Cukrovka alebo diabetes je jedno z ďalších chronických ochorení, pri ktorom zažívame v modernej spoločnosti nebývalý nárast. Ako je to možné? Veď ešte pred pár desiatkami rokov išlo o ochorenie pomerne výnimočné a pritom dnes pravdepodobne každý pozná aspoň jedného cukrovkára vo svojom okolí. Situácia teraz dokonca vyzerá tak, že podľa štatistík si týmto ochorením prechádza okolo 8,5 % celej európskej populácie, čo vyjadrené konkrétnymi číslami znamená vyše 56 miliónov európskych diabetikov.

diabetes-zakladni-informace-goodie

V článku sa dozviete:

  • Prečo diabetikov pribúda?
  • Rozdiel medzi diabetom 1. typu a 2. typu
  • Strava, prevencia a liečba cukrovky

Diabetes ako „epidémia“ modernej spoločnosti

Všetky fakty spomenuté v úvode nabádajú k položeniu si otázok: „Čo sa stalo? Prečo je diabetes v dnešnej dobe tak častým ochorením?“ Asi nebudete prekvapení, keď pri odpovedi na takúto otázku budem musieť na prvé miesto postaviť zmenu životného štýlu populácie. Oveľa vyšší výskyt tohto ochorenia súvisí nepochybne s tým, ako sme počas posledných pár desaťročí dramaticky zmenili spôsob svojho žitia a stravovania. Najvýraznejšie je to viditeľné pri diabete mellite 2. typu, avšak ani ten 1. typu, ktorý je autoimunitného pôvodu, sa nezačal vyskytovať hojnejšie len tak znenazdania.

Poďme si pred vysvetlením, ako k rozvoju týchto ochorení dochádza, najprv ujasniť, aký je vôbec medzi diabetom 1. typu a diabetom 2. typu rozdiel, pretože aj to sú zásadné informácie pre neskoršie uchopenie zmien vo svojom životnom štýle a potenciálne zmiernenie choroby..

Cukrovka 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitným ochorením, kedy vlastný imunitný systém napáda bunky pankreasu a v dôsledku toho nie sú tieto bunky schopné efektívne produkovať inzulín. Inzulín je hormónom, ktorý zaisťuje znižovanie hladiny krvného cukru a umožňuje glukóze vstup do bunky, kde môže byť následne spracovaná pre produkciu energie. V prípade, že sú bunky pankreasu poškodzované a nemôžu tak produkovať inzulín, dochádza dlhodobo k vyšším hladinám cukru v krvi a glukóza prakticky nie je na mieste, kde má byť, čo následne pôsobí nejeden problém v rámci úplne celého organizmu.

K diagnóze tohto ochorenia dochádza typicky u detí a mladých ľudí a najčastejším riešením klasickej medicíny je poskytnutie inzulínu v injekčnej forme, ktorý si treba aplikovať pravidelne počas dňa spolu s kontrolou stavu krvného cukru.

Vzhľadom na to, že sa jedná o autoimunitné ochorenie, treba spomenúť aj to, čo môže byť príčinou toho, že sa náš imunitný systém rozhodol bojovať proti vlastnému telu. Logicky to predsa nedáva zmysel, že by sa telo chcelo samo ničiť. Dochádza k tomu najčastejšie z dôvodu nahromadenia veľkého množstva toxickej záťaže už od matky počas tehotenstva. Jednou zo zmien, ktorú sme ako spoločnosť v posledných pár desaťročiach zažili je abnormálne vysoké množstvo látok v našom prostredí, ktoré sú pre náš organizmus úplne nové a škodlivé. Všetky tieto toxíny z kozmetiky, čistiacich prostriedkov, antikoncepcií, plastov a pod. sa hromadia v rôznych tkanivách v tele a imunitný systém na ne samozrejme reaguje, aby ich odpratal z tela preč.

Nemalú úlohu v tom samozrejme zohráva aj zmena v rámci našej stravy, pretože naši predkovia ešte pred 100–150 rokmi nemali k dispozícii najrôznejšie priemyselne spracované potraviny plné neznámych látok – teda to, čo je bohužiaľ častou súčasťou stravy nás mnohých. Táto strava narúša tiež integritu črevnej steny, kde v dôsledku týchto vplyvov dochádza k narušeniu spojov medzi bunkami, ktoré sa od seba vzdialia a črevná sliznica je tak priepustnejšia, čo umožňuje vstup patogénnym baktériám a nestráveným molekulám z čriev priamo do krvného riečišťa. Aj na to je nútený reagovať imunitný systém – spúšťa obranu, ktorá však môže mieriť na rôzne miesta, ako sú kĺby (reumatoidná artritída), pečeň (autoimunitná hepatitída), alebo práve pankreas (diabetes 1. typu).

