Poďme si vysvetliť, v čom sú pleťové oleje iné ako klasické pleťové krémy.

Hneď zo začiatku treba spomenúť obrovskú výhodu kozmetických pleťových olejov - majú úžasné regeneračné schopnosti. Oleje dokážu prestúpiť do hlbších vrstiev pokožky a dodať jej tak potrebné živiny.


Je potrebné dodržiavať postup pri aplikácii pleťových olejov!

Olej má hydratačné účinky, ale žiadny z nich sám o sebe hydratačný nie je! Preto sa musí vždy aplikovať výhradne na vlhkú pokožku. Zvlhčujeme vodou alebo kvetovými hydrolátmi. Pri dodržiavaní tohto postupu, olej vodu v pokožke krásne "uzamkne" a tým prave napomáha jej hydratácii.

Ideálna doba pre aplikáciu pleťových olejov

Pokožka má ideálny priestor na regeneráciu najmä v noci pri spánku. Je vhodné oleje aplikovať najmä na noc. Niektoré oleje sú také ľahké (napr. opunciový), že nezanechávajú mastný film a hodia sa aj na starostlivosť o pokožku cez deň.

Kozmetické oleje ako doplnok

Pár kvapiek oleja môžete pridať priamo pred aplikáciou k obľúbenému krému, bude o to výživnejší. Tento trik príde vhod v zime, keď je potrebné poskytnúť pokožke ešte viac výživy a ochrany. Pripravujete si pleťové masky? Ich účinok sa posunie o level vyššie pridaním pleťového oleja.

Kvalita na prvom mieste

Pri výbere olejov vždy hľadajte oleje v BIO kvalite a za studena lisované.

Jedine to je záruka maximálneho množstva vitamínov, minerálov, antioxidantov aj esenciálnych mastných kyselín pre pokožku.

Možno už ste počuli o pojme komedogénne oleje. Čo to vlastne znamená?

Komedogénne oleje sú tie, ktoré môžu spôsobovať komedóny alebo vyrážky. Medzi také patrí napríklad kokosový olej, ktorý nie je vhodné aplikovať na pokožku samostatne.

Na starostlivosť o pokožku je ideálne vyberať z kozmetických olejov, ktoré majú nízke stupne komedogenity (0-1). Medzi ne patrí napríklad: arganový, konopný, ricínový, rakytníkový, hroznový, jojobový a šípkový olej alebo bambucké maslo.

Opunciový olej

Je významný pre obsah superzložiek, najmä vitamínu E. Pomáha bojovať proti starnutiu pleti a preto ho najviac ocení zrelá pokožka. Ošetruje jazvičky, vrásky a kruhy pod očami. Viac o opunciovom oleji v tomto článku.

Ideálny pre pleť: zmiešanú a mastnú.

Arganový olej

Arganový olej má výborné vyživujúce a ošetrujúce vlastnosti. Viditeľne pokožku zjemňuje. Udržuje svieži vzhľad. Redukuje vrásky a začervenanie pokožky. Je hypoalergénny, takže ideálny aj pre starostlivosť o bábätko. Tiež bojuje proti starnutiu bunkových štruktúr (anti-aging efekt) a účinne regeneruje pokožku vďaka vysokému obsahu antioxidantov najmä vitamínu E. Obsahuje aj vitamín A a C. Tie sú skvelé pri hojení jaziev.

Pomáha aj s tvorbou kolagénu. Zmierňuje pigmentáciu pokožky.

Ideálny pre pleť: vysušenú so sklonom k popraskaniu.

Olej z horkých marhuľových jadier

Tento olej má významný podiel antioxidantov a dobre ho znáša aj veľmi citlivá pokožka. Má regeneračný účinok na pokožku.

Ideálny pre pleť: až veľmi citlivú.

Slivkový olej

Pomáha proti pigmentovým škvrnám a má protizápalové vlastnosti.

Obsahuje kyselinu olejovú, linolovú, vitamín E, provitamín B5, vitamín B17

Ideálny pre pleť: suchú, citlivú a zrelú.

Šípkový olej

Posilňuje pružnosť pokožky a zmierňuje tak jej starnutie. Upokojuje ju a zvyšuje jej obranyschopnosť. Olej je vhodný aj pri starostlivosti o jazvy.

Vďaka zvyšovaniu elasticity kože si nájde uplatnenie aj u tehotných žien pri starostlivosti o rastúce bruško.

Ideálne pre pleť: normálnu až suchú.

A ako že vlastne spoznáme typ pleti? Urobte si jednoduchý test podľa návodu tu.



Páči sa vám článok? Bol pre vás užitočný? Budeme radi za akýkoľvek feedback. Alebo nám napíšte, aký kozmetický olej najradšej používate práve vy.



Tisk