Pociťujete malátnosť, otupenosť a nedokážete sa sústrediť? Váš centrálny nervový systém nefunguje optimálne, takže pozorujete príznaky mozgovej hmly.

Prečítajte si, akých 5 príčin zodpovedá za nedostatočný výkon mozgu a čo robiť, keď sa chcete zbaviť pocitu spomaleného premýšľania.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je to mozgová hmla.
  • Podľa akých príznakov spoznáte mozgovú hmlu.
  • 5 hlavných príčin nedostatočného výkonu mozgu
  • A spôsoby, ako na prevenciu alebo riešenie mozgovej hmly.

Čo je to mozgová hmla a aké má príznaky

Zjednodušene môžeme mozgovú hmlu označiť ako duševnú únavu a vyčerpanosť, keď mozog nefunguje tak efektívne, ako by mal. Nejde o samostatné ochorenie, ale skôr o kognitívnu dysfunkciu súvisiacu s inou chorobou, vyčerpaním či zlou činnosťou organizmu. Z odborného hľadiska sa jedná o mierny chronický zápal v mozgovej oblasti sťažujúci jemné presne fungujúce mechanizmy pamäte, koncentrácie, či pocitov únavy a nálad. Pri závažnejšej alebo dlhšie trvajúcej mozgovej hmle dochádza k ovplyvneniu celkovej kvality života, čo sa prejavuje zhoršeným výkonom v práci alebo pri štúdiu. [1]

Príznaky mozgovej hmly môžu mať rôznu intenzitu a objavujú sa postupne aj náhle. Nedostatočný kognitívny výkon mozgu sa prejavuje napríklad týmito problémami:

  • pretrvávajúci pocit malátnosti a otupelosti,
  • únava, neschopnosť udržať myšlienku,
  • zhoršená pozornosť a reakcia,
  • problémy s pamäťou,
  • zlé sústredenie,
  • výkyvy nálady.

5 príčin mozgovej hmly

Nedostatočný výkon mozgu spojený s prejavmi mozgovej hmly môže mať hneď niekoľko rôznych dôvodov. Niekedy stačí jeden, inokedy sa jedná o súbeh viacerých problémov, avšak pre navrátenie opätovnej optimálnej funkčnosti mozgu, musíte odhaliť príčinu a zapracovať na jej vyriešení.

#1 Chronický stres

Dlhodobý stres prináša bohatý zoznam negatívnych dopadov na celý organizmus, pretože zvyšuje krvný tlak, oslabuje imunitný systém a zasahuje do jemnej chemickej rovnováhy v mozgu. Výsledkom býva psychická únava, pri ktorej vyčerpaný mozog sťažuje myslenie a sústredenie. [2]

#2 Nedostatok spánku

Rovnako ako pri strese, tak aj pre spánok platí, že pri jeho nedostatočnej dĺžke či kvalite dochádza k narušeniu efektivity mozgových procesov. Ľahkú formu mozgovej hmly so zhoršenou koncentráciou a zahmlenými myšlienkami po zle prespanej noci snáď pozná úplne každý. [3]

#3 Hormonálna nerovnováha

Za spúšťače mozgovej hmly sa považujú aj hormonálne výkyvy, a to konkrétne napríklad prudký nárast progesterónu a estrogénu objavujúci sa v tehotenstve či naopak prepad hormónov pri začínajúcej menopauze. Obe vychýlenia z rovnováhy negatívne ovplyvňujú pamäť, komplikujú sústredenie a zahmlievajú myslenie. [4],[5]

 

Ashwagandha extrakt KSM 66 - min.5% whitanolid

S navrátením hormonálnej rovnováhy môžu pomôcť adaptogény. Napríklad štandardizovaný extrakt z Ashwagandhy s minimálnym 5% podielom účinnej látky whitanolidu upravuje hladinu kortizolu, takže pomôže pri problémoch so stresom aj ako pomoc počas hormonálnej nedostatočnosti.

#4 Nedostatok vitamínov a minerálov

Striktná diéta či nevyvážený jedálniček, v ktorom chýbajú esenciálne živiny, hrá dôležitú úlohu v správnom fungovaní mozgu. Podľa výskumov môže byť za mozgovú hmlu zodpovedný predovšetkým nedostatok vitamínu B12. [6]

Zdravie mozgu ovplyvňuje aj dostatočný príjem ďalších vitamínov skupiny B, ako B3, B6 či B9 ako kyselina listová. Rovnako si postrážte optimálne množstvo železa, ktoré sa podieľa na dôležitých procesoch centrálnej nervovej sústavy (transport kyslíka, produkcia myelínu na ochranu pri vedení nervového vzruchu, či syntéza a metabolizmus neurotransmiterov, ako sú napríklad serotonín či dopamín). [7]

 

Lipozomálne B12 (Methylcolabamín)

Nedostatok vitamínu B12 v strave nie je nič výnimočné a preto je vhodné užívať kvalitný doplnok stravy v lipozomálnej forme s 20-krát lepšou využiteľnosťou v porovnaní s inými prípravkami.

#5 Vedľajší účinok liekov

Mozgová hmla sa môže objaviť v súvislosti s užívaním niektorých liekov – napríklad benzodiazepíny na úzkosti, statíny na zníženie cholesterolu, lieky na Parkinsonovu chorobu či beta blokátory na vysoký krvný tlak. Ak pozorujete podobné príznaky, vždy sa poraďte so svojím lekárom, ktorý upraví dávkovanie alebo odporučí inú medikáciu. [8]

6 spôsobov, ako proti mozgovej hmle bojovať a posilniť zdravie mozgu

V rámci cielenej liečby mozgovej hmly musíte najskôr odstrániť jej príčinu a zamerať sa na zlepšenie faktorov ovplyvňujúcich centrálnu nervovú sústavu. Pre prevenciu a celkovú optimalizáciu výkonu mozgu je nevyhnutný celostný prístup zahrňujúci kvalitný odpočinok, pestrú a nutrične hodnotnú výživu aj pravidelný pohyb.

