Vyhnúť sa hmyzu je jednoducho nemožné, preto sme si na štípance už tak nejako zvykli, obzvlášť v lete, kedy beháme bosí po tráve a kvôli horúčave nenosíme skoro nič iné ako plavky. Ale nie sú štípance ako štípance. Niektoré nás môžu pekne potrápiť a také bodnutie od včely nie je nič príjemné ani pre tých najväčších „tvrďákov“.

Buďte dopredu pripravení, nech vás neprekvapí žiadne uhryznutie ani bodnutie – naštudujte si v nasledujúcom článku prvú pomoc, ktorá vám pomôže urýchliť hojenie a predísť opuchom!

Prvé kroky ošetrenia určujú celkovú dobu hojenia

Štípance od hmyzu sú neoddeliteľnou súčasťou teplejšieho počasia a hoci sú považované skôr za neškodné, môžu mať podobu ako nepatrného a nijako neobťažujúceho fliačika, tak aj bolestivého, začervenalého, na dotyk horúceho a značne nepríjemného opuchu. Konečný vzhľad štípanca pritom určuje nielen druh hmyzu, ktorý ho spôsobil, ale aj genetické predispozície, citlivosť pokožky a vek poštípaného človeka.

Hoci majú deti oveľa väčšie reakcie na hmyzie uhryznutie a bodnutie a aj ich vymiznutie u nich trvá dlhšie ako „len“ 3–4 dni, ako je bežné u dospelých, byť pripravený a mať dobre vybavenú prírodnú domácu lekárničku rozhodne neuškodí nikomu z nás. Správne prvé kroky praktikované ihneď po uštipnutí totiž môžu značne znížiť bolesť, zmenšiť opuch a skrátiť dobu liečenia bez ohľadu na vek. Vyskúšajte nasledujúce postupy, uľavte si a minimalizujte nepríjemné prejavy poštípania skôr, než prepuknú naplno!

Bodnutie od včely

V prípade bodnutia včelou je najdôležitejším krokom správne vytiahnutie žihadla. Nikdy ho z kože neťahajte prstami alebo pinzetou, týmto stlačením z neho môžete vytlačiť do zasiahnutej oblasti ešte viac včelieho jedu a práve ten spôsobuje onú známu ostrú bolesť a opuchnutie.

  • Odstráňte žihadlo zoškrabnutím, napríklad nechtom, občianskym preukazom alebo inou podobne tvrdou kartou.
  • Následne umyte miesto vpichu vodou, pokiaľ to bolesť dovolí, tak veľmi šetrne aj mydlom.
  • Kvôli opuchu, ktorý s včelím pichnutím prichádza v určitej miere skoro vždy, nezabudnite z okolia štípanca zložiť všetky tesné šperky a hodinky.
  • Čo najrýchlejšie miesto schlaďte a to úplne čímkoľvek, či už studeným tvarohom, zmrznutým ľadom alebo mrazenou zeleninou. Oblasť ľadujte 10 minút, potom na 10 minút prestaňte a potom v ľadovaní opäť 10 minút pokračujte. Takto opakujte po dobu aspoň 1 hodiny, aby ste predišli nadmernému opuchu. Pokiaľ vás včela bodla do nohy alebo ruky, udržujte ju počas chladenia vo vyššej polohe, zdvihnutú.
  • V poslednom kroku ošetrenia pokvapkajte miesto vpichu jablčným octom (jeho malé množstvo vmasírujte aj do celej oblasti okolo štípanca), zvýšte príjem tekutín a aspoň pol dňa sa snažte vyhýbať slnku a náročnej aktivite – odpočívajte v tieni.

Akonáhle sa jedná o mnohopočetné bodnutie pri jednom incidente (dospelí viac ako 10-krát, deti viac ako 5-krát) ani chvíľu neváhajte a zavolajte na linku 155, kde vám zodpovedná osoba buď poradí, čím sa akútne ošetriť, alebo pre vás rovno pošle záchranku. To isté platí aj za situácie, keď vás včela bodne do jazyka, úst, pier alebo krku. A ak sa pýtate, ako k tomu vôbec môže dôjsť, tak veľmi ľahko – včely priťahuje cukor, a obzvlášť ten v tekutej forme, preto úplne bežne sadajú na šťavnaté nakrájané ovocie, a ešte oveľa radšej pristávajú v pohároch alebo v plechovkách s nápojmi. Potom už stačí len trochu nepozornosti a jedno uhryznutie alebo jeden glg a je „vymaľované“.

