Únava je pomerne rozšírený fenomén dnešnej doby. Ruku na srdce, kto z nás nebol niekedy unavený? Tento stav asi veľmi dobre poznáme všetci, je to úplne prirodzená vec. Problém však nastáva vo chvíli, keď je pre nás únava stavom, s ktorým sa stretávame denne a nech robíme čo robíme, nemôžeme sa ho účinne dlhodobo zbaviť.

Čo za každodennou únavou môže stať a ako sa s ňou efektívne vysporiadať? Všetko sa dozviete v tomto článku, ktorý pre vás spísala študentka naturopatie Karolína Tomaides.

  

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je únava a ako vlastne vzniká?
  • #1 Únava z nekvalitného spánku
  • #2 Adrenálna únava
  • #3 Únava z kolísania krvného cukru

 

Únava, ako vlastne vzniká? 

Za únavu považujeme stav, keď naše telo nemá dostatočné kapacity na produkciu energie. Nedostatok energie = únava. Mnohí z nás si možno ešte zo školskej biológie pamätajú, kde energia v bunke vzniká. Tým miestom je mitochondria, miniatúrna bunková organela bakteriálnymi pôvodmi, ktorá najviac ovplyvňuje, koľko energie sa v našom tele vyprodukuje. Fascinujúce, ako taká malá organela dokáže riadiť to, či budeme celé dni plní energie, alebo budeme mať naopak čo robiť, aby sme vstali z postele!

Keď už vieme, kde energia v tele vzniká, lepšie teraz pochopíme aj to, prečo dochádza k jej nedostatku – všetko sa odvíja od narušenia chodu mitochondrie.

  • Nerešpektovanie cirkadiánneho rytmu a únava z nekvalitného spánku

Cirkadiánny rytmus, čo to vlastne je? Čím ďalej populárnejšie spojenie, ktoré nemusí byť všetkým úplne jasné. Všetci dobre vieme, že kvety majú svoj určitý denný rytmus, ráno sa kvet vďaka signálu svetla rozvíja, večer sa zase pri západe slnka sťahuje. Málokto si však uvedomuje, že určitý rytmus máme aj my ľudia.

Každý dobre vie, že aby nebol unavený, musí dostatočne spať. To je síce pravda, ale ďalším dôležitým aspektom je aj to, že spánok musí byť dostatočne kvalitný! A to je bod, v ktorom mnoho ľudí zlyhá. Všadeprítomné moderné technológie (koľko ľudí do večera sleduje televíziu, Netflix alebo Instagram?) vyžarujú modré svetlo a narúšajú produkciu melatonínu, čo je (nielen) tzv. „hormónu spánku“. Modré svetlo dáva nášmu mozgu signál, že je deň. Pokiaľ tak večer ešte chvíľu pred tým, než ideme do postele, používame technológie bez blokácie modrého svetla, nevytvorí sa dostatok melatonínu, ktorý by zaistil opravu mitochondrií a ich správny chod. Mitochondrie potom nemajú dobré podmienky na fungovanie a produkciu energie.

Naopak vystavovanie sa slnku a dennému svetlu, ráno aj v priebehu dňa, má veľký potenciál produkciu energie podporiť. Predsa len sa niekedy hovorí, že slnko nabíja!

VEDELI STE, ŽE? Pre správnu produkciu melatonínu je pred samotným spánkom potrebná minimálne 3 hodinová absencia svetla a jedla

  • Chronický stres a adrenálna únava

Moderný štýl života je, žiaľ, často plný stresu. Naše telá sú však adaptované iba na krátkodobý príval stresu, nie na ten dlhodobý a chronický, pod ktorého ťarchou dnes žije veľká časť populácie. Stres spôsobuje produkciu hormónov (napr. kortizolu, alebo adrenalínu), ktoré nám v nadbytočnej miere škodia a vyčerpávajú naše nadobličky.

Ďalším problémom chronického stresu je aj to, že v dôsledku neho dochádza k oveľa vyššej spotrebe niektorých minerálov, ktoré sú pre produkciu energie zásadné. Medzi nimi sa nachádza napríklad veľmi známy horčík. Nedostatkom horčíka trpí viac ako polovica populácie a navyše je v dnešnej dobe veľmi náročné získať dostatok horčíka z bežnej stravy. Máme tak často nízky príjem tohto minerálu a zároveň oveľa vyššiu spotrebu! Pritom dostatok horčíka je nevyhnutnou súčasťou procesu produkcie energie. 

  • Strava bohatá na cukry a únava z kolísania krvného cukru

Poslednou možnou príčinou, prečo sa môžeme cítiť neustále „zrelý na šlofíka“ je aj skladba našej stravy. Pokiaľ máme tendencia ku konzumácii stravy, ktorá je bohatá na jednoduché cukry, dochádza u nás často k prudkému nárastu krvného cukru. Príkladom môžu byť raňajky s vyšším množstvom obilnín alebo sladkého ovocia bez dostatku kvalitných tukov a bielkovín na vyrovnanie tohto spektra. Akonáhle krvný cukor rýchlo vzrastie, má tendenciu aj rýchlo a prudko klesať. A práve to môže spôsobiť rýchly prepad energie.

Určite ste si niekedy dali niečo sladké na „dobitie“ a áno, cukor spôsobí dodanie substrátu pre tvorbu energie do buniek. Cukor je síce veľmi rýchly zdroj energie, ale ako rýchlo energiu vyrobí, tak rýchlo ju telo aj spotrebuje a preto veľmi skoro potreba „nakopnúť“ znova. Kolísanie krvného cukru je ako horská dráha as ňou nám kolíše hore a dole aj energia. Ideálnym krokom je voliť vždy kvalitné zdroje sacharidov (žiadne umelé presladené nápoje a tyčinky), ktoré budú v rovnováhe aj s ďalšími makroživinami.

Ako s únavou pomôže Goodie? 

SET NA UVOĽNENIE NAPÄTIA A STRESU

Zamávajte so stresom a zároveň efektívne doplňte horčík! Využite prírodné produkty a dostaňte vaše telo aj myseľ zase do pohody. Ashwagandha má blahodárne účinky na duševné zdravie aj spánok. Horčík je veľmi dôležitým minerálom, ktorý sa v tele podieľa až na 300 rôznych metabolických reakciách. Pomáha okrem iného efektívne obnovovať bunky, je dôležitý pre pamäť, sústredenie a nervovú sústavu celkovo. Lipozomálny horčík má vyššiu biologickú dostupnosť a je až 20x účinnejší ako bežné formy vitamínov a minerálov. Teplá vaňa s epsomskou soľou pomôže zrelaxovať a navyše podporí zásoby horčíka v tele vstrebaním cez kožu.

 

 

Produkcia energie vyžaduje v tele dlhodobú podporu a nikdy ju nevyriešime krátkodobými záplatami, ako je káva alebo energetický nápoj. V ktorom z uvedených prípadov sa najviac spoznávate? Už čoskoro si predstavíme cesty, ako energiu v tele podporiť, sledujte Goodie blog!



Autor: Karolína Tomaides
Tisk