Jeseň je náročným obdobím nielen pre školákov, ale aj pre pracujúcich, obzvlášť, pokiaľ trávili posledné dni prázdnin relaxáciou alebo na dovolenke. Bežný pracovný proces sa zrazu zdá viac stresujúci, pretože schopnosť sústrediť sa uniká a nech sa snažíme akokoľvek, pracovné výkony klesajú.

Ako podporiť koncentráciu, pamäť a prerušiť tak začarovaný kruh plný nepozornosti, chatrného výkonu a emocionálneho napätia? Máme pre vás množstvo praktických odporúčaní!

V článku sa dozviete:

  • Čo signalizuje stratu koncentrácie a mozgovú hmlu?
  • #6 osvedčených tipov na posilnenie kognitívnych funkcií mozgu

Ťažké myslenie, strata sústredenia a slabá pamäť? Aj to môžu byť známky mozgovej hmly

Takzvaná mozgová hmla sa môže u každého človeka prejavovať drobne odlišne. Jedným z najčastejších prejavov je však slabá pamäť, ktorá sa vyznačuje predovšetkým ako problém spomenúť si na situácie, ktoré sa stali pred pár okamihmi. S tým súvisí aj častá strata vecí, pretože zabúdame aj to, kam predmety odkladáme a kde sme ich videli naposledy. Tiež môžeme pociťovať zahmlenie mysle, kedy vôbec nie sme schopní uvažovať, premýšľať, rozhodovať sa a robíme banálne chyby. Môžu nás sprevádzať aj problémy s bežnou, všednou pozornosťou, napríklad nevydržíme v kľude sedieť alebo často zakopávame, pretože si „nie sme vedomí“ terénu pod nohami.

Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako podporiť a zlepšiť svoje kognitívne funkcie vrátane tak potrebnej koncentrácie a pamäte. Poďme si ich predstaviť!

#1 Hrajte sa

Hranie určitých typov hier pomáha trénovať mozog a rozvíjať pracovnú, krátkodobú pamäť, rovnako ako aj schopnosť sústrediť sa a riešiť problémy. Môžete skladať puzzle, hrať šach, lúštiť krížovky alebo spojiť príjemné s užitočným a vyfarbovať omaľovánky so svojimi deťmi. Na zlepšenie celkovej koncentrácie stačí iba 15 minút zábavy denne [1].

#2 Zlepšite kvalitu spánku

Únava z nedostatočného či nekvalitného spánku narúša všetky kognitívne funkcie, vrátane pamäte a pozornosti. Navyše spomaľuje reflexy, čo môže sťažiť vykonávanie všedných úloh a úkonov, ako sú napríklad jednoduché počty z hlavy alebo riadenie auta. Prečítajte si náš článok o tom, ako sa dobre vyspať alebo sa zoznámte s TOP 5 bylinkami pre lepší spánok a predíďte spánkovej deprivácii.

cbd-5-procentni-goodie

CBD - KONOPNÝ OLEJ 5% FULL SPECTRUM 10 ML

Kvalitnému spánku tiež napomáha konopný olej CBD, ktorý pôsobí už do hodiny od užitia. Dokonale regeneruje telo i myseľ, navodzuje pokojný spánok po náročnom dni aj pri dlhodobejšej nespavosti.

 

#3 Zmeňte spôsob stravovania

Jedzte menej spracovaných potravín a vyhnite sa sladkým a vyprážaným jedlám. Strava s vysokým obsahom cukrov a tukov totiž zhoršuje hipokampálnu pamäť, ktorá je okrem iného zodpovedná za schopnosť učiť sa a orientovať sa v priestore [2].

Do svojho jedálnička naopak zaraďte strukoviny, orechy, vajcia a bobule – zlepšujú koncentráciu aj dlhodobú pamäť, dokonca znižujú riziko Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby [3].

#4 Zvýšte fyzickú aktivitu

Fyzická aktivita prispieva k zvýšeniu koncentrácie a pozornosti a to už po 4 týždňoch pravidelného pohybu. Zlepšuje okysličenie tela, zvyšuje tvorbu mozgových buniek, ktoré sú nevyhnutné na ukladanie pamäte a dokonca pomáha zvrátiť stratu pamäti súvisiacej s vekom [4][5]. Vykonávaná aktivita pritom nemusí byť vôbec náročná a namáhavá. Možno, že už to znie ako klišé, ale skutočne stačí, keď každý deň zvolíte chôdzu do schodov namiesto použitia výťahu. Majte na pamäti, že vždy je lepšie robiť aspoň niečo ako nič. Čo treba začať pomaly a pozvoľna jógou, ktorá nie je iba cvičením, ale tiež pomáha nastoliť rovnováhu ako vo vzťahu k sebe samým, tak aj k okoliu.

