Prečo a ako čierne bodky vôbec vznikajú?

Väčšina žien si myslí, že čierna bodka je čierna preto, že čierny povrch je špina. To nie je pravda a nie je to také jednoduché. Čierne bodky vznikajú, keď sa maz zo žliaz hromadí pod povrchom pleti a upcháva tak pór. Ich čiernu/tmavo hnedú farbu získavajú po kontakte so vzduchom, kedy otvorený komedón (upchatý pór) oxiduje a ich farba sa tak zmení.

Faktory, ktoré prispievajú k vzniku čiernych bodiek

  • Nedostatočná hydratácia

Pokiaľ dostatočne nepijete a nedoprajete si hydratáciu pokožky aj zvonku, pokožka začne reagovať. Bráni sa. Snaží sa hydratáciu udržať produkciou mazu. Pitný režim je základ. Kvetové vody používajte vždy po čistení a pred aplikáciou kozmetických olejov. Pomáhajú zabrániť vysušeniu pokožky.

  • Nedostatočné čistenie pleti

Vytvorte si rannú a večernú rutinu čistenia pleti. Venujte si pár minút každý deň ráno a večer. Disciplína a dôslednosť sa oplatí, pokožka vám poďakuje. Na dočistenie pleti môžete použiť konjakovú hubku, ktorá pokožke zároveň dopraje masáž a prekrvenie.

  • Zlý výber kozmetiky

Je možné, že používate kozmetiku, ktorá buď nie je určená pre váš typ pleti alebo, že vaša aktuálna kozmetika obsahuje niektoré silikóny, SLS, SLES alebo komedogénne oleje, ktoré významne upchávajú póry. Čítajte etikety a skontrolujte zloženie INCI.

  • Hormóny

  Rovnako ako tomu je pri akné aj pri čiernych bodkách za ich vznikom môžu stáť práve hormonálne zmeny.

  • Liečba kortikosteroidmi

Pri dlhodobom používaní kortikoidov dochádza k potlačeniu vlastnej obrannej reakcie kože. Často sa potom vyskytnú prejavy bakteriálnej, hubovej alebo vírusovej infekcie. Dochádza tak k zhoršeniu stavu pokožky a ku vzniku čiernych bodiek.

Ako bojovať proti čiernym bodkám?

  • Pravidelný peeling

Doprajte pokožke peeling s pomocou prípravkov s obsahom exfoliačných kyselín. Tie sú pre ňu oveľa šetrnejšie ako mechanický peeling, ktorý môže spôsobiť podráždenie.

  • Masírovanie pokožky

Dokonale jemné premasírovanie pokožky zaistí konjaková hubka. Navyše zaistí prekrvenie, čím pomáha zabraňovať vzniku čiernych bodiek.

  • Hĺbkovo čistiace masky

Hĺbkové čistenie pleti je vhodné vykonávať 2–3 x týždenne. Zvoľte prírodné masky na báze kozmetických ílov, ktoré okrem prečistenia poskytujú pleti výživu. BLACK ílová pleťová maska so zinkom pomáha predchádzať vzniku čiernych bodiek.

Riešte príčinu, nie následok

Existujú rôzne náplasti, ktoré si nalepíte na noc a majú vám čierne bodky vytiahnuť. Tento spôsob by som neodporúčala, hlavne z dôvodu neefektívnosti. Vytiahne to pár bodiek, ale nedocielite tým tak ich úplné odstránenie a do pár dní sa vám na rovnakom mieste urobia znova, niekedy aj v zapálenom stave.

Autor: Kateřina Routová
Tisk