Miliardy baktérií obývajú našu kožu a pomáhajú s ochranou pred nežiadúcimi patogénmi a rozvojom kožných ochorení. Aj keď kožný mikrobióm nevidiíme, zaslúži si veľkú pozornosť. 

Prečítajte si komplexné desatoro správnej starostlivosti o kožný mikrobióm a dosiahnite prirodzene zdravú, krásnu a odolnú pokožku. 

Tajomný kožný mikrobióm

Až cez tisíc druhov miliárd jednotlivých baktérií - také je osídlenie ľudskej kože, ktoré nevidíme, ale aj tak veľmi ovplyvňuje zdravie a kondíciu kože. Mikroorganizmy žijúce na koži dokážu produkovať molekuly, ktoré potláčajú pomnoženie nežiadúcich mikroorganizmov, čím fungujú ako cenná súčasť prirodzenej obrannej funkcie pokožky. Zároveň poškodenie a vychýlenie kožného mikrobiómu z rovnováhy ústi vo väčšine prípadov v najrôznejšie kožné ochorenia ako napríklad akné, ekzémy a podobne. [1,2] 

A ako sa o kožný mikrobióm starať? Poďte sa pozrieť na dôležité desatoro komplexnej starostlivosti o neviditeľných obyvateľov našej kože.

#1 Starostlivosť už od narodenia

Kožný mikrobióm sa vyvíja už od narodenia, preto je nutné nechať kožný maz, ktorý tvorí ochranný lipidový film na pokožke dieťaťa a udržuje kyslé pH pre rozvoj optimálnej skladby prospešných baktérií, dostatočne vstrebať. Prvý kúpeľ v živote miminka by mal prebehnúť až niekoľko dní po pôrode. [3] 

#2 Zamerajte sa na stravu

Jedine rovnováha v celom organizme znamená aj zdravie a rovnováhu pre kožný mikrobióm, preto omedzte ultra spracované potraviny a zamerajte sa na kvalitnp stravu s dostatočným množstvom vitamínov, minerálov (predovšetkým zinku, medi, vápniku či selénu) a antioxidantov.

#3 Starajte sa o črevný mikrobióm

So stravou úzko súvisí črevný mikrobióm, ktorého kondícia je spätá s mikrobiómom kožným. Zmeny a nerovnováha črevného mikrobiómu preto môžu byť príčinou kožných problémov. Snažte sa zaraďovať do jedálnička stravu s probiotikami (jogurty, kefíry, fermentovaná zelenina) aj prebiotikami (cesnak, cibuľa, ovos, čakanková vláknina) a antibiotiká užívajte len v naozaj nutných prípadoch. Prípadne pri zvýšenej záťaži, nerovnováhe v črevnom mikrobióme či práve po užívaní antibiotík podporte rovnováhu mikrobiómu kvalitnými probiotikami. [4]

#4 Hydratácia zvnútra aj zvonku

Vysušená koža neponúka ideálne podmienky pre prospešné baktérie. Zamerajte sa preto na dostatočný pitný režim v množstve zhruba 0,5 l tekutín na 15 kg. Pleť hydratujte aj zvonku používaním hydratačných krémov a pleťových sér napríklad s kyselinou hyalurónovou

#5 Ochrana proti slnku

Vystavenie sa slnečnému žiareniu ovplyvňuje zloženie kožného mikrobiómu. Zároveň sa však mikroorganizmy žijúce na koži snažia pred UV žiarením chrániť, takže vylučujú látky s fotoprotektívnymi vlastnosťami, čím chránia nielen seba, ale čiastočne práve aj pokožku. Aj keď si kožné baktérie vedia poradiť, je ochrana v podobe SPF krémov či nevystavovania sa priamemu slnku po dlhú dobu stále veľmi dôležitá pre zdravie kože. [5]

#6 Šetrné čistenie

Pleť čistenie potrebuje, ale musíte na to ísť šetrne a s ohľadom na kožný mikrobióm. To znamená vyvarovať sa prípravkom s alkoholom, neumývať pokožku horúcou vodou a vynechať silné mechanické drhnutie. Čistenie by malo byť dôkladné, aby odstránilo nežiadúce nečistoty a toxíny, ale zároveň šetrné, aby nedošlo k narušeniu kožného mikrobiómu.

Tieto náročné požiadavky na čistenie spĺňa vitamínová čistiaca pena s extraktmi z manga, kiwi, papáje a kokosu navrhnutá priamo s ohľadom na kombináciu všetkých troch faktorov - hĺbkového vyčistenia, jemnej výživy a podpory kožného mikrobiómu. 

#7 Udržovanie vyrovnaného pH pokožky

Optimálne prirodzené pH pokožky sa pohybuje medzi 4,7 až 5,75. Tieto parametre rozhodne bežná kohútiková voda nespĺňa, pretože je podstatne zásaditejšia a preto je vhodné pH pokožky podporiť kvetovou vodou, tonikom a používaním šetrnej kozmetiky. 

Fyziologické pH pokožky podporí tonikum s celulárnou uhorkovou vodou a extraktom z čučoriedky, ktorého úlohou je harmonizácia pleti po čistení a zlešpuje podmienky pre vstrebávanie naväzujúcej starostlivosti v podobe krémov a sér. 

#8 Probiotická a prebiotická starostlivosť

S rozvojom poznatkov o kožnom mikrobióme dokážeme nájsť efektívne spôsoby, ako ho podporiť práve vhodnou kozmetikou. Prebiotické krémy fungujú predovšetkým na podporu a udržanie rovnováhy kožného mikrobiómu. Navyše existujú aj probiotické prípravky určené na aplikáciu na kožu, ktorých úloha spočíva v terapeutickom použití pri riešení najrôznejších kožných problémov. [6]

Unikátne funkčné zloženie prebiotického krému s aloe vera obnovuje mikrobiálnu kožnú bariéru a posilňuje tak prirodzenú imunitu a obranyschopnosť pokožky. Súčasne maximálne hydratuje, vyživuje a udržuje vyvýžené pH.

#9 Obmedzenie nezdravých návykov

Fajčenie a konzumácia alkoholu rozhodne nie sú prospešné pre zdravie a kožnému mikrobiómu značne škodia. Negatívny vplyv majú podobné zlozvyky rovnako na črevný mikrobióm, ktorý, ako už vieme, s tým kožným úzko súvisí. 

#10 Kontakt s prírodou

Nepodceňujte pravidelný pobyt v prírode, či už sa jedná o les alebo obyčajný mestský park, pretože má pozitívne dopady na zlepšienie a obohatenie kožného mikrobiómu. Ako presne k prenosu prospešných baktérií z prostredia na kožu dochádza zatiaľ presne nevieme, o pozitívnom dopade pobytu v prírode na mikrobióm však už existujú jasné dôkazy. [7] 





Už samotné vedomie, že na koži existuje kožný mikrobióm predstavuje veľký prelom v prístupe ku kozmetickej rutine aj celkovému životnému štýlu. Rovnako totiž v iných oblastiach života tiež platí, že všetko so všetkým súvisí a chyby v stravovaní či nezdravé návyky sa môžu prejaviť práve dysbalanciami v kožnom mikrobióme, ktoré pozorujeme ako akné či ekzémy. Vďaka tomuto desatoru ale už veľmi dobre viete, ako sa o neviditeľných obyvateľov správne starať, za čo sa vám isto odmenia krásnou, zdravou a odolnou pokožkou. 



Tisk