je vonku nové. Uvarme si šálku dobrého zeleného čaju. Sadnime si alebo pokojne aj ľahnime, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnime, nahlas vydýchnime a potom len pozorujme svoj dych a čo sa v nás odohráva. Možno takto dokážeme vystopovať aj príčinu, prečo sme unavení. Plánujme si a realizujme ale aj pravidelné prechádzky a výlety do prírody a vnímajme, ako sa všetko mení. Slnečné lúče ľudí od nepamäti nútia prebudiť sa a vyjsť von, neseďme teda doma. 

#7 Netlačme na seba

Zoznam tipov sa vždy trochu tvári ako zoznam úloh. Je teda dôležité mať na pamäti nesmierne dôležitú vec – spomaľme a svoj život udržujme v jednoduchosti. Nenechajme žiadne odporúčanie byť ďalšou položkou na nekončiacom zozname úloh. Vychutnajme si jar zjednodušením svojho života tak, aby zahŕňala iba veci, ktoré skutočne oživujú naše telo i dušu. Dnešná doba si žiadá disciplínu, tvrdú prácu a neustálu dostupnosť. Vedeli ste, že keď sme vo veľkom záprahu, sme na tom emocionálne a neurologicky rovnako, ako keď sa prejedáme? Áno, dostávame sa nad naše možnosti, keď oslabíme celý systém. Nie je pritom nič dôležitejšie, než si užívať život, teda aj práve prichádzajúcu jar! Zoberme si preto na pomoc napríklad naše CBD a užívajme si pohody



Snáď vám naše tipy prídu vhod a pomôžu k sviežosti. Každopádne – ak sme unavení, nič si z toho nerobme – aj medveď je stuhnutý, keď sa prebúdza zo zimného spánku.

Čo vám pomáha proti únave? Vážime si všetky komentáre na našich sociálnych sieťach!



Autor: Lída Dubinská
Tisk