Cukrovka 2. typu

Po dlhej rozprave o vzniku 1. typu cukrovky, poďme si povedať ešte trochu teórie, ale už len ľahšie, nebojte! Ako sa oproti tomu líši diabetes 2. typu? K rozvoju cukrovky 2. typu dochádza postupne v priebehu života jednotlivca s ohľadom na jeho životný štýl. Prakticky to vyzerá tak, že sa postupne prilieva do pohára, až už pretečie. Tak dlho človek holduje sladkému a vystreľuje svoj krvný cukor opakovane do výšin, až to pankreas nezvládne. Ten totiž musí reagovať na túto stravu, pretože produkuje inzulín, aby dostal glukózu do buniek. Predstavte si to asi takto - ak budete milovníkmi pizze a budete ju mať 5x denne, každý jeden deň, ako dlho vás to bude baviť? Ako dlho, než ju začnete odmietať? Rovnako je to s glukózou, bunkami a inzulínom. Keď človek stimuluje produkciu inzulínu moc, bunky si vybudujú rezistenciu a nereagujú na neho efektívne.

Zdravý životný štýl je prevenciou aj liečbou

Ako dochádza k rozvoju oboch typov je odlišné, dôsledok je však rovnaký. Znamená to ale snáď, že už s tým nemôžeme vôbec nič robiť? Vôbec nie! Ako vyplynulo z riadkov vyššie, mnoho o symptómov úzko súvisí s prístupom k nášmu telu a tým pádom aj so životným štýlom – pohybom, spánkom a stravou.

Strava diabetika by ideálne nemala stavať na sacharidoch – teda žiadne sladkosti a ideálne ani žiadne priemyselne spracované potraviny, ktoré všeobecne poškodzujú zdravie každého. Ideálne by mala byť zostavená z prirodzených potravín, kde bude dostatok zeleniny všetkých možných farieb a druhov, kvalitných živočíšnych tukov, mäsa, kvalitných mliečnych výrobkov, vajec a ďalších základných surovín. Skrátka to, čo bolo bežne konzumované aj našimi predkami, žiadna veľká veda!

Pokiaľ budeme svoj jedálniček stavať na základných potravinách, prirodzene nebudeme siahať ani po rôznych „dia“ formách priemyselne spracovaných potravín. Veľmi často u nich totiž narazíte na informáciu, že sú bez pridaného cukru, nachádza sa v nich však celá škála umelých sladidiel a iných neprirodzených látok, ktoré napríklad narúšajú črevný mikróbiom a vo veľkej miere škodia aj zdraviu pečene. Vyhnite sa tak maltitolu, sacharínu, aspartámu, alebo sukralóze. U diabetikov aj u tých, ktorí si chcú dlhodobo udržať zdravie, je vhodné obmedziť príjem cukru v akejkoľvek podobe a ideálne osladzovať iba prirodzenými zdrojmi, ktoré neškodia tráveniu a majú aj určitú nutričnú pridanú hodnotu. V malom množstve je možné zladiť prírodnými sladidlami, ako je napríklad xylitol, ale vôbec najlepšou možnosťou je sladiť iba a len prírodou – medom, sladkým ovocím, alebo stéviou a kokosovým cukrom, avšak ani s nimi to nie je dobré preháňať a brať ich skôr ako spestrenie jedálnička .

Do dezertov tak na osladenie pridajte najlepšie naše datle, alebo slivky.

datle-medjool-goodie
DATLE MEDJOOL 500 G

Datle medjool patria medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie odrody medzi datľami a chutia aj tým, ktorí datľám práve neholdujú! Majú prirodzene sladkú chuť s bohatými tónmi karamelu a dokonalú konzistenciu vhodnú aj na prípravu RAW dezertov. Neobsahujú žiadny pridaný cukor a nie sú ošetrené oxidom siričitým SO2

svestk-ashlock-goodie

SLIVKY ASHLOCK 500 G

Slivky ashlock sú vysokej kvality, čerstvosti a bez kôstok, takže je ich spracovanie naozaj veľmi jednoduché. Hodí sa do kaší, smoothies a pri pečení, varení do sladkých aj slaných pokrmov. Neobsahujú žiadne pridané cukry ani SO2

  

K tomu je samozrejme vhodné zamerať sa v rámci životného štýlu na dostatok pohybu a skutočne kvalitný spánok, ktorému predchádza večerná rutina ideálne s blokáciou modrého svetla, pretože regenerácia tela je aj tu veľmi dôležitá

TIP: O tom, čo spôsobuje všadeprítomné modré svetlo, sa dočítate v našom článku Čo stojí za častou únavou a ako sa s ňou vysporiadať?.

 

 

Vyššie uvedené návyky môžu spríjemniť život v mnohých smeroch nielen diabetikom a dajú sa rozhodne považovať aj za skvelú prevenciu rozvoja tohto čoraz rozšírenejšieho ochorenia. O svoje telá sa treba starať dlhodobo, o to viac, ak už v nich došlo k nejakej nerovnováhe.

 



Autor: Karolína Tomaides
Tisk