Maca je rastlina z Peru, ktorú tam pestujú vo veľmi vysokých nadmorských výškach. Jej história siaha až do ríše Inkov. Tvrdí sa, že podporuje sexuálnu výkonnosť, plodnosť, výdrž a celkovú energiu. Čo maca skutočne je, kde sa vzala a aké má ďalšie potenciálne účinky?

Prežije aj v extrémnych podmienkach

Španielsky kronikár Bernabe Cobo ju v 16. storočí opísal ako divoko rastúcu a drsnú rastlinu prežívajúcu aj v tých najťažších podmienkach. Stretol sa s ňou pri dobyvačných výpravách vo vysokohorských oblastiach Ánd v Peru a Bolívii, kde žili kmene Inkov. Použitie macy, ktoré sa prezýva aj peruánsky ženšen či žerucha peruánska, však siaha asi 2 000 rokov späť. Ide o koreňovú rastlinu podobnú reďkovkám, ktorá rovnako ako reďkev alebo karfiol patrí medzi čeľaď kapustovitých. Darí sa jej aj v drsnom podnebí vo výške nad 4 000 m n. m., kde žiadna iná rastlina neprežije, vydrží silný vietor a extrémne výkyvy teplôt. Hoci ju možno pestovať aj v iných klimatických podmienkach, nikdy nie je taká veľká a silná ako vypestovaná v Andách, odkiaľ sa tá najkvalitnejšia stále dováža. 

Peruáncom ju zoslal boh Virakoča

Obyvatelia Peru túto rastlinu dodnes uctievajú a veria, že im bola do výšky hôr zoslaná bohom menom Virakoča. Názov Maca znamená ,,rastlina prichádzajúca z výšin, aby posilnila”. Skutočne pomáha byť odolnejšia voči nepriaznivému počasiu a dodáva energiu a vitalitu. Má silné afrodiziakálne účinky, vďaka ktorým sa pravdepodobne juhoamerické kmene rýchlejšie rozrastali.

Sexuálnu túžbu zvyšuje viac ako 2 000 rokov. Okrem toho je známa svojou schopnosťou dodávať energiu a duševnú jasnosť.

Účinky koreňa maca

Chemicky obsahuje koreň maca významné množstvo aminokyselín, sacharidov a minerálov vrátane vápnika, zinku, horčíka, železa a tiež vitamíny B1, B2, B12, C a E. Používa sa na rôzne účely a jej užívatelia majú tendenciu ju priraďovať význam podľa svojich individuálnych potrieb. Keďže sa radí medzi superpotraviny a prírodné adaptogény, spektrum jej účinkov je skutočne široké.

Adaptogén je pojem pre rastlinné produkty zvyšujúce odolnosť organizmu proti stresovým situáciám ako je zranenie, úzkosť, telesná únava či nepriaznivé vplyvy vonkajšieho prostredia. Zlepšujú schopnosť odolávať zmeneným podmienkam (adaptovať sa). Chcete si o nich prečítať viac? Prejdite na ďalší článok tu

Ako môže maca prospieť ženám:

  • pôsobí stimulačne,
  • pomáha s PMS,
  • uľavuje od príznakov menopauzy,
  • sexuálne stimuluje,
  • harmonizuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou,
  • zvyšuje výdrž a športový výkon.

Jej prínosy na sebe môžu pocítiť aj muži:

    • dodáva energiu,
    • pomáha nájsť stratené libido,
    • podporuje plodnosť,
    • stimuluje fyzickú a emočnú pohodu,
    • regeneruje svalstvo.

    Maca má jemnú, aj keď veľmi špecifickú sladkastú orieškovú chuť. Vôňou pripomína karamel.

    Istota kvality – Maca od GOODIE

    Existujú tri hlavné odrody Macy – žltá, červená a čierna, pričom žltá je na komerčnom trhu najobľúbenejšia. Čierna maca je označovaná ako najvzácnejšia. V rámci týchto troch odrôd existuje až 40 ďalších variantov. Naše maca je na slovenskom trhu unikátna a predstavuje spojenie 4 odrôd – žltej, červenej, čiernej a fialovej. Dodávame ju v BIO a RAW kvalite zaručujúc maximálnu kvalitu všetkých bioaktívnych látok.

    4 odrody macy v jednom balení a práškovej podobe.

    Maca 4x Power Bio 140 g

    Keď prášok nechutí, kapsula je efektívnym riešením.

    Maca kapsule 4x Power BIO 150

    Pre gurmánov a milovníkov nevšedných chutí je tu alternatíva kaviarenských nápojov.

    Macaccino 120 g



    Autor: Lída Dubinská
    Tisk