Každá správna a efektívna starostlivosť o pleť začína dôkladným vyčistením. Rozhodne sa jedná o kľúčovú súčasť pleťovej rutiny, pretože jedine dobre vyčistená pokožka si udržuje svoj zdravý vzhľad a efektívne absorbuje účinné látky z následnej ošetrujúcej kozmetiky.

Prečítajte si návod na rutinnú očistu pokožky vrátane toho, ako čistenie prispôsobiť podľa typu pleti.

čištění pleti

V tomto článku sa dozviete

Prečo si čistiť pleť?

Na pravidelné čistenie pleti existuje hneď niekoľko dobrých dôvodov so spoločným cieľom podporiť prirodzenú krásu a obranyschopnosť pokožky.

  • Odstránenie nečistôt - na pleti priľnú najrôznejšie nečistoty vrátane prachu, alergénov aj toxínov.
  • Prevencia komedómov a zápalov - čistenie pleti je dôležitou prevenciou čiernych bodiek či zápalov plynúcich z nahromadených baktérií.
  • Prežiarenie a rozjasnenie – čistá pleť bez povrchových usadenín býva na pohľad jasnejšia, sviežejšia a pôsobí zdravším dojmom.
  • Príprava na aplikáciu ošetrujúcej kozmetiky – jedine správne vyčistená pleť môže efektívne prijímať účinné látky z aplikovaného krému alebo séra.

Kedy pleť potrebuje vyčistiť?

Zjednodušene povedané každý deň – a to ako večer, tak aj ráno, a podľa potreby aj počas dňa.

  • Večerným čistením z pleti odstránite dekoratívnu kozmetiku, vrstvu ochranných krémov s SPF faktorom a nánosy nečistôt usadené za celý deň.
  • Ranné čistenie pleti slúži na odstránenie výpotku po celonočnom samočistení, počas ktorého sa uvoľňuje pot a prebytočný maz s toxínmi a nečistotami. Ráno spravidla nebudete riešiť odstránenie make-upu, takže môžete prejsť rovno na jemnejšie opláchnutie a očistenie pleti pomocou kvetovej vody či tonika na prípravu na nanesenie ďalšej starostlivosti.
  • Po intenzívnom potení pleť zbavte vypotených toxínov a nečistôt, ktoré by sa inak mohli usadzovať v póroch.

Správna frekvencia a pravidelnosť čistenia sa javí ako kľúčová predovšetkým pri problematickej a aknóznej pleti. Ako najvhodnejšie sa podľa výsledkov štúdií ukazuje umývanie tváre jemnou čistiacou kozmetikou dvakrát denne. [1]

Prispôsobte čistenie svojmu typu pleti

Rovnako ako ďalšie fázy skincare rutiny, musíte aj čistenie prispôsobiť svojmu typu pleti. A pokiaľ neviete, aký typ máte, prečítajte si článok Ako spoznať svoj typ pleti.

Na inšpiráciu, aké produkty zvoliť a čo hľadať v zložení, využite stručné zhrnutie.

Mastná a problematická pleť

  • Vyberajte kozmetiku obsahujúcu nekomedogénne oleje neupchávajúce póry – napríklad jojobový, ricínový alebo arganový olej.
  • Používajte metódu dvojakého čistenia, kedy odličovací olej dočistíte jemným umývacím gélom.
  • Zaraďte kozmetické íly – predovšetkým marocký a biely íl.
  • Pri problémoch so zápalmi využite tea tree olej.

Suchá pleť

  • Vyhýbajte sa kozmetike obsahujúcej alkohol, kyselinu glykolovú alebo salicylovú.
  • Používajte odličovacie oleje, ktoré sú výživnejšie a pokožku prirodzene zvláčnia.
  • Dbajte na dôkladné navlhčenie tonikom či ružovou vodou na hydratáciu pred aplikáciou ďalšej kozmetiky.

Zmiešaná pleť

  • Na problematické zóny voľte kozmetiku vhodnú skôr pre mastnú pleť a na ostatné časti vyberajte produkty určené pre normálnu alebo všetky typy pleti.
  • Na zjednotenie pleti využívajte tonikum.

Normálna pleť

  • Používajte odličovací olej na vyčistenie pleti a zvláčnenie.
  • Nezabúdajte na zvlhčenie kvetovou vodou či tonikom.Ekologické kosmetické tamponky Goodie v praktické bambusové dóze

Vedeli ste, že používaním znovupoužiteľných tampónov na odličovanie a čistenie pleti ušetríte každý rok zhruba 1400 kusov tých jednorazových?

Každodenné rutinné čistenie pleti v 5 krokoch

Uvedený základný návod na čistenie pleti sa týka predovšetkým večernej rutiny, kedy sa oplatí venovať pokožke špeciálnu starostlivosť za účelom podporenia prirodzenej regenerácie a obnovy počas spánku.

Krok #1 Odstráňte make-up a ochranný SPF filter

Prvý krok každodenného čistenia spočíva v odlíčení. Na čistý kozmetický tampónik naneste odličovací olej, začnite oblasťou očí a pier a postupne postupujte od stredu tváre smerom von. Buďte na pleť nežní a pre efektívne odstránenie líčenia nechajte olej malú chvíľu pôsobiť a následne utrite spoločne s make-upom. Pokožku, hlavne v citlivej a jemnej oblasti očí nikdy hrubo nedrhnite!

