Leto sa prehuplo do poslednej tretiny a čas školy aj konca letných dovoleniek je zase o krok bližšie. Dá sa na návrat k povinnostiam nejako nachystať? Môžeme zahnať mozgovú hmlu a byť plní sily nielen telesnej, ale aj duševnej? Iste! Poďte sa s nami preskúmať pamäť a koncentráciu a to, čím sa dajú podporiť. Odporúčania, ktoré nám pomôžu zaistiť bystrosť po dlhé roky, sú až prekvapivo zábavné. 

Problémová pamäť a koncentrácia – ako na to vyzrieť

Poznáme to najskôr všetci - šli sme pre niečo do inej miestnosti a zabudli pre čo. Chceli sme sa na niečo pozrieť na sociálnej sieti a v tom momente nám to vypadlo. Dnešný svet je plný vábničiek pre našu pozornosť a k výpadkom pamäte takto dochádza u mladých aj starších. Nie je nutné hneď pomýšľať na demenciu alebo Alzheimera. Pokiaľ sa nám ale problémy dejú častejšie, príde vhod si osvojiť stratégiu, ktorá zmeny štruktúr a funkcie mozgu pozitívne podporí. 

1. Čas na priateľov

Keď sa povie „zlepšovanie pamäte“, asi nás napadnú len samé „vážne“ činnosti, ako je lúštenie krížovky. Kognitívne (= poznávacie) výhody ale prináša aj život plný priateľov. Vzťahy totiž stimulujú mozog. A my ľudia sme spoločenské tvory, ktoré nemôžu prospievať izolovane. Interakcia s ostatnými je výborným druhom mozgového cvičenia. Nič sa nemá preháňať, aj čas osamote je dôležitý, aktívny sociálny život ale prináša veľa energie a podnetov pre mozog. 

2. Tréning mysle

Čomu sa nevenuje pozornosť, to postupne upadá. Nemôžeme očakávať, že budeme svieži, keď sa najradšej váľame na gauči a namiesto aktivity všetko pasívne prijímame. Jasné, je to niekedy ťažké. Byť leniví je jednoduchšie. Dlhý život a duševná pohoda ale stoja za tú námahu. Skúšajme nasledujúce:

  • Dávajme pozor – pokiaľ niečomu nedáme dostatočnú pozornosť, náš mozog si to nezakóduje.
  • Nadväzujme na to, čo už vieme – naša myseľ tvorí sieť dát. Lepšie si udržíme to, čo vztiahneme k niečomu známemu.
  • Rozumejme hlavne základným myšlienkam – Ak sa učíme niečo komplikované, začínajme od piky a hľadajme súvislosti.
  • Zapájajme viac zmyslov – súvislosti s farbami, textúrami, vôňami a chuťami sú účinné pre dlhodobé zapamätanie.
  • Precvičujme, čo už poznáme – opakovanie je matka múdrosti a tento fakt skutočne platí.
  • Používajme mnemotechnické pomôcky – indície akéhokoľvek druhu umožňujú informácie spájať a ľahšie si pamätať.

Zaujímavosť - Čo to je pamäť? - Ide o schopnosť mozgu, pomocou ktorej sa dáta alebo informácie kódujú, ukladajú a v prípade potreby načítajú. Je to uchovávanie informácií v priebehu času za účelom ovplyvnenia budúceho času.

3. Smiech

Hovorí sa, že smiech je najlepší liek. Pre mozog a pamäť to platí rovnako ako pre telo. Smiech totiž stimuluje množstvo mozgových oblastí. Smejme sa sami sebe. Keď niekde počujeme smiech, skúsme sa k nemu pridať. Zdieľajme čas so zábavnými ľuďmi. Čítajme si vtipy. Je toľko vecí, ktoré sú milé a hravé. Môžu nám zlepšiť nielen daný moment, ale aj predĺžiť a skvalitniť celý život. 

4. Aeróbne cvičenie

My vieme, každý na cvičenie nie je. Pre dlhodobé zdravie je ale dôležité sa občas zapotiť. Prečo? Cvičenie okysličuje mozog a okrem iného znižuje riziko porúch vedúcich k strate pamäti. Tiež podporuje činnosť hormonálneho systému a koriguje množstvo stresových hormónov. Čo je ale obzvlášť dôležité je aj skutočnosť, že stimuluje nové spojenia neurónov. Tak hurá do cvičení, ktoré rozprúdia krv! Patrí medzi ne napríklad behanie (ale aj rýchla chôdza), tanec alebo plávanie. 

