Toto rastlinné farbivo pozná asi každý. Pokiaľ ho rastliny, presnejšie povedané ich orgány obsahujú, sú krásne zelené a dokážu premieňať energiu slnečného svitu na energiu, ktorá poháňa ich vlastný organizmus. Tomuto procesu sa hovorí fotosyntéza a je v podstate prvotnou bránou, ktorou sa energia dostáva do potravinového reťazca.

V tomto článku sa dozviete to, že chlorofyl nie je v našom jedálničku esenciálnym fytonutrientom, naše telá ho neobsahujú. Jeho príjmom v rámci konzumácie zeleniny, bylín a morských rias môžeme naše zdravie značne podporiť.

  • Aké sú efekty konzumácie chlorofylu a zelených potravín na naše zdravie?
  • Aké riziká sú spojené s jeho nedostatočnou konzumáciou?
  • Z akých potravín môžete chlorofyl čerpať?

Zelená pre vyššiu hladinu energie

Ľudské telo fotosyntézu vykonávať nevie, energiu získavame primárne premenou glukózy a mastných kyselín v bunkách a mitochondriách. Je to zvláštne, pretože slnečný svit je najhojnejším zdrojom energie na tejto planéte. Pre naše fungovanie je síce nevyhnutný a veľmi nám prospieva, nevieme ho ale využiť ako energiu priamo pre náš metabolizmus.

Počkať, alebo áno?!

Chlorofyl je fotosenzitívna látka zo skupiny metaloporfyrínov – cyklických organických zlúčenín, ktoré viažu atóm kovu. V prípade chlorofylu sa jedná o horčík. Túto vlastnosť majú ale aj iné metaloporfyríny, napríklad hemoglobín (presnejšie povedané hem), pre zmenu farbivo našej vlastnej krvi. Jeho štruktúra je chlorofylu veľmi podobná, hlavným rozdielom je to, že namiesto atómu horčíka v ňom nájdete atóm železa. A podobne ako chlorofyl je aj hem citlivý na svetlo, rovnako tak napríklad aj enzýmy z rodiny cytochrómu P450, ktoré sa významne podieľajú napríklad na eliminácii niektorých toxínov v rámci pečeňovej detoxikácie, alebo na tvorbe energie v mitochondriách.

Touto biochemickou odbočkou sa snažíme dostať k tomu, že pre naše telo je svetelná energia tiež využiteľná a konzumácia potravín bohatých na chlorofyl tomu môže ďalej pomôcť.

Naše mitochondrie ju dokážu využiť na zvýšenie produkcie ATP. Fotosyntézu teda skutočne robiť nedokážeme, toto je však dôvod, prečo sa po konzumácii zelených potravín môžeme cítiť vitálnejšie a sviežejšie, o to viac pokiaľ ich konzumujeme v sezóne – keď sa môžeme dostatočne vystavovať slnečnému svitu.

Za zmienku ale stoja aj ďalšie efekty konzumácie chlorofylu, oblastí, do ktorých zasahuje je totiž veľa:

  • Zdravie čreva, trávenie a mikróbióm – dostatok zelených potravín v jedálničku prospieva nášmu tráveniu, pomáha pohybu tráveniny a stolice (a výhodou je, že v normálnom množstve nepôsobia zelené potraviny preháňavo), podporuje rozvoj priateľských baktérií a naopak pomáha eliminovať kvasinky a bakteriálne infekcie. Chlorofyl je ale priam skvelý na vychytávanie toxínov v čreve, viaže ich na seba a pomáha odvádzať z tela von. Vo výsledku môže pomôcť aj s odstraňovaním zápachu z dychu, moču, pošvového sekrétu, alebo spermií.
  • Detoxikácia - tu sme naznačili už v rámci odvádzania toxínov stolicou a močom von z tela, pozitívny vplyv chlorofylu ale siaha oveľa ďalej. Dokáže totiž toxíny vychytávať aj z krvného riečišťa a súčasne podporuje priamo pečeňovú detoxikáciu. Pre jej priebeh je esenciálny celý rad mikronutrientov, aminokyselín a ďalších látok, povzbudiť ho dokáže ale mnoho fytonutrientov, vrátane chlorofylu.
  • Krvotvorba – podobnosť štruktúry chlorofylu a hemoglobínu je fascinujúca. Nie je teda náhodou a ani veľkým prekvapením, že konzumácia zelenej zeleniny a greensov bohatých súčasne aj na železo podporuje tvorbu červených krviniek.
  • Podpora imunity – rovnako ako chlorofyl podporuje tvorbu červených krviniek, podporuje aj tvorbu tých bielych. Dostatočné množstvo a správna rovnováha imunitných buniek je kľúčová pre zvládanie hrozieb prichádzajúcich zvonka v podobe patogénov, ale aj tých autoimunitného charakteru.
  • Prevencia civilizačných ochorení - chlorofyl pôsobí ako antioxidant a v organizme pomáha eliminovať nadmerné množstvo voľných radikálov. Tým môže prispieť k znižovaniu rizika rakovinového bujnenia a znižuje telesnú zápalovosť, ktorá stojí na začiatku kardiovaskulárnych ochorení.
  • Podpora hojenia rán – chlorofyl aplikovaný na ranu podporuje jej hojenie a zastavuje krvácanie. Využiť tak možno celý rad bylín, alebo práškov zo zelených rastlín.