Osie pichnutie 

Osy milujú sladké a výrazné, až čpavé vône. Lákajú ich ovocné stromy, zrelé aj hnijúce ovocie a v neposlednom rade rôzne odpadky a rozkladajúce sa zvyšky jedál, takže sa s nimi vonku stretávame naozaj na každom kroku. Bohužiaľ pre nás tiež patria medzi tých agresívnejších zástupcov hmyzej ríše a to práve najmä ak ide o ich potravu. Samotná prudká bolesť po pichnutí osou síce po pár sekundách odznieva, ale o to dlhšie a viac potom celý štípanec páli a svrbí, a obzvlášť, keď nie je hneď od začiatku adekvátne zaliečený. 

    • Bodnutie najskôr poriadne prezrite, vo výnimočných prípadoch v ňom môže zostať osie žihadlo, ktoré však žiadny vačok s jedom neobsahuje a môžete ho preto jednoducho vytiahnuť pinzetou.
    • Umyte zasiahnuté miesto studenou vodou a mydlom.
    • Nakvapkajte na kozmetický tampónik alebo látkovú vreckovku jablčný ocot a potom ho na 10–15 minút pritlačte na štípanec aj celú okolitú oblasť.
    • Na záver miesto bodnutia opäť opláchnite studenou vodou a aby ste si uľavili od svrbenia a pálenia, namažte ho zinkovou masťou.

    Kožu podráždenú osím pichnutím neškrabte, aj keď veľmi svrbí – nielenže si tým neustále predlžujete dobu trvania týchto prejavov, ale môžete do kože tiež nechtiac zaniesť infekciu, ktorá už predstavuje oveľa závažnejšiu komplikáciu. Pokiaľ je svrbenie skutočne neznesiteľné, odporúča sa namáčať postihnuté miesto vo vode s epsomskou soľou a opakovane ho mazať, najlepšie vyššie zmienenou zinkovou masťou. 

    Bodnutie sršňom

    Sršnie žihadlá sú dlhšie ako tie včelie alebo osie, takže sa dostanú oveľa hlbšie pod kožu, kde navyše zanechávajú oveľa väčšie množstvo jedu, ktorého zloženie ešte priam podnecuje receptory bolesti. Práve preto je medzi všetkými možnými druhmi poštípania od lietajúceho hmyzu so žihadlom bodnutie sršňom pocitovo vôbec to najintenzívnejšie a najbolestivejšie.[1] 

      • Ihneď z okolia štípanca zložte všetky šperky a hodinky.
      • Ak ide o bodnutie na nohe alebo ruke, majte ju po celú dobu ošetrenia zdvihnutú nahor.
      • Umyte bodnutie studenou vodou, ideálne aj mydlom, avšak iba takým, ktoré je svojim zložením k pokožke maximálne šetrné a jemné (intímne, hypoalergénne bez esenciálnych olejov).
      • Pokiaľ nie ste alergický alebo inak citlivý na tea tree olej, pokvapkajte ním miesto vpichu – ako prírodné antihistaminikum môže v zasiahnutých tkanivách pomôcť predísť neprimeranej reakcii na histamín obsiahnutý v sršňom jede.[2]
      • Na štípanec začnite čo najskôr prikladať ľadové obklady, aby ste zabránili rozsiahlemu opuchu, takže s predošlými krokmi postupujte naozaj veľmi rýchlo. Ľadujte aspoň 30 minút a počas ďalších 2 hodín ešte mierne chlaďte, napríklad studeným tvarohom rozprestretým a zabaleným v utierke alebo len namočenou vreckovkou.
      • V závere prvého ošetrenia vmasírujte do všetkých miest, kde pociťujete bolesť, pár kvapiek dračej krvi (po aplikácii nechajte na koži dôkladne zaschnúť). Ako analgetikum tlmiace bolesť ju môžete používať opakovane, až do úplného vymiznutia štípanca.

      V prípade, že sa u človeka počas prvých 2 hodín po bodnutí objavia problémy s dýchaním, závraty, zvracanie, ťaživé prehĺtanie alebo opuchy v oblasti hrude, krku a tváre, je vždy nutné okamžite zavolať záchrannú službu. Ak dôjde k pichnutiu sršňom do jazyka, pažeráka alebo krku, tak volajte linku 155 rovno, bez čakania. 

      Uštipnutie od čmeliaka

      Čmeliaky sú všeobecne veľmi mierumilovný hmyz a bodnú iba vtedy, keď sa sami cítia ohrození alebo v situáciách, kedy výrazne narušíte bezprostredné okolie ich úľa. Žihadlá majú iba samičky a samotné pichnutie nie je bolestivejšie ako to od osy. Za niektorých okolností môže čmeliak aj uhryznúť čeľusťami, ale nejedná sa o jeho bežný spôsob obrany.

        • Pretože aj čmeliačie žihadlo vstrekuje do kože jed, miesto bodnutia najskôr dôkladne umyte a vydezinfikujte, najlepšie prírodným antiseptikom ako je tea tree olej. Pokiaľ sa budete naďalej počas dňa zdržiavať v okolí, kde k pichnutiu došlo, nikdy štípanec neošetrujte produktom s alkoholom, jeho vôňa totiž čmeliaky veľmi dráždi a niektorý z nich by vás mohol pichnúť znova. V prípade, že máte k dispozícii nejakú vhodnú alternatívu, tak sa radšej vyhnite aj jablčnému octu.
        • Zdržujte sa po zvyšok dňa v tieni alebo aspoň nevystavujte zasiahnutú oblasť priamemu slnku.

        Uhryznutie od ovada

        Ovadom sa najmä počas letných mesiacov skoro nemožno vyhnúť. Častokrát sme nimi dokonca až pomstychtivo terorizovaní a to skutočne nie je to iba náš pocit. Samičky ovadov, ktoré sa na rozdiel od samcov živia krvou, sú totiž veľmi vytrvalé a pokiaľ ich prvé uhryznutie nezasýti tak, ako zamýšľali, naďalej svoju obeť prenasledujú a to až po niekoľko desiatok minút. Pretože svojou čeľusťou v tvare nožníc kožu skôr prerežú, než aby ju prepichli, je ich uhryznutie pomerne bolestivé, bežne sprevádzané svrbiacou vyrážkou v okolitej oblasti a pri nesprávnom prvom ošetrení sa hojí veľmi dlho.[3]

          • Miesto uhryznutia aj celú oblasť okolo umyte studenou vodou a mydlom.
          • Namažte celé zasiahnuté miesto antiseptikom, napríklad tea tree olejom nariedeným s nosným olejom (ním môže byť akýkoľvek váš obľúbený kozmetický) v pomere kvapiek 6:20.
          • Aby ste čo najviac zmiernili sprevádzajúce a niekedy až úporné svrbenie, kúsanec pravidelne mažte CBD balzamom alebo zinkovou masťou. Úľavu prinesie aj jeho potieranie odvarom z levandule lekárskej, poprípade prestriekavanine levanduľovou vodou.

          Pri uštipnutí ovadom je najdôležitejším krokom ošetrenie a rýchlej liečby hlavne vydržať a miesto uhryznutia si neškriabať. Každé poškrabkanie totiž rozširuje a zhoršuje poškodenie kože a tým samozrejme predlžuje aj dobu hojenia.

          Uštipnutie muchničkou

          Muchničky sú síce malé, avšak pomerne agresívne a krvilačné a notoricky známe tým, že hoci sa v rojoch hemžia predovšetkým okolo zvierat, najmä dobytka, tak nepohrdnú ani uhryznutím človeka. Do kože, predovšetkým v hornej polovici ľudského tela (paže, krk, tvár), pritom vyhrýzajú desiatky malých rán, ktoré môžu mať za následok čokoľvek, od malého pupienka až po obrovský opuch.


            • Umyte miesto pohryznutia vodou a jemným mydlom, najlepšie hypoalergénnym bez esenciálnych olejov.
            • Prikladajte na kúsanec studené obklady v 10-minútových intervaloch po dobu 1 hodiny.
            • Záverom na kúsanec aj celú zdurenú oblasť okolo aplikujte prípravky tlmiace svrbenie, zmierňujúce opuch a urýchľujúce hojenie – s aloe vera, harmančekom, zinkom, konope alebo medom[4][5][6][7]

            Počas hojenia nepoužívajte na osušenie tej časti tela, kde sa uhryzec vyskytuje, drsný uterák, aby ste pokožku zbytočne nedráždili. Pokiaľ sa opuch po prvom ošetrení naďalej zväčšuje, pokračujte v chladení zasiahnutej oblasti niekoľkokrát denne aj počas nasledujúcich dní.

            Poštípanie od komára

            Podobne ako pri ovadoch je aj u komárov pichanie do kože a sania krvi výhradne záležitosťou samičiek. Oproti ostatnému hmyzu nebodajú ani nehryzú, ale kožu prepichujú svojim ostrým sosákom. Ten funguje ako dve rúrky - jednou z nich prúdia do ľudského tela komárie sliny tlmiace bolesť, aby samička komára mohla bez povšimnutia sosať a druhou zase prúdi ľudská krv do jej žalúdka. Povestné začervenanie aj pupienok spôsobuje následná reakcia imunitného systému na histamín, ktorý sa do zasiahnutých oblastí dostáva práve zo slín komárov.  

              • Všetky štípance najskôr dôkladne umyte studenou vodou a mydlom.
              • Pokiaľ doma máte ovsené vločky, pripravte si z nich antihistamínový a protizápalový kúpeľ. Do vane s primerane teplou vodou nasypte 3 šálky ovsených vločiek, premiešajte a vo vzniknutom kúpeli sa namáčajte (obzvlášť postihnuté miesto) najmenej 20 minút.[8]
              • Nakoniec štípance aj ich blízke okolie ešte ošetrite voľnopredajným antihistaminikom, ako je olej zo semien perily krovitej, šťava z listov žihľavy dvojdomej alebo tea tree olej.[9]

              Hoci tzv. pupence od uštipnutia komárov zvyčajne veľmi svrbia, neškrabte ich. Radšej ich niekoľkokrát denne namažte prípravkom proti svrbeniu (zinková masť), než aby ste si do nich ustavičným škrabaním zaniesli baktérie, obzvlášť ľahko tie rodu Staphylococcus alebo Streptococcus. 



              Správna a všestranná základná výbava domácej lekárničky a povedomie o prvej pomoci pri konkrétnom poštípaní sú jednoznačná výhra, pretože nech sa snažíme s prírodou vychádzať čo najviac, nie s každým hmyzom sa dá dohovoriť na bezproblémovom vzájomnom spolužití.

              Budeme radi, keď nám dáte vedieť vaše skúsenosti a postupy, ktoré sa vám v rámci prvej pomoci pri bodnutí alebo uhryznutí hmyzom osvedčili.




              1. CHAPTER 43 - Neurotoxic Animal Poisons and Venoms, sciencedirect.com, Terri L. Postma, 2009
              2. Tea tree oil reduces histamine-induced skin inflammation, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. K. J. Koh and collective, 2002 Dec
              3. Horse Flies, pestworld.org, National Pest Management Association
              4. A Comparative Study of the Impacts of Aloe vera Gel and Silver Sulfadiazine Cream 1% on Healing, Itching and Pain of Burn Wounds: A Randomized Clinical Trial, ncbi.nlm.nih.gov, Maryam Mahboub and collective, 2022 Aug
              5. Using Chamomile Solution or a 1% Topical Hydrocortisone Ointment in the Management of Peristomal Skin Lesions in Colostomy Patients: Results of a Controlled Clinical Study, hmpgloballearningnetwork.com, May 2011
              6. Topical cannabis-based medicines – A novel adjuvant treatment for venous leg ulcers: An open-label trial, onlinelibrary.wiley.com, Vincent Maida and collective, 19 May 2021
              7. Honey in wound healing: An updated review, ncbi.nlm.nih.gov, Hanaa Tashkandi, Published online 2021 Oct 6.
              8. Food as Medicine: Oat (Avena sativa, Poaceae), herbalgram.org, American Botanical Council by Hannah Bauman
              9. Effect of Perilla frutescens Fixed Oil on Experimental Esophagitis in Albino Wistar Rats, ncbi.nlm.nih.gov, Ekta Arya and collective, Published online 2013 Aug 20. 
              Autor: Nicola Trompischová
              Tisk