Veríte v silu prírody a je vám proti srsti si dávať syntetické vitamíny? Tinktúry sú menej známe prírodné prostriedky na podporu zdravia a vitality. Možno ste po nich už pokukovali, ale nie je vám jasné, ako ich užívať a či sú účinné. V tomto článku si všetko podstatné objasníme. 

Tinktúry a ich história

Tinktúry sú pravdepodobne rovnako staré, ako je pôvod destilovaného liehu. Bylinky do alkoholu namáčali už starí Egypťania a zmienka o týchto preparátoch sa nachádza vo väčšine historických lekárskych kníh (napr. v arabskom The Al-Qanoon fi al Tibb – Kánone medicíny z roku 1025).

Názov tinktúra sa odvodil z latinského tinctus (= navlhčený, zmáčaný). Angličtina neskôr význam slova premenila na tincture v zmysle sfarbenia. V 17. storočí sa preto toto označenie stalo pojmom používaným na opis farby lieku alebo bylinného roztoku. Tento vývoj dával logicky zmysel – tinktúry totiž majú farbu rastlín, z ktorých pochádzajú. Napríklad tá z kvetu harmančeka je tmavo žltá, tá z kapucínky zase oranžová.

Bylinná tinktúra - koncentrovaná príroda vo fľaštičke

Čo že to tie tinktúry teda sú? Ide o koncentrované bylinné extrakty. Vyrábajú sa máčaním rastlín – listov, kvetov, koreňov, ale aj kôry, bobúľ (fakticky prakticky čohokoľvek) najčastejšie v alkohole alebo octe. Alkohol alebo ocot totiž dokáže z rastliny vytiahnuť jej účinné látky a koncentruje ich v podobe kvapaliny, ktorá sa ľahko vstrebáva do krvného obehu. Svoju úlohu v ich zložení však zohráva aj voda, ktorá rastliny taktiež extrahuje, ale používa sa hlavne na vyváženie množstva alkoholu.

Rovnako ako vitamíny či bylinné čaje sú považované za doplnky stravy a o ich liečivých účinkoch sa musí kvôli legislatíve hovoriť len veľmi opatrne. Jedno je ale isté - príroda je najmocnejšia doktorka. Pokiaľ veríme jej potenciálu, môžeme sa spoľahnúť, že nám tinktúry urobia dobre. 

Poďme sa ale pozrieť na ich preukázateľné najväčšie výhody:

  • Mnoho aktívnych zložiek z rastlín (napríklad alkaloidy, glykoly, fenoly, živice, a terpény) sa ľahko extrahujú a konzervujú práve v alkohole.
  • Dajú sa veľmi dlho skladovať, vďaka alkoholu sa nekazia.
  • Umožňujú dávkovanie aj vo veľmi malých množstvách.
  • Vstrebávajú sa v ústach a žalúdku, čo vedie k rýchlemu nástupu účinku.

Ako používať tinktúry? 

Tinktúry sa vám páčia, radi by ste ich začali užívať, ale stále vám nie je jasné, ako na to? Najčastejší spôsob podania je ústami – trochu tekutiny si pomocou kvapkadla (býva súčasťou balenia) nanesiete pod jazyk (odborne sa tomu hovorí bukálne podanie a látky sa tak do obehu dostanú rýchlejšie), chvíľku počkáte a prehltnete.

Tinktúry môžeme používať aj na kožu. Ako? Ideálne je zamiešať ich do krému alebo telového masla (ideálne prírodného). Rieši takto množstvo problémov ako sú bolesti, modriny, kŕčové žily a kožné ochorenia, napr. ekzém a plesňové alebo bakteriálne infekcie.

V neposlednom rade ich možno tiež riediť a používať ako ústnu vodu. Svieži dych a upokojenie infekcií v ústach zaručené.

HODÍ SA VEDIEŤ: Ich benefity môžeme pozorovať v rovnaký deň, ale silnejšie účinky väčšinou nastupujú neskôr, cca počas jedného až dvoch týždňov.

Presné dávkovanie má byť vždy uvedené na fľaštičke, pre istotu ho však vždy odporúčame prediskutovať s bylinkárom alebo kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.  

A aký je účinok prírodných tinktúr?

Odporúčajú sa na širokú škálu zdravotných problémov. Medzi najčastejšie patria poruchy trávenia, stres, PMS, najrôznejšie bolesti či nespavosť.

V sortimente GOODIE máme prvé vlastné prípravky

 

Tinktura echinacea

ECHINACEA TINKTÚRA

Boost pre imunitu a tiež podpora zdravia horných dýchacích ciest a močových ciest. 

 

Lichořeřišnice tinktura

KAPUCÍNKA TINKTÚRA

Rastlinné antibiotikum



S bylinnou medicínou môžeme všetci žiť lepšie. Máte s tinktúrami skúsenosť? Aká je vaša obľúbená? Zanechajte nám komentár na našich sociálnych sieťach. 



Autor: Lída Dubinská
Tisk