Zelené potraviny v jedálničku

Prejavy nedostatku chlorofylu v strave nemožno priamo popísať, rozhodne ale možno nájsť pozitíva jeho zaraďovania.

Na stravovanie je v tej chvíli vhodné pozerať sa z vyššej perspektívy – celkovej rovnováhy.

Zelené potraviny sú prirodzene dostupné najmä v slnečných častiach roka. Na jar sa primárne používajú na čerpanie prvotnej energie, sú symbolom života, rozpuku, novej miazgy. V tejto dobe je navyše z pohľadu orgánových sústav vhodné sa sústrediť napríklad na zdravie pečene a ďalších detoxikačných orgánov. Zelené byliny a lístky, ktoré sa na jar objavujú sú preto často vhodné práve na posilnenie detoxikačných procesov a je možné ich zaraďovať v rámci mnohých ozdravných a čistiacich kúr.

V lete, kedy je dostupné väčšie množstvo čerstvej, aj zelenej zeleniny, je potom vhodné jedálniček celkovo ladiť skôr do čerstvejšieho rázu a do jedál postavených viac na rastlinnej strave.

Z pohľadu rovnováhy v stravovaní je ale fajn si uvedomiť aj to, že chlorofyl na seba viaže toxíny a pôsobí ako antioxidant. Pokiaľ si teda radi doprajete pečené alebo grilované mäso, ktoré vzhľadom na túto úpravu obsahuje väčšie množstvo heterocyklických amínov (vedľajšie produkty úpravy, ktoré ale v čreve pôsobia negatívne a pri veľkom nadbytku môžu byť príčinou rakoviny hrubého čreva), je viac než vhodné prihodiť k nemu čerstvý šalát zo zelených listov alebo si pravidelne dopriavať zelené smoothie, jačmeň a ďalšie potraviny bohaté na chlorofyl. Biodostupnosť chlorofylu môžete navyše podporiť tým, že konzumáciu zelených potravín doplníte o tukovú zložku - do šalátu preto pridávajte semienka a orechy alebo kvalitné tuky a oleje, to isté môžete urobiť v prípade smoothies.

Kde nájdete chlorofylu najviac?

Je to ľahké, hľadajte všetko, čo je zelené:

  • Špenát, šaláty, rukola, valeriánka, žerucha, micro-greens
  • Pór, jarná cibuľka
  • Brokolica, kel
  • Hrášok a fazuľky

Tieto potraviny môžete ľahko prepašovať do bežných jedál a ľahko tak zvyšovať ich hodnotu a zlepšovať celkovú bilanciu, môžete z nich taktiež pripravovať čerstvé šťavy.

Pokiaľ chcete byť ešte sofistikovanejší a chcete zaradiť celistvé potraviny, ktoré budú mať terapeutický efekt a budú fungovať ako doplnky stravy, voľte tieto:

  • Zelený čaj matcha
  • Zelený jačmeň a pšenica
  • Lucerna
  • Púpava, žihľava a ďalšie divoké byliny
  • Morské riasy a sinice – spirulina, chlorella, wakame, nori

Všetky tieto rastliny sú dostupné vo forme práškov, ktoré môžete jednoducho pridať do nápojov, smoothies a smoothie bowls alebo kašÍ. Skvele sa hodia aj do raw kuchyne, kde sa ich hodnota nijako nezníži vplyvom nadmerného zahrievania.

Ideálne s nimi môžete začínať deň, kedy vám pomôžu s navýšením energie a očistou organizmu.

Sami sme si zelené potraviny veľmi obľúbili a zaraďujeme ich do denných rutín, ideálny je na to náš Green super mix, v ktorom nájdete hneď štyri zelené superpotraviny - chlorellu, spirulinu, mladý jačmeň a pšenicu v bio kvalite. Obsahuje poriadnu dávku chlorofylu, vďaka ktorému môžete svoje zdravie veľmi jednoducho podporovať