Striekame si ich na tvár, natierame do podpazušia, častokrát si nimi dokonca čistíme ústa a aby toho nebolo málo, umývame si nimi aj genitálie. Naše kúpeľne sú plné šampónov, dezodorantov, mydiel, pást a peelingov. Ide o produkty pre „zdravie a krásu“, mnohé z nich ale obsahujú syntetické chemikálie, vrátane zdraviu škodlivých endokrinných disruptorov. Práve na tie sa dnes pozrieme.

V tomto článku sa dozviete

  • Úvod do problematiky endokrinného systému a jeho disruptorov
  • Kde všade sa vyskytujú
  • Čo znamená pojem antiestrogénna kozmetika
  • Na aké látky si dávať pozor
  • Akú kozmetiku si vybrať

Hormóny, endokrinný systém a ich „narušitelia“ – disruptory

Občas sa o niekom povie, že má splašené hormóny. Pravda je taká, že moderná doba a jej výdobytky tak trochu plašia hormóny nám všetkým. Hormóny (estrogény, progesteróny, testosterón, androgény a všetko medzi tým) spoločne tvoria endokrinný systém. Ide o súbor žliaz s vnútornou sekréciou, ako je hypofýza, štítna žľaza, prištítne telieska, nadobličky, pankreas, vaječníky a semenníky. Práve oni prenášajú správy medzi rôznymi časťami tela a dotýkajú sa radu biologických procesov.

endokrinni systém a kosmetika - GOODIE

Jednotlivé orgány endokrinného systému u ženy a muža.

Teraz ale k jadru veci. Slovo disruptor v preklade znamená narušiteľ. Čo robia endokrinní narušitelia? Účinkujú ako hormóny a narúšajú funkcie skutočných hormónov. Hovorí sa im tiež hormonálne aktívne látky a pasívne rozhodne nie sú. Podieľajú sa na vzniku vývojových chýb a nádorových ochorení, ale aj napr. na poruchách plodnosti a rozvoji stále častejšieho ženského ochorenia, endometriózy. V poslednej dobe sa záujem verejnosti sústredí aj na vplyv endokrinných disruptorov (ED) na mozgové funkcie a nárast neuropsychiatrických porúch, vrátane autizmu, porúch pozornosti a hyperaktivity, rovnako ako porúch učenia a agresivity. 

Kde všade sa endokrinné disruptory vyskytujú

Je to bieda – ED nájdeme skoro všade. V pôde, lepidlách, plastoch, v obaloch potravín, často ale aj v riasenkách (extra v tých vodeodolných), v detských hračkách, oblečení, ale aj v stavebných materiáloch alebo v elektronike.

Podľa pôvodu ich delíme na prirodzene sa vyskytujúce (medzi tie patria napr. fytoestrogény) a látky syntetické (priemyselné rozpúšťadlá a mazivá, plasty –⁠ napr. bisfenol A, zmäkčovadlá –⁠ napr. DEHP a pesticídy). 

Najčastejšie chemikálie narúšajúce endokrinný systém v kozmetike

Hormonálnych disruptorov je celý rad, tu je krátky popis tých najdôležitejších:

  • Parabény

Ide o možno najkontroverznejšie chemikálie narušujúce endokrinný systém. Ide o syntetické chemikálie, ktoré sa bežne používajú ako lacné konzervačné látky. Prečo sú nebezpečné? Preukázateľne napodobňujú ľudský estrogén. Na rozdiel od mnohých iných chemikálií narúšajúcich endokrinný systém sa parabény musia uvádzať v zložení produktov. Na čo presne si dať pozor? Uvádzajú sa ako:

  • Methylparaben
  • Butylparaben
  • Propylparaben
  • Ethyl paraben
  • Isobutylparaben
  • Benzyl Paraben
  • Ftaláty 

Väčšinou ich nevidíme vypísané v zozname zloženia. Štúdie preukázali nepriaznivé účinky na mužský reprodukčný systém (vrátane zníženia počtu spermií a deštrukcie buniek semenníkov) a štítnu žľazu. Ako sa im vyhnúť? Hľadajme kozmetické produkty bez syntetických aróm – označenie „parfém“ alebo „aróma“ môže schovávať množstvo nebezpečných látok, napríklad aj práve ftaláty. Pozor tiež na plastové obaly, najmä PVC s recyklačným kódom #3. 

