Titulky dámskych magazínov sa predbiehajú v hľadaní vinníka, čo vlastne môže za naše kilá navyše. Tieto články často poukazujú na pečivo, respektíve lepok. To je často navyše ukazované na príkladoch, ako Jana z vedľajšej kancelárie vyradila pečivo a lepok a krásne tak schudla. Čo je na tom pravdy? Naozaj ho musíme z jedálnička vyradiť všetci bez rozdielu? A čo je to vlastne ten lepok? Ako spoznám, že s ním mám nejaký problém?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky si odpovieme v dnešnom článku.

Čo je to vlastne lepok?

Lepok je označenie pre skupinu bielkovín, ktoré sa nachádzajú v pšenici, jačmeni a raži. Lepok stojí za vznikom zdravotných problémov, ktoré plynú z konzumácie týchto obilnín.

V obilninách môžeme hľadať nasledujúce bielkoviny: 1/3 gluteniny, 1/3 prolamíny, 1/3 albumíny a globulíny.

Lepok potom tvoria gluteniny v kombinácii so špecifickými prolamínmi. V prípade klasického pšeničného lepku je to kombinácia gluteninu a gliadínu. Ďalšie vyššie spomínané plodiny majú zloženie lepku odlišné od toho pšeničného. Medzi problematické prolamíny v obilninách patrí gliadín v pšenici, hordeín v žite, avenín v ovse a secalín v jačmeni.

Pre koho je lepok problematický?

Lepok je problémom pre tri skupiny ľudí. Pre tých, ktorí trpia celiakiou, alergiou na pšenicu alebo tzv. neceliakálnou precitlivenosťou na lepok.

  • Celiakia je chronické ochorenie črevnej sliznice spôsobené neznášanlivosťou lepku. Jediným riešením je celoživotne dodržiavaná bezlepková diéta. Pokiaľ by k vyradeniu nedošlo, zápaly by sa neustále opakovali a mohlo by tak dôjsť k vyhladeniu klkov (prirodzených záhybov) tenkého čreva a tým aj zhoršenému vstrebávaniu dôležitých živín z jedálnička. Medzi typické problémy patria bolesti brucha, nadúvanie, hnačky alebo zápcha. Skrytá alebo neliečená celiakia môže byť príčinou únavy, chudokrvnosti alebo kožných problémov.
  • Alergia na pšenicu: alergia na pšenicu sa často mylne zamieňa za celiakiu. Ide o alergickú reakciu na základe gliadinov. Na rozdiel od celiakie, ktorá je problémom chronickým, alergia je akútnou reakciou na alergén. Príznaky sa prejavia za niekoľko minút až hodín. Pozorovať môžeme bolesti brucha, zápchu alebo naopak hnačku, nadúvanie alebo kožné ťažkosti, rovnako ako pri celiakii.
  • Neceliakálna precitlivenosť na lepok: tu všetky prejavy ukazujú na celiakiu. Chorí pociťujú nevoľnosť, zažívacie problémy, bolesti hlavy alebo depresie. Nepozorujeme ale protilátky imunitného systému, ani degradujúcu sliznicu tenkého čreva. Pri diagnostike vylúčime celiakiu alebo alergiu a preto len ťažko dokážeme, že neceliakálna precitlivenosť na lepok skutočne existuje. Pokiaľ z jedálnička lepok vyradíme, problémy vymiznú a následne ho späť zaradíme a problémy sa objavia (tzv. eliminačno-expozičný test), nezostáva nič iné, než sa držať zásad bezlepkovej diéty.

Obsahujú potraviny viac lepku? Jeme ho viac?

Mnoho článkov, ktoré pojednávajú o škodlivosti lepku, často argumentujú tým, že lepku je v potravinách mnohonásobne viac, než tomu bolo v minulosti.

Pravdou je, že sa lepok objavuje v potravinách, kde by sme ho predtým nenašli. Nájdete ho napríklad v lacných dochucovadlách alebo údeninách. A tie nepatria do jedálnička nikoho z nás.

Kupujete kvalitné potraviny? Potom sa lepku v žiadnom prípade báť nemusíte. Podľa štúdie z roku 2013 sa obsah lepku v pšenici za posledných sto rokov takmer nezmenil.

Schudnem, keď vyradím lepok?

Ako je to naozaj s tou kolegyňou, ktorá zázračne schudla po vyradení lepku? Vysvetlenie je prekvapivo jednoduché. Pokiaľ z jedálnička vyradíme všetko pečivo, sladké pečivo a sušienky, rapídne sa zníži príjem energie. S tým súvisí aj prirodzená zmena a zlepšenie stravovacích návykov.

Vyradenie lepku ako takého vplyv nemá.

Myslite na to, že sacharidy sú dôležitou súčasťou jedálnička. Preto sa aj pri chudnutí nebojte zaradiť kvalitné kváskové pečivo, celozrnné cestoviny alebo ryžu. Uvidíte, že chudnúť budete tiež, dokonca aj s lepšou náladou a radosťou.

Nie je žiadnym tajomstvom, že tí, ktorí trpia celiakiou, dokonca po bezlepkovej diéte priberú. Vysvetlenie je opäť jednoduché. Črevo sa „opraví“ a začne lepšie vstrebávať živiny.

Sú bezlepkové potraviny zdravšie a menej kalorické?

Nie. Bezlepkový muffin je stále muffinom, bezlepková pizza je stále pizzou. Označili by ste bežnú pizzu za zdravú? Len ťažko.

Také potraviny sú určené ľuďom s vyššie spomínanými problémami a aj oni by mali premýšľať o skladbe svojho jedálnička. Bezlepkové potraviny nie sú zdravšie ani menej kalorické. Často sú ale drahšie. Či už z dôvodu drahších vstupných surovín alebo silného marketingového ťaháka. Ak ste zdraví a žiadne problémy vás netrápia, nie je žiadny dôvod ich zaraďovať.

Môžem si uškodiť, pokiaľ budem dobrovoľne jesť bezlepkovo?

Okrem lepku prijímame spolu s obilím živiny ako je železo, vláknina alebo vitamíny skupiny B. Preto by celiatici mali premýšľať, ako mať pestrý jedálniček.

Bezlepkový jedálniček je tiež často menej chutný. O tom som sa presvedčila sama, keď som kedysi omylom v zdravej výžive kúpila bezlepkové pečivo. „Niečo“ tomu chýbalo. Okrem toho, že to boli najdrahšie bagetky v strednej Európe.

Verte, že by si s vami nejeden celiatik vymenil miesto a s chuťou sa zahryzol do krajca čerstvého chleba z kvásku.



Autor: Mgr. Tereza Havlínová
Tisk