Povädnutá, zašednutá a nezdravo vyzerajúca pokožka? Na vine býva často nános odpadových látok a toxínov. Našťastie má koža silnú detoxikačnú funkciu a dokáže si veľmi dobre poradiť, avšak keď týmto procesom pôjdete naproti, ešte viac podporíte zdravý, svieži a mladistvý vzhľad pokožky.

Prečítajte si 6 tipov, čo urobiť, keď chcete maximálne podporiť prirodzenú očistu pokožky.

V tomto článku sa dozviete:

  • Prečo má zmysel dávať si záležať na vnútornej očiste pokožky.
  • 6 tipov, ako podporiť prirodzený vnútorný detox pokožky.

Prečo sa zamerať na očistu pokožky zvnútra?

Koža predstavuje najväčší orgán ľudského tela s celým radom dôležitých funkcií – ochrannú, senzorickú, termoregulačnú či vylučovaciu. A rovnako ako pri iných orgánoch, tak aj v tomto prípade platí, že o zdraví rozhoduje celková kondícia a procesy, ktoré prebiehajú predovšetkým vo vnútri.

A pretože jedna z funkcií pokožky spočíva vo vylučovaní škodlivín a toxínov, je možné tieto znalosti využiť na aktívne podporenie prirodzených očistných procesov. Platí, že na pohľad vypnutá, svieža a žiarivá pokožka funguje ako zrkadlo vnútorného stavu organizmu a podporením pravidelnej detoxikácie dávate dole pomyselný nános toxínov, škodlivín a odpadových produktov.

6 tipov, ako podporiť detox pokožky

A čo teda urobiť, keď chcete vziať starostlivosť o krásu a zdravie svojej pokožky od podlahy a začať zvnútra? Pravidelne dodržujte nasledujúcich 6 tipov.

#1 Dostatočný pitný režim pre vnútornú hydratáciu

Pokožka obsahuje okolo 64% vody kľúčovej pre optimálnu hydratáciu a zdravý vzhľad. Pri dostatočnom príjme tekutín podporujete zdravú cirkuláciu krvi a dopĺňate túto životodarnú tekutinu doslova do každej bunky, kde môžu následne prebiehať dôležité procesy ako napríklad produkcia kolagénu zodpovedného za pevnosť pokožky.

TIP: S hĺbkovou hydratáciou pokožky pomôže okrem pitného režimu aj jedinečná celulárna voda. Viac sa o nej dočítate v článku: Celulárna voda - bunková sila v starostlivosti o pleť.

Ako na to?

Každý deň vypite 35-40 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti, čo napríklad pre mužov s váhou 80 kg znamená 2,8 až 3,2 litra vody a pre ženu vážiacu 60 kg 2,1 až 2,4 litra vody. Zvýšený príjem tekutín je nutný v teplom počasí či pri fyzickej záťaži, kedy dochádza k poteniu.

Pozor si dajte na kofeín, ktorý odvodňuje a preto si ku šálke kávy či matcha čaju doprajte aj väčší pohár vody.

#2 Zdravá strava ako úplný základ

Každá kožná bunka potrebuje stavebný materiál a výživu, ktorú si berie z toho, čo prijmete v strave. Pestrý, vyvážený a nutrične hodnotný jedálniček tým pádom naozaj ovplyvňuje to, ako vyzerá pokožka. Samozrejme aj vo chvíli, keď jete dostatočne a vyberáte si málo spracované kvalitné potraviny, môže dochádzať k nedostatku niektorých živín, čo môžu riešiť kvalitné doplnky stravy.

Ako na to?

  • Konzumujte dostatočné množstvo omega 3 mastných kyselín, ktorých zdrojom sú tučné ryby, olej z tresčej pečene, vlašské orechy, vajcia, chia semienka, ustrice a ďalšie.
  • V strave si postrážte dostatok vitamínu E, ktorý funguje ako silný antioxidant. Medzi bohaté zdroje patrí napríklad avokádo, sója, listová zelenina a podobne.
  • A dopĺňajte minerály, napríklad zinok, ktorý zaisťuje napríklad mobilizáciu a presun vitamínu A z pečene do krvnej plazmy, odkiaľ sa podieľa na správnej tvorbe pigmentu, udržaní hydratácie, prirodzenej obranyschopnosti pokožky a zmierňuje zápalové procesy.

