Adaptogénne rastliny nájdete prakticky po celom svete, najčastejšie sú to najrôznejšie druhy ženšenov alebo bylín, ktoré získali pomenovanie ženšen ako prezývku. Aspoň jedna je zastúpená v každej tradičnej medicíne a v rámci danej kultúry často stojí na pomyselnom piedestále, je používaná ako univerzálne liečivo, bylina podporujúca celkovú vitalitu, dlhovekosť, je elixírom mladosti a plodnosti.

V Južnej Amerike, v oblasti Ánd je to žerucha peruánska, u nás známejšia pod názvom Maca – peruánsky ženšen.

Sila vysokých hôr

Pre adaptogény všeobecne platí, že svoju silu, účinnosť, liečivé schopnosti a predovšetkým vplyv na našu imunitu a odolnosť získavajú vďaka nehostinným podmienkam, v ktorých sa prirodzene vyskytujú. Môže to byť mráz, na živiny chudobnej pôdy, parazity, vietor a vysoká intenzita slnečného svitu, kyslosť a pod. Rastliny nemajú nohy, neutečú, preto sa musia brániť inak – tvorbou látok (veľa zjednodušene by sa dalo povedať, že sa jedná o antioxidanty) , ktoré zvyšujú ich odolnosť. Tieto látky sú následne prenesiteľné aj do našich životov vo forme potravín a doplnkov stravy.

Maca sa prirodzene vyskytuje vo veľmi vysokých nadmorských výškach, ktoré presahujú 4000 m nm, kde musia vzdorovať ostrému vetru, slnku a mrazu.

Prastará príbuzná brokolica

Maca patrí možno trochu prekvapivo medzi kapustovité rastliny, ktorých rady už tak oplývajú cennými liečivými a nutrične bohatými rastlinami. Vyzerá trochu ako repa, buď biela, žltá, červená, čierna alebo fialová, predmetom záujmu je práve podzemná buľva, ktorá sa tradične konzumuje ako samostatná potravina, v našich podmienkach sa ale častejšie stretnete s práškom alebo extraktom.

Maca patrí ku skutočným pokladom ľudského liečiteľstva, nájdená bola vo veľmi starých archeologických nálezoch, ktoré preukazujú jej výskyt na zemi už od doby 1,5 tisíc rokov pred naším letopočtom. Z toho dôvodu bola vždy pevne zakotvená v inckej kultúre, ktorá je všeobecne preslávená svojou múdrosťou, liečiteľstvom a silným napojením na matku zem. Tradične bola využívaná ako celkové telesné tonikum, životabudič a najmä ako afrodiziakum. Všetky tieto efekty je možné vysvetliť modernou vedou a s narastajúcou popularitou macy ich na vlastnej koži skúša mnoho ľudí po celom svete.

Účinné látky:

Maca je ako celistvá potravina celkovo bohatá na živiny – mikronutrienty a makronutrienty, najmä vlákninu, veľké množstvo esenciálnych aminokyselín, mastné kyseliny, vitamín C, meď, železo a vápnik. Čo do obsahu týchto živín je podobná napríklad celozrnnej ryži. Liečivé účinky hľuzy macy sú ale dané najmä obsahom fytonutrientov, sú to najmä tieto:

  • Alkaloidy – makaridín – jedna z najvýznamnejších účinných látok macy, doposiaľ nebola nájdená v žiadnom inom zdroji a pravdepodobne je pôvodcom hermetického účinku macy – jej vplyvu na našu fyzickú i psychickú odolnosť.
  • Alkamidy – makamidy – unikátne mastné kyseliny, k nájdeniu iba v mace
  • GABA - neurotransmiter s prevažne upokojujúcim účinkom
  • Cholín – prekurzor dôležitého neurotransmiteru acetylcholínu
  • Glukosinoláty, glukotropaeolín – tie sú obsiahnuté vo všetkých druhoch kapustovitej zeleniny a stoja za ich štipľavou chuťou a vôňou, v čerstvej mace ich ale nájdete najväčšie množstvo.

Účinky macy na zdravie

Žerucha dokáže ponúknuť mnoho rôznych efektov na ľudské zdravie, asi ako u väčšiny adaptogénov sú tieto efekty veľmi komplexné a premietajú sa ako do fyzického, tak do psychického zdravia. Pokiaľ sa rozhodujete, či siahnuť práve po nej, môžete sa riadiť týmito účinkami:

  • Podpora energie, vitality a well beingu – jedná sa o základný dôvod používania macy, zjednodušene povedané spôsobí to, že sa budete cítiť lepšie – odolnejšie, silnejšie, istejšie, vitálnejšie. Stojí za tým jej hermetické pôsobenie.
  • Modulácia psychiky - zlepšenie nálady, zmiernenie príznakov depresie a úzkosti, o to výraznejšie, ak ste vystavení stresu prameniacemu z vonkajších vplyvov. Maca dokáže priamo ovplyvniť mozgovú biochémiu – hladiny niektorých neurotransmiterov, najmä dopamínu, ktorý je potrebný na motiváciu a drive.
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení – Maca znižuje telesnú zápalovosť a pôsobí ako antioxidant, navyše dokáže znižovať krvný tlak a to nielen skrze zmierňovanie stresu, ale aj skrze vplyv na enzým zodpovedný za ovplyvňovanie krvného tlaku.
  • Adaptácia na vysokohorské podmienky – tento efekt sa priamo ponúka, keď sa zamyslíte nad tým, kde sa maca prirodzene vyskytuje. Jej pravidelná konzumácia vám preto môže pomôcť lepšie zvládať pobyt vo vysokých nadmorských výškach, vysokohorskú chorobu a podporiť adaptáciu na fyzickú záťaž.
  • Podpora zdravia kostí – to sa deje pravdepodobne hlavne skrze znižovanie telesnej zápalovosti, ale aj vplyvom na priaznivé ovplyvnenie hormonálnej rovnováhy (ku ktorej sa dostaneme čoskoro), tá má totiž na zdravie kostí a pohybového aparátu obrovský vplyv – najmä u žien!

Vplyv na psychiku, imunitu aj zápalovosť ale ponúka dlhý rad adaptogénov, maca je výnimočná vďaka svojmu vplyvu na hormonálny systém – žien aj mužov!

Maca ako hormonálny optimalizér

Maca neovplyvňuje produkciu hormónov priamo, ale skrze komplexné pôsobenie a hormetický efekt. Hladina pohlavných hormónov totiž závisí od našej stresovej záťaže, hladiny kortizolu, hladiny neurotransmiterov a ďalších hormónov. To všetko by malo byť v určitej rovnováhe, pretože mnoho hormónov a neurotransmiterov vzniká zo spoločného substrátu alebo za účasti rovnakých enzýmov. Preto sa stane, že pokiaľ vaše telo vyprodukuje mnoho stresových hormónov, nezostane už toľko na pohlavné hormóny a pod. Toto všetko je dôležité hlavne z dlhodobého pohľadu, kedy sa už nedostatok pohlavných hormónov alebo ich nerovnováha bude výraznejšie prejavovať na celkovom zdravotnom stave a psychickej vyrovnanosti.

Maca a ženy

Maca patrí v súčasnosti medzi stále vyhľadávanejších pomocníkov v boji so ženskou hormonálnou nerovnováhou. Tá môže byť spôsobená viacerými príčinami, na make je ale fajn to, že má harmonizačný účinok – navracia všetko do rovnováhy. Na tomto princípe dokáže fungovať napríklad aj schizandra alebo ashwagandha, ani jedna z nich ale nemá taký výrazný vplyv priamo na ženské hormóny, ako maca.

Maca dokáže podporovať aj estrogénovú detoxikáciu. Čo je to? Veď to znie ako nadbytok estrogénu a toho predsa ženy majú mať veľa, čím viac tým lepšie, no nie? Nie.

Estrogénová dominancia navyše väčšinou znamená nielen to, že sú ženské hormóny v nerovnováhe, ale aj to, že dôjde k preťaženiu detoxikačných orgánov, ktoré spolu s toxínmi a škodlivými látkami odbúravajú z organizmu aj produkty metabolizmu a „vypotrebované“ hormóny – medzi nimi aj estrogény. Ak bude pečeň preťažená, pochopiteľne začnú estrogény a ďalšie nadbytočné látky posielať inam, budú ich skladovať tam, kde budú zakonzervované a nebudú príliš škodiť. To najčastejšie znamená ukladanie do tukového tkaniva, ktoré je následne veľmi ťažké odbúrať (telo nechce, pretože do nej spolu s hormónmi uložilo aj toxíny, na ktoré už pečeň nestačí a ich uvoľnenie do organizmu by znamenalo obrovskú záťaž).