  • Triclosan

Používa sa ako antibakteriálne činidlo. Nachádza sa v zubných pastách, mydlách a umývacích prostriedkoch na ruky. 

  • Laurylsulfát sodný 

Obvykle označovaný ako SLS sa nachádza vo väčšine šampónov. Desivou vecou je, že je to rovnaká chemikália, ktorá sa nachádza v mnohých čističoch podláh a dokonca aj odmasťovačoch motorov. SLS je spájaný s endokrinným narušením, neurotoxicitou, orgánovou toxicitou, podráždením kože a dokonca rakovinou. Najlepší spôsob, ako sa tejto chemikálii vyhnúť, je zvoliť šampóny, umývacie prostriedky a zubné pasty, ktoré sú označené ako „bez SLS“.

  • Plasty

Plasty a kozmetika? No jasné. Problém totiž tvorí aj v podobe obalov. Chemikálie sa totiž ľahko vyluhujú do samotného prípravku. V súčasnosti je najrozšírenejším problémom chemická látka vyrobená človekom, Bisfenol-A alebo BPA – široko uznávaná chemická látka narúšajúca endokrinný systém a xenoestrogén. Voľba prípravku bez obalu alebo v skle je preto jednoznačne zdravšia voľba.  

  • Syntetické farbivá a vône

Produkty sú vďaka nim príťažlivejšie, svojim pôsobením sú ale častokrát karcinogénne. Spôsobujú alergické reakcie a narúšajú rôzne telesné procesy. Arómy sú o to desivejšie, že ich zloženie nemusí byť na etiketách podrobne rozobrané. 

Čo teda znamená pojem antiestrogénna kozmetika?

Ide o také prípravky, ktoré neobsahujú žiadne syntetické estrogény (xenoestrogény), ktoré napodobňujú estrogény. Syntetické estrogény potom ovplyvňujú estrogénové receptory a svojím pôsobením navodzujú estrogénovú dominanciu (na úkor progesterónu).

Vedeli ste, že? Nadbytok estrogénu u žien spovsobuje najrôznejšie ochorenia prsníkov, vaječníkov a maternice. Ďalej vedie tiež k osteoporóze, zadržiavaniu vody a vysokému tlaku, zníženej funkcii štítnej žľazy, výkyvom nálad, chronickej únave, PMS a ďalším zdravotným komplikáciám.

Antiestrogénnou kozmetikou sa preto rozumie taká, ktorá má čisté zloženie a neobsahuje látky, ktoré by narušovali hormonálnu rovnováhu. 

Takže akú kozmetiku si teda vybrať?

Odpoveď je jednoznačná – ideálne prírodnú a „bezobalovú“.. 

Přírodní tuhý šampon Minty spirulina

TUHÝ ŠAMPÓN - MINTY SPIRULINA 

Skvele pení, krásne vonia a je pritom úplne prírodný. 



Opunciový olej BIO RAW

OPUNCIOVÝ OLEJ BIO, RAW

Strčí do vrecka kadejaký hydratačný krém a pomáha vyhladiť aj drobné vrásky.

Přírodní prebiotický krém s aloe vera

FACE CREAM - PREBIOTICKÝ DENNÝ KRÉM S ALOE VERA

Na intenzívnu ochranu a jemnú starostlivosť 



Ide to aj bez chémie a rovnako (ak nie lepšie) účinne!



Autor: Lída Dubinská
Tisk