Tašky, fľaše, tégliky a slamky. Práve tieto predmety (či skôr ich obrovská spotreba) podnietili v roku 2011 vznik austrálskej iniciatívy Plastic Free July. Už je to 9 rokov a k ekologickým otázkam sa pristupuje o poznanie zodpovednejšie, stále je ale čo zlepšovať. Deň každého z nás sa skladá z veľkého množstva malých volieb. Každá z nich môže prispieť k zelenšej planéte a zníženiu spotreby plastov. Existuje množstvo alternatív, ktoré sú k našej planéte láskavé, a tento článok o nich hovorí. 

Nákupné rozhodnutia ovplyvňujú stav prostredia. Toho lokálneho rozhodne, ale snaha sa počíta aj v celosvetovom meradle. My v GOODIE nie sme zero waste, ale júl vnímame ako ďalší podnet na rozvíjanie našej zelenej cesty. Tu je niekoľko oblastí, ktoré vnímame ako kľúčové:

Nákupy bez plastov

  • Opakovane použiteľné tašky – Jednu mať vždy pri sebe v batohu alebo v kabelke, viac ich mať vždy v aute, keď vyrazíme na veľký nákup. Občas síce zabudneme, ale dobrý pocit zostáva.
  • Látkové vrecká namiesto plastových – V podobnom duchu ako vyššie. A keď už plastový sáčok, potom ho uschovať a použiť znova a znova.
  • Nákup od drobných predajcov - U farmárov na trhoch, v menších obchodíkoch aj bezobalových obchodoch. Podporíme drobných podnikateľov a ešte viac ovplyvníme, ako a v čom zabalený produkt si odnesieme. 

Jedlo na cestách

  • Balená voda a iné nápoje - Stop plastovým fľašiam. Nielen, že zaťažujú planétu, ale ohrozujú aj naše zdravie a nápoj z nich ani dobre nechutí. Pekná ekologická fľaša šetrí planétu aj peniaze. Napríklad tá naša.
  • Do kaviarne s vlastným hrnčekom – Plastové viečka z jednorazových obalov na teplé nápoje zanechávajú obrovskú ekologickú stopu. Riešením je vlastná nádoba. Nám aj našim zákazníkom sa osvedčil Good karma mug.
  • Príbory – Keď jedlo alebo nápoje z reštaurácie so sebou, tak bez príborov aj slamiek. Aj malé množstvo sa počíta, nieto ešte v júli. Na domáce použitie potom odporúčame tieto slamky.
  • Sklenené nádoby na prenos – Väčšina reštaurácií zabalí jedlo aj do vlastných prepraviek. Aj tu môžeme uprednostniť sklo pred plastom, a použiť napr. poháre od zavarenín alebo od našich orechových krémov. Zmestia sa do nich aj desiaty nachystané doma

Upratovanie a kozmetika bez plastov

  • Tuhé mydlá a šampóny – Väčšinou sú z prírodných materiálov, krásne voňajú a ich obal je tvorený plastovou krabičkou alebo iba papierom, ako u tých našich.
  • Komplexný prístup k výberu kozmetiky – Nakupujeme kozmetiku vyrobenú z prírodných produktov, balenú v skle alebo vôbec nebalenú. V plaste nemusí byť pleťová maska ani balzam na pery.
  • Čistiace prostriedky – Takýto roztok s vodou a octom vydá účinkom za mnoho prostriedkov v plastových obaloch. Písali sme o tom aj samostatný blogový príspevok - Zbavte sa zbytočnej chémie - Upratovanie s prírodnými pomocníkmi.
  • Drevení pomocníci Kefka na zuby nemusí byť z plastu (tá náša má aj krásny cestovný obal), rovnako ako mydelnička alebo hrebeň. Voľba je vždy na nás, ale možnosti existujú.

Etický šatník

  • Prírodné vlákna – Veľké množstvo oblečenia sa vyrába zo syntetických vlákien, obsahujúcich plast. Vhodnejšie je oblečenie z prírodných vlákien, ako je konope a vlna.
  • Z druhej ruky - Dobrý úlovok zo second-handu poteší viac ako z obchoďáku. Obchody predávajúce pomalú módu z udržateľných materiálov častokrát razia všeobecne zelenú filozofiu a dbajú na zníženú spotrebu plastov nielen pri balení vecí do tašiek.

Ďalšie tipy na záver

  • Kompostovanie - Je to moderné a mimoriadne prospešné. Kompostácia potravinového odpadu navyše šetrí spotrebu vriec na odpadky.
  • Nie je plast ako plast – Vždy je to plast, ale niekedy rozložiteľný. Degradabilné plasty v sebe majú prísadu urýchľujúcu rozklad, kompostovateľné plasty sa zase rozkladajú skutočne rýchlo.



Keď sa vedome rozhodneme obmedziť používanie plastov, pozitívne ovplyvníme našu planétu, poskytneme príklad pre ľudí okolo a inšpirujeme ostatných, aby tiež urobili zmenu. Poďte do toho s nami!