Jóga nie je iba cvičenie alebo asánová prax. S jógou sa spája aj životný štýl, ktorý k nej neodmysliteľne patrí a je jej základným pilierom. Jóga nám pomáha nastoliť rovnováhu nielen vo vzťahu k sebe samým, ale aj k nášmu okoliu.

V dnešnej dobe ľudia občas dávajú prednosť plytvaniu pred umiernenosťou, pôžitkom pred disciplínou, instantným zážitkom pred skutočnými hlbokými zážitkami, toxickým vzťahom pred tými, čo majú zmysel. Joga nám pomáha tieto tendencie usmerňovať.

Každý človek má určitý potenciál, ktorý môže svojimi každodennými rozhodnutiami a činnosťami napĺňať a v dlhodobom časovom horizonte posúvať. Každodenná prax jógy pomáha posúvať hranicu možností. Začnite ešte dnes!

Cvičenie doma alebo v jógovom štúdiu?

Pravidelná prax jógy by mala prebiehať každý deň v rovnakom čase na rovnakom mieste, takže je vhodné si okolo toho všetko prispôsobiť. Záleží na vašom zámere. Kolektívna energia pri skupinových lekciách môže byť niekedy motivujúca a pôsobiť ako príjemné spestrenie jógovej praxe.

Cvičiť jogu ráno alebo večer?

Ako som už spomínala, jóga nie je iba súbor cvikov vykonávaných na podložke, ale životný štýl, ktorým by sme sa mali riadiť aj mimo nej. Ideálne je cvičiť hneď ráno po prebudení, aby sme telo aj myseľ osviežili a pripravili na celý deň.

Môžem jesť mäso, keď cvičím jógu?

Ahimsa čiže nenásilie patrí medzi jedno z 10 pravidiel jógového životného štýlu. V doslovnom preklade znamená nepáchať zlo. Ak by ste sa chceli stať skutočnými jogínmi, je nevyhnutné živočíšne produkty z jedálnička úplne vylúčiť. V prípade, že si občas iba chcete zájsť na lekciu jógy, nie je potrebné robiť unáhlené zmeny.

Čo na seba?

Prax jogy by mala prebiehať v čistom a pohodlnom odeve. Vyhnite sa úplným zarezávajúcim sa legínam a syntetickým materiálom.

Aký štýl jógy?

Hoci jóga ako taká je iba jedna, počas posledných desiatok rokov, keď sa jóga dostáva do povedomia širokej verejnosti, sa vyseparovalo mnoho štýlov či už za účelom kategorizácie alebo marketingu. Výber z nepreberného množstva možností môže vzbudiť rozhodovaciu paralýzu, ktorá nás v dnešnej dobe sprevádza takmer na každom kroku. Nebojte sa názvov a jednoducho zvoľte tú správnu variantu pre Vás.

Pokiaľ Vás desia fotografie štíhlych jogínok zamotaných v uzloch a v krkolomných pozíciách, mám pre Vás dobrú správu! Nie je čoho sa obávať. Existuje mnoho štýlov, z ktorých si môžete vybrať ten pravý práve pre Vás, Vašu úroveň a Vaše možnosti.

  • Ashtangha jóga

Pri ashtangha joge sa určite zapotíte! Odporúčam predchádzajúcu skúsenosť s jogou. Pri aštange sa používa dych udždžají pomáhajúci zahrievať a odstraňovať toxíny z tela potom. Výsledkom dlhodobej praxe je ľahké, pružné a silné telo. Pozície sú prepojené vinyasou alebo dynamickými prechodmi a v každej pozícii sa zotrváva 5 dychov - hlboké dychy so stiahnutím hlasivkovej štrbiny.

  • Hatha jóga

Hatha jóga je veľmi vhodná ako pre začiatočníkov tak aj pre pokročilých praktikantov. Zameriava sa na dlhé výdrže v jednotlivých pozíciách bez plynulých prechodov. Samotnej praxi ásan predchádza minimálne 6 pozdravov slnku hatha jogy, ktoré sa líšia od pozdravov slnku v ashtagha joge. Je náročná na psychiku, ale zároveň ju posilňuje, podporuje výdrž a trpezlivosť, potrebnú pre úspech nielen na podložke, ale aj v živote.

  • Yiengar jóga

Yiengar jóga vychádza z hatha jógy a zameriava sa na perfektné zvládnutie každej pozície do najmenšieho detailu. Výhodou je, že si môžete vyskúšať dostať vaše telo aj do tej najnáročnejšej jogovej pozície vďaka pomôckam. Zvládnu ju tak úplní začiatočníci, ale aj ľudia so zdravotnými problémami.

  • Acro jóga

Acro jóga patrí medzi najmladšie štýly jógy a jedná sa skôr o akrobacie vykonávané v skupinách či v pároch. Prvky vychádzajú z jogových pozícií. Ide o príjemnú formu zábavy, ale aj napríklad oživenie vzťahov.



Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek štýl, jóga ako taká predpokladá zdravé a silné telo, ktoré docielite správnou životosprávou. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať, chce to však pevnú vôľu a trpezlivosť.



Autor: Kristýna Durasová
Tisk