Už ste počuli o smart drugs? Jedná sa o adaptogény, prírodné látky pomáhajúce organizmu prekonávať záťaž. Tá býva nielen psychického rázu, ale často predstavuje zranenie, pôsobenie vírusov alebo nezdravého prostredia. Adaptogény, ktorým sa hovorí aj biostimulátory, harmonizátory, alebo rastliny nesmrteľnosti, vedia pomôcť vo všetkých stresových situáciách a dodávať silu pri zmenených podmienkach.

Svet sa teraz mení a naša duša aj imunita dostáva zabrať. Najvyšší čas siahnuť po niektorom z adaptogénov!

Ich silu poznali už naši predkovia

Dá to rozum. To, čo bolo účinné kedysi, zostáva účinné aj dnes, hoci sa podmienky života zmenili. Mnoho z adaptogénnych rastlín preto poznali už starí Mayovia a uplatňovali sa aj v indickej ajurvéde alebo tradičnej čínskej medicíne. S názvom "adaptogén" ale prišiel ruský vedec Nikolaj Lazarev až v roku 1947. Ten tiež stanovil kritériá, podľa ktorých sa rastliny spadajúce medzi adaptogény hodnotia. Predpona adapto- pochádza z termínu generalizovaný adaptačný syndróm, teda odborného názvu pre cicavčiu stresovú reakciu, ktorú adaptogény tlmia.

Sú silne liečivé

Nielen, že adaptogény rozširujú adaptačné rozmedzie a upevňujú zdravie, ale aj skutočne liečia. Najviac sa osvedčili pri liečbe civilizačných chorôb. Naša populácia je síce dlhoveká, ale zápasí so značnou záťažou kumulovanou v priebehu rokov. Medzi 3 najzásadnejšie choroby modernej doby patrí rakovina, cukrovka a ateroskleróza. Práve im vedia adaptogény predchádzať a tlmiť ich príznaky, keď prepuknú. Moderná veda odhalila, že pri týchto chorobách hrá dôležitú úlohu imunitný systém, ktorý aktívne látky adaptogénov významne ovplyvňujú. 

Nie je stres ako stress

V slovenskom prostredí používame slovo stres na označenie psychickej záťaže. V angličtine ale slovo stress znamená záťaž všeobecne. V niektorých článkoch je však chybne účinnosť adaptogénov vzťahovaná iba na duševné problémy. Zdravie nás ľudí však ovplyvňujú aj rôzne ďalšie druhy záťaže – chemická (podpisujúca sa na obličky, pečeň aj mozog atď.), fyzická (prameniaca z náročnej práce, športu a pod.), infekčná (z vírusov, baktérií), tepová (súvisiaca s obehovým systémom), radiačná (meniacu štruktúru atómov) atď. – a aj na tie adaptogény pôsobia priaznivo. Títo prírodní pomocníci nám teda pomáhajú zbaviť sa stresu psychického, ale aj toho telesného

Široká plejáda darov prírody

Adaptogén v ideálnom prípade nemá jednostranné účinky. Reálne však každý z nich chráni iný z orgánov (niektorý viac chráni obličky, iný cievy, ďalší potláča zápaly atď.). Klasickým účinkom všetkých adaptogénov je ale pôsobenie na stres a stresové hormóny. Či už siahnete po kustovnici čínskej alebo cudzej, špargli hroznovitej, sladkom drievku lysom či uralskom, kozinci branitom, bazalke posvätnej alebo príjemnej, ženšene americkom, všehoji ženšenovom či inej rastline z radov adaptogénov, potlačenie stresových faktorov sa dostaví už po pár dňoch užívania.

GOODIE adaptogénom fandí

Adaptogén nájdete aj v našom sortimente. Je ním naša obľúbená maca, žerucha peruánska, teda peruánsky ženšen. Maca má pozitívny vplyv na stres, artritídu, aterosklerózu, vysoký krvný tlak, hemoroidy, potenciu a plodnosť. Jej pitie dodáva neprekonateľnú silu, ktorú veľmi rýchlo pocítite. Naše maca je účinnejšia vďaka spojeniu štyroch odrôd macy - červenej, čiernej, fialovej a žltej, čo je na českom trhu unikátne.

V súvislosti s týmto článkom chceme upozorniť aj na účinky konopného oleja. Konope je všeliek, ale medzi adaptogény sa neradí kvôli jednostrannému účinku daným obsahom THC. My si však dovolíme jeho jednostrannosť trochu spochybniť. Konope je známym liekom proti zápalom, bolestiam a dne. Odbúrava stres aj iné duševné pnutie, pomáha harmonizovať telo i myseľ a osvedčil sa aj ako liek proti nespavosti. Konope teda oficiálne nie je adaptogén, ale liek, a my ho v podobe oleja v tejto náročnej dobe silne odporúčame



Máte s adaptogénmi skúsenosti? Cítite účinok našej macy? Budeme radi, keď sa s nami podelíte na sociálnych sieťach



Autor: Lída Dubinská
Tisk