Maca môže pomôcť na viacerých frontoch, narovnať hormonálnu rovnováhu a podporiť pečeň v ich činnosti. Majte ale na pamäti, že pokiaľ sa vydáte na cestu estrogénnej detoxikácie, bude treba podporiť aj ďalšie orgánové sústavy – okrem pečene najmä trávenie tak, aby došlo k čo najrýchlejšiemu odvodu toxínov von z tela.

Maca a muži

Na mužov pôsobí maca najmä ako životabudič, čo sa pochopiteľne dotýka aj ich hormonálnej rovnováhy. Tradične bola využívaná ako afrodiziakum, dnes už vieme, že tento pojem v sebe môže skrývať mnohé, maca sa pozitívne prejavila najmä v týchto oblastiach mužského sexuálneho zdravia:

  • Libido
  • Plodnosť
  • Erekcia

Zaujímavé ale je, že tieto efekty nemožno vztiahnuť len na ovplyvnenie hormonálneho profilu, oveľa skôr sa bude opäť jednať o ovplyvnenie celkového zdravotného stavu a výsledok hermetického efektu, ktorý sa premieta aj do psychiky.

Zlepšenie sexuálnej túžby a plodnosti môžu pri pravidelnom užívaní sledovať aj ženy.

Kvalita nad kvantitou

U macy platí rovnako ako u ostatných adaptogénov, že kľúčové pre ich účinok bude ich kvalita a pôvod. Jedine rastliny vystavené prirodzeným nehostinným podmienkam budú môcť ponúknuť maximálny potenciál a bude stačiť užívať menšie množstvo.

Maca má na druhú stranu tú výhodu, že je bezpečná aj jej pomerne hojná konzumácia a pokiaľ budete užívať jej celistvú formu (varená buľva, alebo prášok z tej sušenej), len tak sa nepredávkujete. Na príliš vysokú dávku (vysokú celkovo, alebo napríklad len väčšiu, než ste v danej chvíli schopní tolerovať a práve potrebujete) potom ďaleko skôr ukáže vaše črevo – baktérie budú redukovať veľké množstvo plynu a môžete sa pekne nafúknuť????. Nejedná sa ale o nič, čo by nevyriešilo okamžité zníženie dávky, trvalých alebo dlhodobých následkov sa obávať nemusíte.

Pozor by ste si ale mali dať vo chvíli, keď trpíte poruchou štítnej žľazy. Maca ako kapustovitá zelenina obsahuje veľké množstvo glukosinolátov, ktoré môžu jej funkciu spomaľovať. Takže rovnako, ako nie je vhodné jesť brokolicu na kilá, nie je vhodné to ani príliš preháňať s macou.

Pre jej efekt bude optimálna dávka okolo 5 g prášku z mletého koreňa (vrchovatá čajová lyžička), alebo 400 mg extraktu v kapsuliach.

Akú macu si vybrať?

Osobne som v prípade macy zástancom jej celistvej formy, ktorú je možné ľahko pridať do jogurtu, smoothie, shaku, alebo si ju len tak rozmiešať vo vode. Kombináciu rôznofarebných druhov kvalitnej macy vo forme Maca 4x power nájdete na našom e-shope, používať ich môžete podľa vašej ľubovôle a chuti. Prášok z macy môžete kombinovať s celým radom ďalších prísad, najmä s kakaom, ktoré intuitívne ladia s povahou macy, už len preto, že pochádza z podobných končín.

Skvelé je aj jej zakomponovanie do teplého nápoja – kakaa alebo kávy. Pokiaľ vás oslovilo práve toto alebo je vám príjemnejšie užívať medicinálne rastliny skryté v celistvých pokrmoch a nápojoch, rozhodne vyskúšajte naše Macaccino. Šálka teplého nápoja môže byť sám, o sebe balzamom na nervy, o to viac, pokiaľ je doplnený o zložku s adaptogénnym účinkom.



Autor: Jana Raganová
Tisk