Každý, kto sa niekedy zaujímal o účinné zložky v kozmetike, už počul o retinole. Napriek sľubnému anti-age efektu málokto skúma aj jeho potencionálne nevýhody a vedľajšie účinky, ktoré môžu na pleti napáchať nemalé škody.

Poďme si predstaviť bakuchiol, prírodnú a hlavne šetrnejšiu alternatívu retinolu – ponúka obdobné výsledky a bez vedľajších účinkov!

V tomto článku sa dozviete, kto je skutočným hrdinom v starostlivosti o pleť.

Retinol. Zázrak alebo hrozba?

Retinol, ktorý sa nazýva aj elixír mladosti, sa v posledných rokoch považuje za jednu z najúčinnejších zložiek kozmetiky. Jedná sa o najsilnejšiu voľnopredajnú syntetickú formu vitamínu A, ktorá pomáha zvýšiť mieru obnovy buniek, urýchľuje regeneráciu pleti, vyhladzuje vrásky a prispieva k mladistvému vzhľadu pleti. Okrem iného aj účinne predchádza akné a upchávaniu pórov.

Napriek všetkým svojim výhodám však bežne na pleti spôsobuje aj peknú neplechu. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky retinolu patrí pnutie, šupinatenie a popálenie pokožky. V niektorých prípadoch môže zapríčiniť aj vznik dermatitídy (zápalové kožné ochorenie).

Vedieť zaobchádzať s retinolom tiež nie je „len tak“. Musia sa dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá a obmedzenia. Spomeňme napríklad nutnosť nanášať retinol iba večer, pretože je extrémne citlivý na slnečné svetlo. Používanie retinolu sa tiež neodporúča pri dojčení a v tehotenstve, kvôli riziku poškodenia vývoja plodu.

Našťastie príroda „vymyslela“ bakuchiol, ktorý má podobný efekt aj účinok a ako bonus je k pleti maximálne šetrný a nemá žiadne obmedzenia! Poďme si tento rastlinný výťažok viac predstaviť.

Prírodný bakuchiol! Alternatíva bez vedľajších účinkov

Bakuchiol je antioxidant, ktorý sa nachádza v semenách a listoch indickej rastliny Psoralea corylifolia. Už niekoľko storočí sa využíva v čínskej i indickej medicíne pre restoratívne postupy, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na podporu prirodzených schopností tela: uzdravovanie sa a uzdravenie sa.

ZAUJÍMAVOSŤ: Rastlina Psoralea corylifolia alebo Babchi nie je pestovaná ako plodina. Zbiera sa divoko rastúca v prírode a indická vláda zber reguluje, aby nedochádzalo k drancovaniu prírody.

Pre kozmetiku sa stal bakuchiol populárnym až po tom, čo bolo preukázané, že má na pleť podobné účinky ako retinol, pretože „pracuje“ na totožnom princípe (prostredníctvom rovnakých proteínov) [1]. Na rozdiel od retinolu však nemáva vedľajšie účinky, pokožku nijako nedráždi a stáva sa tak skvelou voľbou aj pre tých, ktorí trpia kožným ochorením ako je ekzém, rosacea alebo psoriáza [2][3].

Ďalším benefitom bakuchiolu je aj jeho fotostabilita, vďaka ktorej nie je citlivý na slnečné žiarenie a preto je vhodný a bezpečný aj na denné použitie [5]. Okrem toho neobsahuje žiadne látky, ktoré by boli akokoľvek rizikové pre obdobie tehotenstva či dojčenia.

Fantastické účinky potvrdené vedou

  • Bakuchiol podnecuje bunky k vyššej produkcii a syntéze kolagénu [1]. Vďaka tomu pomáha odďaľovať prejavy starnutia, vyhladzuje jemné linky a vrásky a znovuobnovuje prirodzenú pevnosť a elasticitu pokožky.
  • Ako veľmi silný antioxidant preniká až do hlbokých vrstiev pokožky, kde eliminuje tvorbu, výskyt aj viditeľnosť tmavých škvŕn alebo hyperpigmentáciu [1].
  • Bakuchiol tlmí zápal v pleti, pôsobí na redukciu kožného mazu a zmierňuje prejavy miernej až stredne ťažkej formy akné. Nielenže obmedzuje počet zápalových lézií, ale tiež zosvetľuje a hojí reziduálne jazvy [4].

Vyskúšajte aj vy kúzlo bakuchiolu!

5601_vitaminove-serum-s-antioxidanty--bakuchiolem-a-q10-30-ml

VITAMINOVÉ SÉRUM S ANTIOXIDANTMI, BAKUCHIOLOM A Q10 30 ML
Vitamínové sérum s antioxidantmi, bakuchiolom a koenzýmom Q10 podporuje mladistvý vzhľad pleti, poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi, zjednocuje tón pleti, vyhladzuje vrásky a pomáha pri problémoch s akné.

 

 

Čo hovoríte na účinky bakuchiolu? Skúsite ho zaradiť do svojej rutiny?

  

Autor: Nicola Trompischová
Tisk

1. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects, R. K. Chaudhuri and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, published online 2014 Mar 6.
2. Clinical Evaluation of a Nature-Based Bakuchiol Anti-Aging Moisturizer for Sensitive Skin, Zoe Diana Draelos and collective, researchgate.net, published online December 2020
3. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, S. Dhaliwal and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, published online 2018 Sep 21.
4. A Clinical Study Evaluating the Efficacy of Topical Bakuchiol (UP256) Cream on Facial Acne, Lidia Brownell and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2021 Mar 1.
5. Can bakuchiol be used as an alternative agent for sun protection?, Domina Petric, UHC Split, researchgate.net, July 2020