Ku dostatočnému príjmu zinku využite napríklad liposomálny bisglycinát zinočnatý, ktorý predstavuje najviac využiteľnú formu ešte umocnenú o prítomnosť lipozómov, s ich pomocou sa zinok dokáže efektívne vstrebať presne tam, kde ho telo najviac využije.

#3 Zamerajte sa na zdravie čriev

Stav črevného mikrobiomu dokáže značne ovplyvniť to, v akej kondícii je pokožka. Konkrétne zdravé črevá pomáhajú znižovať ekzémy, akné a ďalšie problémy spojené s nedostatočnou obranyschopnosťou kože.

Ako na to?

O zdraví čriev a optimálnej kondícii a rovnováhe zhruba 40 biliónov baktérií v črevách rozhoduje to, čo jeme. Zamerajte sa preto na stravu a konzumujte fermentované potraviny (jogurty, kyslú kapustu, kefír), dbajte na dostatočný príjem vlákniny vrátane prebiotík, ktoré nájdeme napríklad v banánoch, špargli, ovsených vločkách či v jablkách. Prípadne zaraďte priamo probiotiká či tráviace enzýmy.

#4 Spánok na očistu a obnovu pokožky

Počas spánku pleť prirodzene znižuje zápal a vylučuje odpadové látky vo forme výpotku, čo je aj hlavný dôvod, prečo sa rozhodne oplatí čistiť si pleť ráno. Pri zaspávaní a počas spánku navyše telo produkuje melatonín ako jeden z najsilnejších antioxidantov. Dochádza aj k tvorbe rastového hormónu, ktorý stimuluje opravné procesy a podporuje regeneráciu pokožky.

Ako na to?

Nezabúdajte na kvalitný a dostatočný spánok trvajúci aspoň 7,5 až 8,5 hodiny. Nie nadarmo sa totiž hovorí „vyspať sa do krásy“.

S rýchlejším zaspávaním a prehĺbením kvality spánku môžu pomôcť aj bylinky, napríklad čaj pre lepší spánok s valeriánou lekárskou, ľubovníkom bodkovaným, medovkou lekárskou aj chmeľom.

#5 Cvičenie na poriadne vypotenie toxínov

Pri potení sa cez pokožku uvoľňujú nahromadené toxíny a dochádza k lepšiemu prekrveniu, ktoré umožňuje lepšie okysličenie a dopravenie výživy do kožných buniek, aby pleti nič nechýbalo. Zvýšený prietok kyslíka zlepšuje celkovú elasticitu a efektívne bojuje proti nedokonalostiam pleti. Všeobecná lepšia cirkulácia krvi a lymfy zase podporí zníženie zápalových procesov a môže zmierňovať nežiaduce pigmentové škvrny.

Ako na to?

Doprajte si ideálne aspoň 3x týždenne intenzívnejšie cvičenie, počas ktorého sa skutočne zapotíte. A po dokončení fyzickej aktivity počkajte zhruba 15 minút, kým telo dokončí produkciu a vylučovanie potu a až po uplynutí tejto doby opláchnite pot so všetkými nečistotami a vylúčenými toxínmi.

#6 Správne dýchanie na upokojenie a harmonizáciu

Precvičovaním techniky správneho hlbokého dýchania upokojíte telo a nervový systém, čo zmierňuje nahromadený stres, ktorý pleti škodí. Okrem toho tiež podporíte vyššie spomínané okysličenie dôležité pre celé telo vrátane pokožky.

Ako na to?

  • Pravidelne zaraďujte dychové cvičenia, ktoré zvládnete úplne kdekoľvek – behom pár minút pri pracovnej prestávke, pri čakaní na autobus, počas prechádzky a podobne.
  • Metóda 4-7-8 pre uvoľnenie: Zatvorte ústa a ticho sa nadychujte nosom a počas toho počítajte do 4. Potom zadržte dych a počítajte do 7. Nakoniec veľmi pomaly vydychujte, aby vám dych vystačil, než napočítate do 8. Zopakujte aspoň 4-krát.

Schválne si dajte výzvu, kedy sa pokúsite zaradiť všetky z uvedených tipov aspoň na dva týždne do svojej rutiny a sledujte, aké zmeny vidíte na svojej pokožke. Akonáhle si začnete užívať sviežu, zdravú a prirodzene žiarivú pleť, už to nebudete chcieť meniť.

A schválne dajte vedieť, či máte ďalší tip, po ktorom cítite, že pokožka doslova žiari.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk