Pravdepodobne ste v poslednej dobe počuli o tom, že je dobré mať bohaté a rozmanité mikrobiálne osídlenie v črevách, že črevný mikrobióm je naším druhým mozgom, alebo že nám tu baktérie a mikroorganizmy pomáhajú vytvárať niektoré dôležité vitamíny. O množstve funkcií črevného mikrobiómu sme písali už v našom predchádzajúcom článku. Veľmi dôležitý je ale aj kožný mikrobióm. O čo ide a aký má pre nás význam?

Všetci dobre vieme, že sa naše telá skladajú z veľkého množstva buniek, už ale menej z nás tuší, že viac ako buniek tam máme množstvo mikroorganizmov. Práve oni žijú takmer všade na našom tele. Okrem čriev, kde sa vyskytujú v najhojnejšom množstve, sú tiež na slizniciach, v pľúcach, v ústach, na pohlavných orgánoch a tiež na koži.

VIETE, ŽE? Genetická informácia nášho tela je len z 10% ľudská. 90% genetickej informácie v tele a na ňom tvoria informácie mikrobiálne.

Už len z tohto faktu vyplýva, že mikróby sú pre nás pravdepodobne veľmi dôležité a že podpora ich rovnováhy je pre naše zdravie zásadná. Koža je naším najväčším orgánom, preto aj na nej musí byť veľké množstvo týchto mikroorganizmov, ktoré tu plnia nejednu dôležitú úlohu. Poďme sa na ne pozrieť bližšie!

Význam kožného mikrobiomu

Ľudská koža je hostiteľom naozaj širokého spektra tých najmenších organizmov, ktoré sú nášmu oku neviditeľné a preto si ich existenciu priamo na svojom tele takmer vôbec neuvedomujeme. Pokiaľ by sme sa však pozreli veľmi zblízka, zistili by sme, že sa na koži vyskytujú rôzne baktérie, kvasinky, vírusy i prvoky. Je ich v skutočnosti toľko, že je ťažké uveriť, že ich v takom množstve stále nemôžeme vidieť!

ZAUJÍMAVOSŤ: Odhaduje sa, že našej koži osídľuje okolo 1 miliardy mikróbov na 1 centimeter štvorcový.

Rovnako ako ďalšie prírodné ekosystémy, kožný mikrobióm sa u každého človeka líši, dokonca sa odlišuje aj na rôznych častiach tela. Špecifické organizmy, ktoré sa tu vyskytujú, ovplyvňujú faktory ako je vlhkosť, teplota, vek, pohlavie a individuálne faktory životného štýlu. Nedá sa tak hovoriť o jednom špecifickom kožnom mikrobióme, pre každého človeka je unikátny a špecifický

Vývoj kožného mikrobiómu

To, aký kožný mikrobióm si osvojíme, výrazne ovplyvňuje už spôsob, akým sa narodíme. Bábätká narodené prirodzenou cestou pri prechode pôrodnými cestami získavajú predovšetkým benefičné baktérie rodu Lactobacillus z matkinej vaginálnej mikroflóry. Naopak bábätká, ktoré sa narodia cisárskym rezom, prvýkrát prichádzajú do kontaktu s mikróbmi na koži, a sú tak osídlení mikrobiálnymi druhmi, ktoré sa na danej koži nachádzajú (nejedná sa však o prirodzený spôsob získavania mikrobioty a môžu tu prevládať patogénne druhy).

Potom už vývoj nášho kožného mikrobiómu určujú predovšetkým naše hygienické návyky – napríklad ako často nás v novorodeneckom veku mamička umýva a čím. Bábätká je s ohľadom na mikrobióm vhodné umývať iba vodou a nie každý deň. Bábätká sa predsa tak nezapotia, tak prečo im zasahovať do ich úžasného mikrobiálneho osídlenia, ktoré ich chráni? Samozrejme tie časti, ktoré treba umývať po určitých "nehodách", umývame. Ak treba využiť mydlá na odstránenie nečistôt, vždy voľme tie, ktoré majú prírodné zloženie.

Prečo je kožný mikrobióm dôležitý

Hlavnou veľmi dôležitou úlohou, ktorú pre nás mikroorganizmy na koži vykonávajú je OCHRANA. Rovnako tak, ako je tomu s našou kožou, ktorá najmä zaisťuje ochranu pred vonkajším prostredím, tak aj kožný mikrobióm posilňuje túto funkciu kože a určitým dielom k nej prispieva. Koža je okrem iného vybavená imunitnou funkciou, aby nás chránila pred patogénmi z okolia. Čo by tejto funkcii pomohlo viac, než benefičné mikróby, ktoré sú dobre známe, ako tie, ktoré udržujú patogény na uzde? Spomeňte si len, na akej báze fungujú antibiotiká – ide o jeden druh mikroorganizmu, ktorý je schopný ničiť iné.

Aby však kožný mikrobióm mohol byť pre naše telo maximálne prínosný, musíme ho podporovať a predovšetkým dbať na jeho rovnováhu. Mikróby na koži vylučujú enzýmy, ktoré napomáhajú k odlupovaniu kože a jej obnove. Dokážu tiež produkovať látky, ktoré pomáhajú regulovať pH kože. Najvýznamnejšia je však schopnosť týchto mikróbov produkovať antibakteriálne látky, ktoré odpudzujú pôsobenie rôznych druhov plesní a kvasiniek a zabraňujú ich premnoženiu.. 

Ako podporiť rovnováhu kožného mikrobiomu?

Teraz už tušíme, že kožný mikrobióm nie je nič, čoho sa máme obávať. Je to úplne prirodzená vec a naopak sa musíme čo najviac snažiť o jeho podporu. Kožný mikróbiom totiž všetky tieto úžasné funkcie dokáže vykonávať iba vtedy, keď je v rovnováhe. A tá je bohužiaľ v dnešnej dobe veľmi často narušovaná.

Narušený kožný mikróbiom je spájaný s mnohými chronickými ochoreniami, ktoré sú v dnešnej dobe už pomerne bežné – akné, ekzém, psoriáza, rosacea, lupienka, kožné plesne a pod. 

Čo robiť pre jeho podporu?

  1. Používajte prírodnú kozmetiku - Tým najhorším, čo náš kožný ekosystém poškodzuje, je konvenčná kozmetika, v ktorej sa vyskytuje celé spektrum rôznych chemických látok a vôní, ktoré nie sú nášmu telu prirodzené. Táto kozmetika ničí benefičné baktérie na našej koži, ktoré tak nemôžu úspešne bojovať s patogénmi a kvôli tomu sa oveľa ľahšie premnožia. 

  2. Iba prírodná hygiena, v rozumnej miere - Používajte iba mydlá a šampóny z prírodných zložiek, ktoré nepoškodzujú kožný mikrobióm. V dnešnej dobe sme si tiež zvykli umývať sa veľmi často. Aj to môže narúšať kožný mikrobióm a napomáhať k premnoženiu patogénov. 

  3. Nesnažte sa o sterilné prostredie – V posledných rokoch je bežné, že sa všade snažíme o sterilné prostredie. Pravdou však je, že sa tak zbavujeme aj benefičných druhov baktérií, ktoré nás chránia. Pokiaľ svoju kožu často ošetrujeme dezinfekčnými prostriedkami, môže to nakoniec naopak viesť k oslabeniu imunity a ochrannej bariéry.

  4. Celkovo podporujte svoje zdravie - Koža a jej mikrobióm neexistujú vo vákuu, sú úzko prepojené s naším telom a jeho celkovým zdravím, preto je dôležité podporovať zdravie celého tela.

 

Pokiaľ ste doteraz netušili, prečo je vhodné klasickú kozmetiku plnú chemických látok vymeniť za tú prírodnú, teraz už snáď dobre rozumiete. Našťastie je na GOODIE dobrý výber. Ak sa do obmeny kozmetiky pustíte teraz, nachádzate sa na tom najlepšom mieste.



Autor: Karolína Tomaides
Tisk