Ešte ste nepočuli o blahodarných účinkoch ílu? Pritom je pre svoje úžasné vlastnosti využívaný už od nepamäti. Ide o horninu starú milióny rokov, ktorá je tvorená z dôležitých minerálov. Tie majú schopnosť na seba viazať škodlivé látky a zároveň rozmaznávajú našu pleť, vlasy aj organizmus.


Íl je pred spracovaním vystavený slnečným lúčom, ktoré ho nielen vysušujú, ale tiež dodávajú silu jeho liečebným vlastnostiam. Už v starovekom Egypte vedeli, že prášok z ílu pôsobí antibakteriálne a detoxikačne. Má silné protizápalové účinky a je obzvlášť úspešný v boji s akné a ekzematickou pokožkou. Škodlivé látky a baktérie jednoducho absorbuje a vytiahne z kože von. Ďalej je bohatý na stopové prvky a minerály – vápnik, kremík (podporuje tvorbu kolagénu v pokožke), sodík, draslík, horčík, zinok, veľmi dôležitý je obsah železa. Sú tu zastúpené aj ílové minerály - smektit, chlorit, kaolinit, illit atď. Pomery jednotlivých zložiek sa líšia podľa konkrétneho druhu ílu.

Viete, že? Íl bol v staroveku súčasťou kozmetivkej výbavy egyptských faraónov. Bol tiež používaný pri mumifikáciách? Lekári ho ďalej využívali pri liečbe zápalov, opuchov aj zlomenín.

Prášok z ílu je právom nazývaný elixírom mladosti, pretože pri pravidelnom užívaní viditeľne spomaľuje proces starnutia, spevňuje našu pokožku a zmenšuje opuchy pod očami. Pleť hĺbkovo čistí, odstraňuje čierne bodky a uzatvára póry. Pomáha redukovať celulitídu a ošetruje strie, preto je obľúbený v tehotenstve. Ďalej sa stará o naše vlasy - redukuje prebytočný maz, odstraňuje lupiny a spevňuje štruktúru vlasu.

Aké druhy ílov u nás nájdete? Čím sa od seba vlastne líšia?

Poznáme niekoľko druhov ílu, ktoré sa líšia svojou farbou a niektorými vlastnosťami. Zafarbenie sa odvíja od stopových prvkov a minerálnych látok.

1) Marocký íl

Tzv. rhassoul bol používaný po mnoho storočí marockými ženami ako mydlo, šampón a kondicionér. Marocký íl prekrvuje pokožku, omladzuje ju a hydratuje. V starostlivosti o vlasy skvele redukuje nadbytočný maz.

2) Biely íl

Biely íl alebo kaolín je vhodný najmä pre citlivú, suchú a zrelú pleť. Vyrovnáva stav u extrémne podráždenej pokožky s prejavmi akné a ekzému. Obsahuje veľké množstvo vápnika.

Viete, že? Ekzém vyjadruje naše vnútorné boje a stres? Môže upozorňovať na skrytý nesúhlas so situáciou okolo nás. Ekzém tiež zrkadlí oslabenú pečeň.

3) Zelený íl

Najmä austrálski indiáni detoxikujú svoj organizmus vnútorným užívaním zeleného ílu. Jeho pitím očisťujú tráviaci trakt, predovšetkým črevá. Zelený íl odstraňuje z tela ťažké kovy, ďalej je účinný v boji so spomínanými dermatologickými problémami a v starostlivosti o pleť.

4) Ružový íl

Má vysoký obsah železa a pomáha na kŕčové žily, upokojuje a čistí pokožku.

5) Červený íl

Je najlepším variantom pre zápalovú kožu, extrémne vyčerpanú pleť a zároveň detoxikuje.

Domáca kozmetika u vás doma! Ako na to?

Mnohostranné využitie ílu nám dovoľuje urobiť si vlastnú kozmetickú kúru v pohodlí domova a nie je na tom nič zložité:

1) Prírodné mydlo

Íl zmiešame s vodou 1:2. Vznikne nám kašička, ktorá perfektne čistí pleť a zároveň slúži ako antibakteriálny peeling.

2) Maska na tvár

1-3 lyžice ílu zmiešame s vodou. Môžeme pridať cca 3 kvapky éterického oleja, ktorý vyhovuje našej pleti. Masku necháme pôsobiť 10-15 minút (pri marockom íle môžeme predĺžiť až na 30 min.). Pleť je čistá, pevná a hydratovaná.

3) Kúpeľ

Účinný pri kožných problémoch, akými sú lupienka, vyrážky, ekzémy. Do poloplnej vane dáme jednu polievkovú lyžicu. Do kúpeľa je možné nakvapkať éterický olej, ktorý zvolíte podľa svojho psychického rozpoloženia a obohatíte tak kúpeľ a aromaterapiu. Ekzém možno tiež liečiť ílovými zábalmi.

4) Starostlivosť o vlasy

Íl zmiešame s vodou a vmasírujeme až ku korienkom. Je možné pridať trochu kokosového oleja. Vlasy sú vyživené, nelámu sa, príliš sa nemastia. Postupne miznú lupiny.

5) Vnútorné použitie

Večer nasypeme 1 lyžičku do cca 150 ml vody a necháme do rána aktivovať. Ráno zmes premiešame a vypijeme. Usadeninu zmiešame s ďalšou vodou a dopijeme. Raňajkujeme pol hodiny – hodinu po vypití. Odporúčaná kúra je 21 dní 2x-4x ročne.

  • Pri prekyslení organizmu: 1 lyžička do vody, 3 x denne pred jedlom.

Na prípravu ílu používame nekovové lyžičky a misky, ktoré nespôsobujú energetickú neutralizáciu a neoslabujú dôležité prvky.