5. Prestávky

Pauza pre zvýšenie pozornosti? Paradox, ktorý funguje. Pravdepodobne poznáme tento scenár – istý čas na niečom pracujeme a zrazu sa naša pozornosť začne túlať. Snažíme sa s tým bojovať, ale nie a nie sa zasa sústrediť. Produktivitu potom strieda stres, že začíname byť v sklze a prácu nedorobíme včas. Na návrat koncentrácie pritom stačí krátka prestávka. Urobme si ju hneď, keď ucítime známky únavy. Stačí sa napiť, urobiť pár krokov (aj v škole sa dá dôjsť na WC :)), pozrieť sa na chvíľu z okna, skrátka dať si 5 osviežujúcich minút niečoho úplne iného. 

Zaujímavosť - Čo to je koncentrácia? - Je to akt sústredenia, ktorý spočíva vo výhradnej pozornosti k jednému objektu. Ide o schopnosť nasmerovať svoju pozornosť v súlade s vlastnou vôľou. 

6.  Kvalitný spánok

Za nedostatok koncentrácie často môže chýbajúci odpočinok. Občasná spánková deprivácia je nepríjemná jednorazovo, pravidelné ponocovanie však ovplyvňuje náladu aj výkonnosť v dlhodobom horizonte. Zdravé je spať 7 – 8 hodín každý deň, majme to na pamäti. Kvalitu spánku podporuje vypnutie všetkých obrazoviek hodinu pred spaním a ich vystriedanie za pokojnú hudbu, teplý kúpeľ alebo knihu, nižšia teplota v spálni a spánková pravidelnosť (ideálne zaspávať aj vstávať v rovnakom čase aj cez víkend).

7. Vyvážená strava

Náš mozog potrebuje palivo. Najlepšie ide na zdravé tuky, zeleninu, ovocie, chudé mäso a dostatok vitamínov a minerálov. Pokiaľ jeme málo zdravých pokrmov a viac spracovaných potravín, komplexných sacharidov a cukru, zarábame si na poriadny zápal. A ten ohrožuje aj kognitívne funkcie. Sústreďme sa preto na potraviny, ktoré posilňujú pamäť a zvyšujú šance na naše celkové zdravie. Patrí medzi ne napr. listová zelenina (a všeobecne zelená zelenina), losos a iné morské ryby, tmavé bobule a ovocie (čučoriedky, hrozno, slivky atď.), káva a čokoláda, extra panenský olivový olej či kokosový olej lisovaný za studena. 

Goodie a produkty na podporu jasnej mysle

To základné, čo pritom ľahko ovplyvníme, je to, čo denne jeme a akú výživu tak nášmu telu dodávame. Sme zástancami vyváženého prístupu. Dávajme si to najlepšie možné, ale nevyčítajme si občasný hriech. A čo viac - aj hrešiť sa dá kvalitne, čo niektoré naše produkty dokazujú.

MACA kapsule 4X power BIO 150 ks

Maca sa preslávila svojimi účinkami na fyzické aj duševné zdravie. Jedná sa o rozomletý koreň žeruchy peruánskej. Tá naša je zmesou jej 4 druhov - žltej, červenej, čiernej a fialovej. Obzvlášť tá čierna, najvzácnejšia (tvorí iba 10 - 15% zberu) pôsobí na posilnenie pamäte, regeneráciu mozgových funkcií a zlepšenie stavov ako je mozgová hmla, únava a depresia.

Máme ju tiež v prášku alebo ako súčasť lahodného Macacina

ASHWAGANDHA BIO, RAW 150 G

Ashwagandha je jednou z najviac uctievaných rastlín v tradičnej ajurvédskej medicíne. Ide o jednu z najviac preštudovaných rastlín, radiacu sa medzi adaptogény. Okrem iného výrazne podporuje duševnú a kognitívnu činnosť a koncentráciu. Čo je tiež dôležité - znižuje únavu

KAKAOVÝ PRÁŠOK RAW 24% 120 G

Nepražený kakaový prášok má tie najlepšie účinky, vďaka ktorým sa právom radí medzi superpotraviny. Kakao je bohaté na polyfenoly, čo sú prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty, ktoré potláčajú zápaly. Obsahuje aj flavonoidy zlepšujúce rôzne typy kognitívnych a vizuálnych úloh. Práve flavonoidy podporujú produkciu neurónov a zlepšujú prietok krvi a zásobovanie mozgového tkaniva.


Vyskúšajte aj naše kakaové bôby alebo kakaové maslo, všetko v BIO kvalite.  

Vieme, že každá schopnosť sa dá zlepšiť postupným precvičovaním a zdravými návykmi. Aj bystrá myseľ sa dá trénovať. Netlačme ale na seba a začínajme s málom – vyberme si len jednu aktivitu, ktorú sa chceme naučiť, začleňme do svojho dňa iba pár minút nového cvičenia, pokiaľ nejeme úplne zdravo, nerobme obrovský krok, ale pridajme zatiaľ napríklad len viac zeleniny a hrsť orechov.

Celý tím GOODIE vám praje, nech sa cítite skvele!

 



Autor: Lída Dubinská
Tisk