#1 Doprajte si odpočinok a odreagovanie

Ani mozog nemôže fungovať nonstop s maximálnou výkonnosťou. Rovnováha medzi pracovnými povinnosťami a odpočinkom predstavuje kľúčový prvok pre správne fungovanie citlivých procesov v mozgu. Obyčajná pauza zhruba 10 až 15 minút medzi pracovnými blokmi zlepšuje sústredenie a efektivitu duševnej práce. Lenže záleží na tom, o aký druh relaxácie ide. Medzi efektívne prestávky na dobitie pomyselných batérií mozgu poslúžia napríklad:

  • Meditácia – upokojenie a uzemnenie pomáha znížiť stres plynúci z mnohých úloh a povinností. Aj pár minút pomáha zlepšovať koncentráciu.
  • Rozhovor s priateľmi či blízkou osobou – sociálny kontakt v bežnom nenáročnom rozprávaní s osobami, ktorých máme radi, vyplavuje oxytocín či serotonín a slúži ako akási forma relaxácie od náročnejšieho premýšľania.
  • Kreatívne odreagovanie - maľovanie, písanie, tancovanie, ale napríklad aj varenie alebo pečenie patrí medzi činnosti, s pomocou ktorých znížite mieru stresu.
  • Pobyt v prírode - trávenie voľného času v prírode pomáha znižovať stres a celkovo príjemne upokojuje mozog, ktorému napomáha aj s dostatočným okysličením. [9]

#2 Zlepšite kvalitu spánku

Nekvalitný a nedostatočný spánok nedovolí mozgu riadnu regeneráciu, čo sa zákonite prejaví hneď nasledujúci deň. Preto dbajte na zdravú spánkovú rutinu - choďte spať a vstávajte každý deň v podobnú dobu, snažte sa o 7 až 9 hodín spánku a vytvorte si v spálni dostatočný pokoj a tmu.

TIP: Prečítajte si článok na tému TOP 5 bylín pre lepší spánok.

#3 Zamerajte sa na zdravý jedálniček

Aby mohol mozog správne a efektívne fungovať, potrebuje palivo. A to nielen v podobe glukózy z prijatých sacharidov v strave, ale aj ďalších potrebných látok, ako sú vitamíny, minerály či tuky. Zdravie mozgu ovplyvňujú mastné kyseliny, predovšetkým omega 3, aj dostatočný príjem cholesterolu, ktorého mozog obsahuje až celých 25 %, čo je najviac v porovnaní s inými orgánmi.[10]

ZAUJÍMAVOSŤ: Vedeli ste, že mozog spotrebuje až 20 % celkovej telesnej energie a zhruba rovnaký podiel kyslíka? Aj z toho dôvodu tvorí vyvážená a dostatočná strava spoločne s okysličovaním pri pohybe základného piliera zdravia mozgu.

Olej z tresčej pečene – extra panenský

Veľmi dobre využiteľný zdroj omega 3 mastných kyselín DHA a EPA predstavuje olej z tresčej pečene pôvodom z udržateľne regulovaného lovu v oblasti Islandu. Vďaka vitamínu A a D navyše funguje komplexnejšie pre celkové zdravie organizmu.

#4 Cvičte a venujte sa pohybu

Cvičenie a všeobecne aktívny pohyb podporuje expresiu proteínov v mozgu zodpovedných za mozgové funkcie vrátane zlepšenia pamäte či nálady. Najlepšie výsledky dosiahnete pri každodennom cvičení trvajúcom aspoň 30 minút, ale zároveň platí, že každý pohyb je lepší ako žiadny.

#5 Trénujte mozog

Svojím spôsobom funguje mozog ako sval, čo znamená, že ho môžete trénovať a udržovať tým jeho kondíciu. Učte sa cudzí jazyk, čítajte knihy, lúštite krížovky, prehlbujte svoje znalosti v oblastiach, čo vás zaujímajú, alebo skúšajte trénovať pamäť zapamätaním čísel, obrazcov či slov.

#6 Opatrne s kofeínom

Kofeín obsiahnutý napríklad v káve, zelenom či matcha čaji stimuluje centrálnu nervovú sústavu zvýšením produkcie dopamínu a obsadením adenozínových receptorov, čím umelo odďaľuje pocit únavy. Všeobecne kofeín pomáha zvýšiť výkon mozgu, ale musíte vedieť, ako s ním zaobchádzať – neprekračovať maximálne odporúčané denné množstvo 400 mg a nedávať si kofeín zhruba 6 hodín pred zaspávaním, pretože inak negatívne ovplyvní spánok a tým pádom aj následný výkon mozgu.

Často dochádza aj k tomu, že mozgová hmla vzniká ako dôsledok vynechania kofeínu po dlhodobom užívaní, pri ktorom vzniká určitá forma závislosti. Aj z toho dôvodu sa odporúča nekonzumovať kofeín viac ako 3 dni po sebe, ale vždy zaradiť 1 až 2 dni pauzy. [11]

Stretli ste sa niekedy s pocitom podobným mozgovej hmle? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.





Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk