Nedokážete si predstaviť plávanie a kúpanie počas menštruácie? Dôvodom bývajú nevyhovujúce menštruačné pomôcky, kvôli ktorým si zbytočne odopierate všetky výhody pohybu vo vode. Našťastie existuje riešenie!

Prečítajte si, prečo sa plávania nevzdávať ani počas svojich dní a ako s tým dokáže pomôcť práve menštruačný kalíšok.

Plávaním zmiernite bolesti a zlepšíte si náladu

Každá aktivita na zmiernenie nepríjemných bolestí, nadúvanie a poklesnutej nálady v súvislosti práve s menštruáciou sa rozhodne počíta. Konkrétne prirodzený pohyb, kam bez debát patrí práve aj plávanie, pomáha zmierňovať nežiaduce fyzické aj psychické príznaky pomocou stimulácie niektorých procesov v tele. Pri plávaní dochádza k vylučovaniu endorfínov, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu, aj k uvoľňovaniu beta-endolfínov slúžiacich ako telu vlastnej látky na tlmenie bolesti. Aeróbnou pohybovou aktivitou sa tiež znižuje pôsobenie prostaglandínov uvoľňovaných najviac práve počas menštruácie a zodpovedných za bolestivé sťahy maternice, takže cvičenie a plávanie skutočne pomáha zmierňovať menštruačné kŕče.[1][2][3]

TIP: Prečítajte si o 7 spôsoboch, ako zmierniť menštruačné bolesti a uľaviť si.  

Nenechajte sa od kúpania a plávania odradiť ani menštruáciou

Vyššie uvedené dôvody, ako plávanie pomáha so zvládaním menštruačných bolestí, ale spravidla nestačí, pretože pre mnoho žien znamená menštruácia nekompromisnú stopku pobytu vo vode až na celý jeden týždeň, čo je škoda a predovšetkým nepríjemná komplikácia hlavne vo chvíľach, kedy sa toto obdobie trafí práve do termínu dovolenky.

S pomocou bežných a najčastejšie využívaných menštruačných pomôcok, ako sú napríklad jednorazové vložky, sa nie je čomu diviť, pretože s nimi je pobyt vo vode len ťažko zlučiteľný s čistotou a pohodlím. Používanie klasického tampónu síce funguje o niečo lepšie a predstavuje relatívne vhodný variant, ale pri kúpaní absorbuje okrem krvi aj vodu, čo môže predovšetkým pri dlhšom intervale od vybratia viesť k rozmnoženiu nežiaducich baktérií a tým k narušeniu citlivého vaginálneho mikrobiómu a to v konečnom dôsledku vedie až k mykózam.[4]

Našťastie existujú menštruačné kalíšky, malé nádobky zo zdravotne nezávadného silikónu určené na zachytávanie uvoľňovanej krvi, s pomocou ktorých si nemusíte plávanie a kúpanie odopierať, pretože pri správnom použití presvedčivý zoznam výhod v súvislosti s pobytom vo vode rozhodne láka minimálne k vyskúšaniu.

6 dôvodov, prečo je menštruačný kalíšok najvhodnejší na kúpanie a plávanie

Menštruačný kalíšok sa môže pochváliť hneď niekoľkými jednoznačnými výhodami, vďaka ktorým nielen v súvislosti s plávaním a kúpaním vyčnieva nad ostatnými menštruačnými pomôckami.

  • Výrazne hygienickejší – v porovnaní s tampónom neabsorbuje kalíšok žiadnu vodu, takže takmer nedochádza k rozmnožovaniu baktérií a negatívnemu ovplyvňovaniu rovnováhy vaginálneho mikrobiómu.
  • Pohodlný - ak kalíšok bežne používate, iste viete, že pri správnom zavedení o ňom takmer neviete, čo platí aj pri pohybových aktivitách, vrátane plávania.
  • S väčšou kapacitou - kalíšok spravidla dokáže pojať až trojnásobne viac krvi v porovnaní s bežnými tampónmi, takže môžete vo vode zostať dlhšie.
  • Nevyžaduje okamžitú výmenu – kalíšok nemusíte nutne vyprázdniť ihneď po kúpaní, takže sa hodí na použitie všade tam, kde nemáte vhodné zázemie na hygienickú výmenu, ktorá je nevyhnutná pri použití tampónu.
  • Žiadny vykukujúci povrázok – pretože sa kalíšok celý schováva vo vnútri, nemusíte sa báť nepríjemného pocitu, že vám vykukuje povrázok od tampónu spod plaviek.
  • Šetrný k životnému prostrediu aj k peňaženke – opakovaným používaním kalíška, ktorý pri správnom zaobchádzaní vydrží až niekoľko rokov, značne znižujete svoju ekologickú stopu a navyše šetríte peniaze v porovnaní s neustálym nakupovaním jednorazových pomôcok.

Tipy, ako si užiť plávanie a kúpanie s kalíškom naplno a bez obáv

Aby mohlo byť používanie menštruačného kalíška skutočne prínosné a príjemné, musíte s ním vedieť zaobchádzať a splniť niekoľko základných predpokladov. Vďaka nasledujúcim tipom získate úplne nové možnosti, ako si bez problémov a s dostatočnou úrovňou komfortu a hygieny užívať plávanie a kúpanie bez ohľadu na práve prebiehajúcu menštruáciu.

  • Výber správnej veľkosti – aby menštruačný kalíšok správne sedel, musíte vybrať správny typ a veľkosť. Najčastejšie sa líšia tým, či sú určené pre ženy pred pôrodom (menšie veľkosti a poddajnejší materiál) alebo po pôrode (o niečo väčšie a pevnejšie).
  • Nacvičené zavádzanie - správne zavedenie kalíška chce trochu cviku, takže trénujte, kým si nebudete istá, že perfektne sedí na svojom mieste.
  • Zvyknite si na používanie vopred – kalíšok používajte aspoň niekoľko dní predtým, než sa s ním vydáte kúpať či plávať, nech viete, ako sa s ním cítite.
  • Vyprázdnenie kalíška pred pobytom vo vode – predovšetkým pri silnejšom krvácaní je vhodné ísť do vody s čerstvo vyprázdneným kalíškom.
  • Dodržiavanie hygieny – na bežné umývanie kalíška po vybratí počas menštruácie používajte šetrné intímne mydlo bez parfumácie. Pri kontaminácii a pred začiatkom a skončením menštruácie kalíšok pravidelne vyvarte ideálne s pomocou biologicky rozložiteľného prostriedku určeného na čistenie kalíška.
  • Test vo vani – pokiaľ chcete mať skutočnú istotu a maximálnu dôveru vo funkčnosť kalíška vo vode, urobte si jednoduchý test kúpaním vo vani.

 

Menštruačný kalíšok predstavuje najideálnejšiu voľbu pre všetky ženy, ktoré sa ani počas svojich dní nechcú vzdávať kúpania a plávania v mori, rybníku či bazéne. Dajte tomu šancu, naučte sa kalíšok používať, urobte opatrné testovanie vo vani a hurá užívať si pohyb vo vode naplno a napriek problematickej fáze cyklu. Budeme radi, keď sa s nami podelíte o skúsenosti a prípadné ďalšie vyskúšané tipy, ako sa neobmedzovať počas menštruácie.

 

 


  1. The effect of aquatic exercises on primary dysmenorrhoea in nonathlete girls, 2013 Sep.
  2. The role of exercise in the treatment of menstrual disorders: the evidence, 2009 Apr.
  3. Exercise for dysmenorrhoea, 2019 Sep.
  4. Candidiasis (vulvovaginal), 2015 Mar.

 

 

 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk