Vedieť sa o svoju pleť starať v súlade s prírodou je v dnešnej dobe neoceniteľná zručnosť a na každého, kto sa pre túto ušľachtilú cestu rozhodne, čaká v úvode mnoho otázok. Tou najzákladnejšou z nich je pravdepodobne: „Ako vlastne s prírodnou kozmetikou začať?“

No, najjednoduchšia cesta je dôkladne preskúmať poklady, ktoré sa skrývajú vo vašej kuchyni. Konkrétne máme na mysli rastlinné tuky, oleje a masla, v prírodnej kozmetike súhrnne radené medzi lipidy, ktoré patria k tým najdôležitejším zložkám, pretože napomáhajú k ochrane a výžive vrchných vrstiev pokožky.

V tomto článku sa dozviete najmä:

  • Čo vlastne kokosový olej je?
  • Aké sú jeho vlastnosti?
  • Pre koho je a pre koho nie je kokosový olej vhodný?
  • Ako to v skutočnosti je s komedogenitou? Upcháva kokosový olej póry?

Čo je kokosový olej?

Jedným z olejov, ktorý veríme, že pri sebe nájdete, je kokosový olej, samozrejme tej najvyššej akosti. Kvalita oleja je pre jeho výsledné vlastnosti veľmi dôležitá, preto kladieme veľký dôraz na pôvod našich olejov. Kokosový olej značky Goodie je 100% prírodný BIO RAW produkt, lisovaný za studena z dužiny kokosových orechov, plodov kokosovej palmy (Cocos nucifera L.), ktoré sa spracovávajú do 90 minút od rozlúsknutia pre zachovanie najvyššej kvality. Olej v tejto natívnej podobe má najvyšší potenciál vyhovieť aj tým najnáročnejším užívateľom, pretože obsahuje široké spektrum organických v oleji rozpustných vitamínov, ako sú vitamíny A, C a E, ale aj telu prospešné mastné kyseliny, napr. myristová, palmitová, laurová, o ktorých si napíšeme ešte podrobnejšie.

Kvalitný kokosový olej má prirodzene bielu farbu a typicky sladkastú, kokosovú vôňu. Pri teplote do 24 ° C je tuhý. Pri vyšších teplotách sa topí a stáva sa tekutým.

Aké sú hlavné vlastnosti tohto oleja?

Ak sa chceme bližšie pozrieť na vlastnosti jednotlivých olejov, je potrebné zamerať sa na ich zloženie. Ako sme uviedli vyššie, kokosový olej je bohatý na nasýtené mastné kyseliny, obsahuje ich viac ako 90%. Z týchto kyselín zastupuje najvyšší podiel kyselina laurová, ktorá je vynikajúce zmäkčovadlo alebo hydratant. Súčasne sa jedná o antibakteriálnu zlúčeninu. Kyselina laurová je schopná znižovať výskyt akné a taktiež zápalové procesy, ktoré sú s výskytom akné spojené. Len pre zaujímavosť - táto látka je veľmi dôležitou zložkou materského mlieka.

Kokosový olej má tiež vysoký obsah kyseliny myristovej a kyseliny palmitovej. Kyselina myristová je tiež protizápalová a podobne ako kyselina laurová môže pomôcť posilniť funkciu regenerácie bariéry pokožky. Kyselina palmitová vytvára efektívnu ochrannú vrstvu bez pocitu lepivosti alebo mastnoty. Je vynikajúcou prísadou pre starostlivosť o pokožku a vlasy aj v náročných poveternostných podmienkach (v horúcom lete aj mrazivej zime), jednoducho vždy, keď potrebujete ochrannú vrstvu na pokožke alebo vlasoch s dlhotrvajúcim zvláčnením.

Upcháva kokosový olej póry?

Aj napriek nepochybne prínosným vlastnostiam sa v posledných rokoch nehovorilo o kokosovom oleji vždy len najlepšie a to z dôvodu vysokého potenciálu k tzv. komedogenite (zanášaniu pleti). Poďme sa na to pozrieť trošku viac zblízka.

Zo všetkého najskôr si treba uvedomiť, že stupnica komendogenity bola vytvorená v 70. rokoch 20. storočia aplikáciou rozličných ingrediencií na králičie uši, takže tieto čísla nemusia odrážať účinok olejov na ľudskú pokožku.

Kokosovému oleju trvá dlhšiu dobu, kým prenikne do pokožky. Vzhľadom na nasýtenosť oleja zistíte, že zanecháva pokožku mastnejšiu a tým ju dlhšie chráni pred stratou vlhkosti, než napríklad pri použití rýchlo prenikajúceho oleja, tzv. suchého oleja, ako je napríklad hroznový alebo sezamový olej. Takže pokiaľ bojujete s kožou, ktorá je extrémne suchá alebo dehydratovaná, je kokosový olej dokonalým riešením. Pred niekoľkými rokmi bol dokonca kokosový olej zaradený do štúdie, ktorá si kládla za cieľ nájsť vhodný prostriedok na ošetrenie pokožky čerstvo narodených bábätiek s nízkou pôrodnou váhou, ktoré ešte nemajú plne funkčnú kožnú bariéru. Výsledky boli veľmi priaznivé, potvrdili zlepšenie funkcie kožnej bariéry pri pravidelnej masáži detí.

Je vhodný aj pre mňa?

V aplikácii olejov ale viac než kde inde platí, že to čo vyhovuje jednému, nemusí byť vhodné pre niekoho iného. Žiadne univerzálne použitie bohužiaľ nie je možné odporučiť. Jediné, čo odporučiť s istotou môžeme, je olej vyskúšať a zistiť, ako naň bude práve vaša pleť reagovať.

Vďaka vysokej stabilite oleja ho môžete veľmi jednoducho použiť aj na maceráciu rôznych bylín a vyrábať si tak doma kvalitné bylinné maceráty. Medzi najobľúbenejšie patrí nechtíkový, harmančekový, alebo kostihojový, ale bylinkárstve rovnako tak ako v prírodnej kozmetike sa fantázii medze nekladú, takže sa nebojte experimentovať.

Autor: Zuzana Erdem
Tisk