Cholesterol je slovom, pri ktorého vyslovení mnohým naskočí husia koža a zdesia sa. V posledných desaťročiach sa cholesterol spája takmer bez výnimky najmä s negatívnymi presvedčeniami a skúsenosťami, v spoločnosti tak zavládol neutíchajúci boj proti nemu. Spája sa však bohužiaľ s veľkým nepochopením, nemožno totiž bez ujmy zdiskreditovať natoľko cennú súčasť ľudského tela akou práve cholesterol je!

Prečo je teda pre nás dôležitý a prečo by sme sa ho už vôbec nemali báť?

V tomto článku sa dozviete:

  • Ako cholesterol ovplyvňuje celkové zdravie buniek.
  • Prečo je dôležitý pre nervovú sústavu a schopnosť myslenia.
  • Akým spôsobom ovplyvňuje imunitný systém.
  • Prečo nedostatok pohlavných hormónov môže súvisieť s cholesterolom.
  • Kde sa vzali mýty o cholesterole.

Cholesterol je obrovsky cennou látkou, ktorá tvorí veľkú časť nášho tela. Je pre nás dokonca tak veľmi zásadný, že by sme bez neho neboli schopní prežiť. A už tu môžeme pochopiť, ako veľmi nebezpečné dokáže byť všadeprítomné šíriace sa presvedčenie, že cholesterol potrebujeme neustále čo najviac znižovať. Cholesterol totiž zaisťuje správnu funkciu bunkových membrán (čo inak povedané znamená, že sa nachádza vo všetkých bunkách), chráni bunky pred poškodením a oxidatívnym stresom (čo má v dnešnej dobe plnej toxínov a nepriaznivých vplyvov o to väčšiu dôležitosť), je veľmi dôležitý pre našu nervovú sústavu, produkciu hormónov, ale aj vitamínu D! Bez cholesterolu by sme jednoducho neboli schopní fungovať. Poďme si ale niektoré oblasti jeho pôsobenia rozviesť ešte viac do detailu, aby sme jeho dôležitosť ešte lepšie pochopili. 

Zdravie buniek

Cholesterol je nevyhnutnou súčasťou bunkových membrán, zaisťuje ich štruktúru, ich funkciu a teda aj vstup dôležitých látok do a von z bunky. Podporuje fluiditu bunkovej membrány, jej stabilitu a schopnosť odolávať zmenám podmienok. Najviac zásadnou funkciou však je, že zaisťuje, aby do bunky nemohli vstúpiť látky, ktoré do nej nepatria a naopak poskytuje priaznivé prostredie pre vstup tých, ktoré sú v bunke potrebné.

Rôzne typy buniek majú rozdielny obsah cholesterolu vo svojej štruktúre podľa ich funkcie v tele – napríklad bunky, ktoré sú súčasťou ochrannej bariéry (napríklad koža) musia mať cholesterolu viac, pretože tu zaisťuje, že bunky budú silné a rezistentné voči rôznym typom narušiteľov.

Správne fungovanie nervovej sústavy

Bez cholesterolu by sme neboli schopní myslieť! Cholesterol taktiež zaisťuje jednu z najviac nevyhnutných funkcií medzi bunkami, ktorá je zodpovedná za to, že naše telo dokáže synchrónne fungovať - komunikáciu. Bez cholesterolu by bunky neboli medzi sebou schopné efektívnej komunikácie a odovzdávania informácií. Obzvlášť náš mozog je časťou tela veľmi bohatou na cholesterol. A nie je to predsa len jedna z častí tela pre nás skoro najzásadnejšia?:-) Okrem toho aj mozog potrebuje pravidelne prijímať významné množstvo cholesterolu, aby všetko mohlo adekvátne fungovať. Každá bunka a štruktúra v mozgu vrátane celého zvyšku našej nervovej sústavy potrebuje cholesterol. Jedným z hlavných dôvodov, prečo nervová sústava potrebuje toľko cholesterolu je myelín. Myelín obaľuje naše nervové bunky, čím ich izoluje ako elektrické káble, aby nedochádzalo ku skratom, slúži ale aj ako ich výživa a ochrana.

Úplne nevyhnutný je cholesterol predovšetkým pre vyvíjajúcu sa nervovú sústavu bábätiek, správnu funkciu ich mozgu a vývoj očí. Dôkazom jeho dôležitosti je aj fakt, že ľudské materské mlieko je práve z cholesterolu z veľkej časti tvorené!

Produkcia vitamínu D a podpora imunity 

V súvislosti s imunitou by sme si cholesterol ako jednu z najviac potrebných molekúl pre jej podporu asi ťažko spojili, ale aj tu je dôležité na neho nezabudnúť! Štúdie preukazujú, že imunitné bunky sa na cholesterol spoliehajú pri boji s infekciou a s ich obnovou po chorobe. LDL cholesterol (ten, ktorý sa všeobecne často označuje za ten „zlý“) sa dokonca viaže a inaktivuje nebezpečné bakteriálne toxíny, ktoré môžu poškodzovať bunky. Je dokázané, že ľudia s nižším cholesterolom bývajú náchylnejší k najrôznejším typom infekcií a prechladnutiu.

Bez cholesterolu by neboli pohlavné hormóny

Druhým najhladnejším orgánom po cholesterole (po mozgu) sú naše endokrinné žľazy - nadobličky a pohlavné žľazy. Sú totiž miestom, kde sa syntetizujú dôležité steroidné hormóny, medzi ktoré patrí napríklad testosterón, progesterón, estrogén a ďalšie. Všetky tieto hormóny prechádzajú hormonálnou kaskádou syntézy na vrchole ktorej stojí práve cholesterol! Každý z pohlavných orgánov by nemal šancu byť vytvorený, pokiaľ by nebol v tele dostupný cholesterol. Tým pádom je cholesterol aj tou úžasnou molekulou, ktorá nám vôbec zaisťuje schopnosť ďalej sa rozmnožovať a tvoriť nové generácie.

V dnešnej dobe čelíme kríze, keď pomerne veľké množstvo mladých párov má problémy s počatím, zároveň sme stále v čase, keď vládne silné presvedčenie, že cholesterol a jeho diétne zdroje (mäso, vajcia, vnútornosti a iné) sú pre nás nezdravé, až škodlivé . Môžeme si len domýšľať čo táto démonizácia môže mať za reálne dopady.

Hovädzia pečeň - mrazom sušená - voľný chov - organické BIO poľnohospodárstvo

Diétnym prirodzeným zdrojom cholesterolu a celého spektra ďalších cenných látok predstavuje napríklad pečeň. 

Stále panujúce mýty okolo cholesterolu

Cholesterol je látkou, ktorá je pre nás a naše zdravie natoľko zásadná, že to posledné, čo si zalúži je jeho démonizácia, ktorá bola vždy neoprávnená. Žiadna zo štúdií v skutočnosti nepreukázala, že by cholesterol prijímaný z prirodzených zdrojov (mäso, vajcia, vnútornosti) spôsoboval kardiovaskulárne ochorenie. Všetka propaganda tejto myšlienky navyše vychádza z mylnej a zmanipulovanej štúdie Ancela Keysa, ktorá bola už dávno mnohokrát vyvrátená. Oveľa väčším problémom pre naše zdravie začali v skutočnosti následne po zverejnení tejto štúdie byť nízkotučné výrobky plné cukru a glukózofruktózového sirupu, ktoré spôsobujú poškodenie pečene a pribúdanie na váhe. 

Žiadne z týchto produktov, ktoré nám na základe démonizácie cholesterolu začali byť predávané nie sú pre nás zdravé a prirodzené. Oproti tomu potraviny, ktoré sú prirodzené a cholesterolu obsahujú hojne, tvoria základ nevyhnutný pre naše dlhodobé zdravie a mali by mať v jedálničku svoje pevné miesto! 

Autor: Karolína Tomaides
Tisk