#5 Zrevidujte užívané lieky

Nezabudnite sa z času na čas poradiť so svojím lekárom, ako zvládnuť svoje zdravotné problémy aj bez silných liekov na predpis. V prípade, že je váš zdravotný stav dlhodobo stabilizovaný, opýtajte sa, či by nebolo možné dávku vami užívaných liekov znížiť. Niektoré medikamenty, ako sú antidepresíva alebo lieky na vysoký cholesterol, hypertenziu a cukrovku, totiž môžu spôsobovať ľahkú stratu pamäti a zmätenosť pri vykonávaní bežných vecí [6].

#6 Spoľahnite sa na prírodu

Niekedy stačí iba kúsok prírody a nájdete to najúčinnejšie riešenie. Správne zvolené prírodné prostriedky a doplnky stravy môžu poskytnúť efektívnu a predovšetkým dlhodobú pomoc, aj prevenciu. Konkrétne prírodné nootropiká majú blahodarný vplyv na zvýšenie kapacity mozgu a zlepšujú všetky kognitívne funkcie, od pamäte cez kreativitu až po orientáciu v priestore a sústredenie. Patrí medzi ne napríklad ženšen, l-theanín vyskytujúci sa v zelených a čiernych čajoch, rozchodnica ružová alebo maca peruánska.

Goodie výber pre lepšiu koncentráciu a pamäť

matcha-tea-goodie

MATCHA TEA - PREMIUM CEREMONIAL BIO 50 G

100% čistý prášok zo zeleného čaju Matcha obsahuje až 137-krát viac katechínov (prírodných antioxidantov) ako iné typy zeleného čaju. Prispieva k zlepšeniu pozornosti a pamäti, navyše uvoľňuje kofeín do tela postupne, takže má aj optimálny povzbudivý účinok - bez výkyvov energie po dobu až 6 hodín.

ashwa-extract-goodie

ASHWAGANDHA EXTRAKT KSM 66 - MIN.5% WHITANOLID KAPSLE 60 KS

Ashwagandha pomáha posilňovať krátkodobú aj dlhodobú pamäť, zlepšuje kognitívne funkcie (pozornosť, rýchlosť spracovania informácií…) a priaznivo ovplyvňuje celkovú vitalitu tela a mysle. Obzvlášť efektívna je práve v podobe extraktu KSM 66, ktorý je až 10x účinnejší ako samotný koreň.

GOODIE - Maca - extrakt

MACA SUPERPOWER EXTRACT - KAPSULE 60 KS

Maca je známa adaptogénna bylina, ktorá okrem iného pôsobí aj na centrálnu mozgovú sústavu, kde stimuluje pamäť a koncentráciu. Goodie extrakt prémiovej kvality je 30x koncentrovanejší a účinnejší ako samotný koreň. Zároveň neobsahuje prirodzene sa vyskytujúce prírodné škroby, preto je vhodná aj pre jedincov s citlivým zažívaním.



Trpíte aj vy na zlú koncentráciu a sústredenosť? A v akom období najviac? Máte nejaký svoj osvedčený „recept“ na obnovu sústredenia a povzbudenia mysle k lepším výkonom? Podeľte sa s nami a ostatnými čitatelia o svoje skúsenosti a odporúčania!




1. Enhancing Cognitive Abilities with Comprehensive Training: A Large, Online, Randomized, Active-Controlled Trial, Joseph L Hardy and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, eCollection 2015
2. A high-fat high-sugar diet predicts poorer hippocampal-related memory and a reduced ability to suppress wanting under satiety., Attuquayefio Tuki and collective, psycnet.apa.org

3. MIND Diet Associated with Reduced Incidence of Alzheimer’s Disease, Martha Clare Morris, S.D. and collective, ncbi.nlm.nih.gov, Published online 2015 Feb 11.
4. Moderate Exercise May Improve Memory in Older Adults, Amy Alabaster, nih.gov, February 28, 2011
5. Impact of Coordinated-Bilateral Physical Activities on Attention and Concentration in School-Aged Children, Heidi Buchele Harris and collective, hindawi.com, published 28 May 2018
6. Memory disorders associated with consumption of drugs: updating through a case/noncase study in the French PharmacoVigilance Database, Francois Chavant and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2011 Dec



Autor: Nicola Trompischová
Tisk