Erythritol patrí medzi jedno z najčastejšie využívaných alternatívnych prírodných sladidiel s chuťovými vlastnosťami plne nahradzujúcimi cukor. Okrem toho však ponúka aj celý rad zaujímavých vlastností a výhod.

Prečítajte si, prečo ide o sladidlo vhodné pre diabetikov či do diéty a ako erythritol pôsobí proti baktériám v ústach či funguje ako antioxidant.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo je to erythritol, kde sa vyskytuje a ako sa vyrába.
  • Prečo ide o prírodné sladidlo vhodné aj pre diabetikov.
  • Ako nízku kalorickú hodnotu využiť v diéte.
  • Že erythritol znižuje vznik zubného povlaku a pôsobí ako antioxidant.

 

Erythritol ako prírodná náhrada cukru bez kalórií

Cukorný alkohol erythritol sa prirodzene vyskytuje v niektorých druhoch ovocia či fermentových potravinách – napríklad v hroznovom víne, hruškách, broskyniach, melónoch, v niektorých druhoch syra, sójových produktoch a podobne.

Jedná sa o prírodné sladidlo, ktoré sa bežne vyrába prirodzenou fermentáciou glukózy z kukuričného alebo pšeničného škrobu, kedy nasleduje filtrácia, kryštalizácia a sušenie.

Patrí medzi často využívané prírodné sladidlá vďaka celej rade zaujímavých vlastností a benefitov, ktoré vynikajú predovšetkým pri porovnaní s rafinovaným bielym cukrom. Erythritol totiž má:

    • prírodný pôvod,
    • chuťové vlastnosti identické s bielym cukrom bez nepríjemnej pachuti,
    • vysokú sladivosť, až o 70% v porovnaní s cukrom,
    • takmer žiadny obsah kalórií (0,24 kcal na 1 gram),
    • nulový glykemický index,
    • široké možnosti využitia na priame sladenie, na pečenie aj varenie.

    VEDELI STE, ŽE? Na obaloch produktov môžete erytritol ako sladidlo či zahusťovadlo nájsť pod označením E968

    Sladidlo bez vplyvu na cukor v krvi a inzulín vhodné aj pre diabetikov

    O tom, že prírodné sladidlo erythritol minimálne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a inzulín, takže sa v rozumnom množstve hodí aj pre diabetikov, svedčia hneď dva pádne dôkazy.

    Ľudský organizmus nedokáže erythritol z veľkej časti metabolizovať, do hrubého čreva totiž putuje iba zhruba 10 % z prijatého množstva, preto z neho telo nezískava žiadnu energiu. Zvyšných 90% sa priamo vstrebe do krvného riečišťa, kde putuje v nezmenenej podobe a následne sa vylúči močom bez vplyvu na inzulín či hladinu glukózy v krvi. [1]

    O takmer žiadnom vplyve na zmenu glykémie po konzumácii vypovedá aj nulová hodnota glykemického indexu erythritolu, ktorá hovorí, ako rýchlo prejde glukóza z potraviny do krvi. Čím vyšší glykemický index, tým rýchlejší a vyšší výkyv hladiny krvného cukru a naopak, takže erythritol nespôsobí žiadne zvýšenie cukru v krvi.[2]

    Oproti xylitolu či maltitolu, ktoré sa radia do rovnakej kategórie prírodných sladidiel na báze cukrových alkoholov, má navyše erythritol o niečo lepšiu stráviteľnosť a v bežnom množstve väčšinou nespôsobuje nadúvanie či plynatosť, ale záleží aj na konkrétnej kondícii mikrobiómu čriev. [3]

    ODPORÚČANIA: Samozrejme ako u všetkých sladidiel platí, že záleží na množstve. Nadmerná konzumácia erythritolu nemá prospešné účinky a v extrémnych prípadoch môže spôsobovať zažívacie problémy. Vždy by sa malo jednať iba o doplnok k vyváženému zdravému jedálničku, kedy sa budeme snažiť vnímať prirodzenú sladkosť potravín a len minimálne si pomáhať práve dodatočnými sladidlami.

    TIP: Prečítajte si samostatný článok so 4 dôvodmi, prečo sa vyhnúť cukru.

    Erythritol v BIO kvalite

    Nízkokalorické prírodné sladidlo s chuťou takmer identickou s repným cukrom využijete na priame osladenie kávy či iného nápoja aj na dosladenie celého radu receptov. Veľmi dobre sa kombinuje s ďalšími prírodnými sladidlami a vďaka vysokej sladivosti stačí použiť menšie množstvo

    Vhodné prírodné sladidlo pri chudnutí

    Sladidlá s prirodzene nižšou energetickou hodnotou v porovnaní s cukrom sa často využívajú aj v rámci diétnych režimov. Erythritol má totiž iba 6 % kalórií v porovnaní s cukrom a vyššiu sladivosť, kedy na dosiahnutie rovnako sladkej chuti spotrebujete menšie množstvo, takže predstavuje príležitosť, ako si neodopierať občasnú sladkosť, ale zároveň ušetriť nejaké tie kalórie.

    Počítanie kalórií však zároveň nie je jediným faktorom, ktorý rozhoduje o zdravom chudnutí a dosiahnutí optimálnej váhy. Starostlivo sledujte dostatočný príjem všetkých mikronutrientov ideálne z prirodzených zdrojov z pestrého jedálnička plného čerstvých či šetrne spracovaných potravín.

    Vďaka už spomínanému žiadnemu vplyvu na výkyvy hladiny krvného cukru nespôsobuje konzumácia erythritolu pocity vlčieho hladu. Napríklad v porovnaní s fruktózou totiž erythritol nijako nezvyšuje aktivitu hypotalamu, čo značí to, že nijako nepodnecuje a nezvyšuje chuť do jedla. [4]

    Erythritol neprispieva k vzniku zubného kazu

    Cukorné alkoholy, predovšetkým xylitol a v trochu menšej miere aj práve erythritol, majú vedecky potvrdený vplyv na potlačenie a spomalenie množenia baktérií v ústach, čím znižujú riziko zubného kazu. A to je znateľný rozdiel v porovnaní s cukrom, kedy pri trávení sacharózy dochádza k podpore množenia škodlivých baktérií, ktoré ničia zubnú sklovinu.

    Pôsobenie erytritolu v ústnej  dutine je natoľko zaujímavé, že sa pridáva aj do zubných pást, kde podporuje lepšiu viskozitu a zároveň účinne inhibuje rast baktérií Streptococcus mutans.[5]

    Sladký antioxidant

    Erythritol vykazuje antioxidačnú aktivitu, kedy dokáže lapať voľné radikály počas svojej cirkulácie po tele a podporiť tak ich následné vylúčenie močom. [6] Jedná sa však skôr o zaujímavosť, než hlavný dôvod, prečo erytritol konzumovať. Z pohľadu prijímaného množstva a celkového efektívneho antioxidačného pôsobenia predstavujú lepšiu voľbu silné prírodné antioxidanty, ako sú vitamín C, resveratrol či astaxantín.

     

    Do zdravého jedálnička rafinovaný biely cukor naozaj nepatrí a našťastie existuje okrem erythritolu hneď niekoľko ďalších vhodných prírodných alternatív, s akými si môžete zdravšie osladiť život. Avšak nezabúdajte na pestrosť, zdravú mieru a rozumné dávkovanie, čo je napokon kľúčové viac-menej u všetkých zložiek jedálnička.

    A aké máte skúsenosti s prírodnými sladidlami? Používate erythritol, alebo dávate prednosť inému sladidlu?

     


    Autor: Šárka Stuchlíková
    Tisk