Odličovací olej či iný efektívne čistiaci produkt na pleť použite aj v prípade, keď žiadne líčenie nemáte. Súčasťou bežnej skincare rutiny by totiž vždy malo byť aj nanesenie ochrannej vrstvy krému s SPF a ten musíte večer odstrániť.

odlicovaci olej natural

Odličovací olej - natural BIO

Jemný odličovací olej kombinuje niekoľko prírodných olejov vhodných na pravidelnú starostlivosť o všetky typy pokožky. Ošetrujúce zloženie obohacuje skvalan na podporu hydratácie či vitamín E fungujúci ako antioxidant.

 

Krok #2 Zbavte pleť ostatných nečistôt

Pri použití odličovacieho oleja pleť efektívnejšie dočistíte vhodnou umývacou penou alebo gélom. Počas toho pokožku zbavíte nánosu zvyšných nečistôt, baktérií, potu a toxínov a pripravíte ju na peeling.

PRIPRAVUJEME: Čoskoro sa môžete tešiť na čistiacu penu na tvár plnú vitamínov s hydrolátom z pomarančovich kvetov, výťažkom z aloe vera, vitamínom C a ovocnými extraktmi z papáje, kokosu a kivi .

Krok #3 Jemná exfoliácia pleti

Na naozaj dôkladné vyčistenie pleti by v každodennej rutine nemala chýbať exfoliácia. Pravidelný peeling totiž stimuluje prirodzené regeneračné procesy, zmierňuje výskyt pigmentových škvŕn a funguje ako prevencia vrások vďaka podpore tvorby elastínu a kolagénu.[2]

Peeling môžete zvoliť chemický pomocou prípravkov s exfoliačnými kyselinami, alebo mechanický abrazívnymi materiálmi.

konjac ruzova

KONJAC HUBKY

Pre všetky typy pleti využijete jemnú konjakovú hubku. Stačí ju navlhčiť vo vode a masírovať s ňou pokožku. K prírodnému koreňu z konjacu sú pridané ďalšie ošetrujúce zložky, ako napríklad zelený čaj či ružový íl. A ako vybrať tú najvhodnejšiu pre vašu pleť? S tým vám pomôže článok venovaný konjac hubkám.

 

Krok #4 Opláchnutie a jemné osušenie

Opláchnutím odstránite uvoľnené odumreté kožné bunky po exfoliácii a nečistoty usadené hlbšie v póroch. Voľte vždy vlažnú vodu, pretože teplá pokožku zbytočne vysušuje a oslabuje. Na jemné usušenie použite uterák určený iba na tvár. Opäť pamätajte na pravidlo, že pleť nie je potrebné drhnúť, ale stačí uterák jemne priložiť.

Krok #5 Dočistenie a tonizácia

Účinné dočistenie a tonizáciu pleti zaraďte do každej starostlivosti o pokožku bez rozdielu. Tento obzvlášť dôležitý krok totiž z veľkej časti rozhoduje o tom, ako dobre pleť využije účinné látky aplikované v následnej starostlivosti. Na dočistenie a navlhčenie použite kvetovú vodu, ktorá najlepšie zodpovedá potrebám vášho typu pleti. Stačí jednoducho aplikovať kozmetickým tampónom alebo naniesť rovno na pleť. A pre ešte efektívnejšiu starostlivosť zvoľte komplexné tonikum navrhnuté na vrátenie fyziologického pH pokožky a dôkladnú hydratáciu.

Tonikum - LESNÁ ČUČORIEDKA celulárny extrakt & UHORKA biodynamická celulárna voda

Zloženie tonika využíva moderné vedecké metódy, ako získať z prírodných zdrojov maximálne množstvo účinných látok a efektívne ich dopraviť až priamo do buniek pokožky vďaka celulárnej vode. Pri každom použití obnovuje prirodzené pH pokožky, podporuje prirodzenú vitalitu, mladosť, regeneráciu a pružnosť, pomáha predchádzať vzniku nedokonalostí a poskytuje nadštandardnú starostlivosť úplne každému typu pleti.

 

Pokračujte ďalšou pleťovou kozmetikou

Čistenie býva vo väčšine prípadov začiatkom celej pleťovej rutiny. Po navlhčení a tonizácii prichádza na rad aplikácia séra na báze vody, krému, séra na báze oleja, čistého kozmetického oleja a na záver produktu s SPF ochranou.

TIP: Dôkladné vyčistenie pleti predstavuje jeden dielik z celej skladačky efektívnej starostlivosti o pleť. Prečítajte si 6 tipov, ako zvýšiť vstrebateľnosť kozmetických produktov pre maximálne využitie všetkých výhod používaných prípravkov.

Vedeli ste, že skutočný vek často prezradí krk a dekolt? A to predovšetkým kvôli tomu, že týmto oblastiam nie je venovaná dostatočná pozornosť v rámci pleťovej rutiny. Skúste sa podobnej chybe vyhnúť a aspoň pri večernej rutine si spomeňte aj na čistenie a následnú výživu týchto partií.

Venujete dostatočnú pozornosť čisteniu pokožky? A bez akého produktu si očistu pleti nedokážete predstaviť?

 


 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk