Olej získaný z dužiny (kopry) vyzretého kokosového orecha by mal byť nevyhnutnou súčasťou každej modernej domácnosti. Vďaka svojim účinkom je veľmi cenným pomocníkom v kuchyni, v kozmetike a vo farmaceutickom priemysle.

Prečo kokosový olej? 

  • vysoký bod prepaľovania (177 °C – 200 °C)
  • má variabilné využitie
  • príjemná chuť & aróma
  • zdroj energie pre športovcov
  • podpora chudnutia
  • krásne zdravé vlasy & pleť
  • prírodné bielenie zubov & starostlivosť o ústnu dutinu
  • vegan

Pozor, nasýtené tuky!

Všetky oleje obsahujú nasýtené, mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Nasýtené tuky tvoria 92% podiel tuku v kokosovom oleji a v zdravej výžive bývajú terčom kritiky.

Kokosový olej bol odsudzovaný kvôli vysokému podielu nasýtených mastných kyselín. Obsahuje najvyšší podiel nasýtených mastných kyselín, čo je najviac zo všetkých rastlinných aj živočíšnych olejov.

Tuky = chuť... ale aké sú tie správne?

Tuky sú nevyhnutnou zložkou potravy a mali by zastupovať cca 30% príjmu energie každý deň. Hrajú zásadnú úlohu pri vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K), dodávajú živiny pre mozog, podieľajú sa na tvorbe hormónov a hlavne dodávajú jedlu chuť.

Podľa výživových poradcov a nutričných špecialistov by sa v jedálničku mali objaviť prevažne tuky zastúpené nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré obsahujú najmä orechy, semienka, ryby a morské plody. Obsah nasýtených mastných kyselín obsiahnutých v mäse a práve v kokosovom oleji by mal byť pod kontrolou. Bolo ale zistené a potvrdené, že situácia sa má trochu inak.

Zaužívané ohováranie o nasýtených mastných tukoch v kokosovom oleji panovali už od roku 1960 a to hlavne vďaka podvodnej štúdii Ancela Keysa (Seven countries study) zaplatenej potravinárskym cukrovarníckym priemyslom. Mala za úlohu démonizovať tuky na úkor cukru, tuky hlavne tie živočíšne – nasýtené, odvtedy sa tvrdí, že nasýtené tuky sú zlé.

Kde je teda pravda? Kokosový olej ako zdroj energie a podpora chudnutia!

Nasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji sú zastúpené tzv. MCT (medium chain triglycerid) glyceridy so stredne dlhými reťazcami, ktoré sú oproti kyselinám s dlhými reťazcami veľmi využívané ako veľmi efektívny zdroj energie podobne ako sacharidy a sú navyše oveľa lepšie vstrebateľné. Nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhými reťazcami sú nenahraditeľné v jedálničku pre športovcov a majú svoje účinky aj pri redukcii hmotnosti. Ďalšia zložka kokosového oleja je kyselina laurová s 50%-ným podielom, ktorá má veľmi silné účinky. Kyselina laurová sa v tele metabolizuje na monolaurín, ktorý dokáže odstraňovať nežiaduce parazity z celého tela. 

Pomocník v kuchyni

Bod prepálenia alebo bod dymivosti sa u kokosového oleja pohybuje vďaka vysokému obsahu nasýtených tukov medzi 177 °C – 200 °C a v závislosti od spôsobu spracovania. Extra panenský nerafinovaný kokosový olej v BIO kvalite je teplotne stabilný do 177 ° C a rafinovaný kokosový olej má vyšší bod prepálenia (až 200 ° C) Skvele na ňom chutia opečené lievance či palacinky. Lyžička kokosového oleja dodá šmrnc každej raňajkovej kaši a poriadnu parádu urobí kokosový olej v krémových polievkach aj omáčkach. Ázijské pokrmy sa bez neho nezaobídu a vianočné pečivo aj sušienky na báze kokosového oleja si môžu dopriať aj vegáni!

Pre krásne vlasy

Kokosový olej okrem iného podporuje rast vlasov – nasýtené mastné kyseliny spoločne s vitamínmi vyživujú pokožku vlasov a zabraňujú tvorbe vlasového mazu. Použitie kokosového oleja so šťavou z citróna redukuje množstvo šedivých vlasov. Pri pravidelnej aplikácii je úbytok šedín preukázaný. Okrem toho dokáže kokosový olej zbaviť lupín, pomáha proti rozstrapkaným končekom a dodáva vlasom lesk a silu. Každodenné vtieranie lyžičky kokosového oleja do vlasov vám prinesie nevídané výsledky. Veľmi účinný je aj zábal vlasov do kokosového oleja pred umytím. Stačí naniesť väčšie množstvo kokosového oleja do vlasov a nechať cca hodinu pôsobiť.

Pre zdravú pleť

Hromada fľaštičiek s krémami, odličovadlami a najrôznejšími prípravkami obsahujúcimi parabény a testovanými na zvieratách? Nielenže takáto zbierka nevyzerá vo vašej kúpeľni práve najlepšie, ale účinky koľkokrát neuspokojujú požiadavky a fľaštičky tak akurát prekážajú. Kokosový olej je univerzálny a v starostlivosti o pokožku je skutočným preborníkom. Na trhu existuje už množstvo produktov na starostlivosť o telo na báze kokosového oleja, ale tie sú väčšinou zbytočne drahé. Jediné, čo vám spoľahlivo stačí na krásu, je panenský kokosový BIO olej. Vďaka obsahu antioxidantov chráni pleť pred oxidatívnym stresom, omladzuje, vyhladzuje, vyživuje a dokonca aj zbavuje nečistôt, takže sa dá použiť aj ako odličovadlo. Krásne sa vstrebáva a zanecháva tak pokožku zamatovo jemnú bez mastného filmu. Pozor na vysoký stupeň komedogenity pri kokosovom oleji. Má tendenciu upchávať póry. Nie je teda vhodný pre mastnú pleť s akné. Po aplikácii kokosového oleja odporúčame pleť dočistiť BIO kvetovou vodou a čistým tampónom. 

Žiarivý úsmev

Kokosový olej sa používa na výrobu domácej zubnej pasty, ktorá pomáha prírodne bieliť zuby. Stačí aj naniesť samotný olej na kefku a zuby vyčist. Účinky sa dostavia po niekoľkých dňoch. Na výrobu domácej zubnej pasty vyskúšajte prášok z kokosových škrupín. Získate eko zubnú pastu pre krásne biele zuby.

Mlganie!

Dutina ústna je jedna z brán do nášho tela a mali by sme jej venovať špeciálnu pozornosť a dôkladnú a zároveň šetrnú starostlivosť. Tradičný, jednoduchý a veľmi účinný spôsob starostlivosti o dutinu je tzv. mlganie. Ide o ayurvédsku procedúru vyplachovania úst pomocou oleja, ideálne kokosového.

Ako na mlganie? Vložte lyžicu kokosového oleja do úst a 15 minút prevaľujte. Jedná sa aj o príjemný spôsob meditácie počas ktorého si oddýchnete a zbavíte ústnu dutinu všetkých nečistôt.

A ako najradšej používate kokosový olej vy? Napíšte nám do diskusie alebo na sociálnych sieťach!