Predstavme si ľudské telo ako dokonalý, ale veľmi zložitý stroj. Makronutrienty, ako bielkoviny, sacharidy a tuky slúžia ako palivo a stavebné prvky tohto stroja. Mikronutrienty pomáhajú jednotlivým komponetom tohto stroja k správnej funkcii. Každý orgán, každá bunka v ľudskom tele, teda niečo ako jednotlivé komponenty tohto dokonalého stroja, potrebuje denne na svoju správnu funkciu práve mikronutrienty. Vďaka nim dochádza k životne dôležitým procesom ako napríklad k premene a transportu cukrov, produkcii hormónov, rozkladu aminokyselín, k imunitným reakciám, správnemu prenosu signálov v mozgu neorotransmitérov a pod.

Je úplne bežné, že potravinám sa pripisujú najrôznejšie účinky, niekedy až nadprirodzené schopnosti a nám nič nehovoriace množstvo vitamínov a minerálnych látok.

Aké sú vlastne odporúčané denné dávky vitamínov a minerálnych látok? Každý zdroj uvádza odlišné hodnoty. Pripravili sme pre vás prehľad (viď. tabuľka Príloha č. 5 k vyhláške č. 225/2008 Zb.), kde si môžete nájsť optimálne hodnoty základných vitamínov a minerálnych látok.

Tieto hodnoty rešpektujeme a pracujeme s nimi v súvislosti s našimi produktmi. Preto nám aj našim informáciám môžete 100% dôverovať.

Každý vitamín a minerálna látka, stopový prvok hrá v našom tele nezastupiteľnú úlohu. Mikronutrienty síce nedodávajú telu žiadnu energiu ako makronutrienty (sacharidy, bielkoviny a tuky), ale každý mikronutrient má význam, nielen na telesnej úrovni, ale zasahuje aj oveľa hlbšie. Mikronutrienty a ich hladina priamo ovplyvňuje naše zdravie, psychiku, náš charakter, reakcie na podnety, stresové situácie, naše správanie a to ako sa cítime.

Kedy zbystriť a siahnuť po doplnkoch stravy?

Pokiaľ sme zdraví, je nutné udržiavať hladinu vitamínov a minerálnych látok aspoň v odporúčaných dávkach každý deň. Zaručeným spôsobom, ako udržiavať optimálnu hladinu všetkých vitamínov a minerálnych látok je mať správne zložený jedálniček zastúpený všetkými zložkami potravy (sacharidy, bielkoviny a tuky) z tých najlepších možných zdrojov a vyradiť z jedálnička potraviny s prázdnymi kalóriami ako je napríklad biely cukor.

Ich optimálnu hladinu je dôležité udržiavať vyváženou stravou zloženou z čerstvých a dobre upravených surovín a v prípade ťažkostí navýšiť dávku určitých vitamínov alebo minerálnych látok vo vyšších hodnotách ako sú odporúčané denné dávky. Odporúčame konzultovať zdravotný stav s lekárom a poradiť sa s odborníkom.

Zvýšenú pozornosť by vitamínom a minerálnym látkam mali venovať ľudia so zvýšenou fyzickou i psychickou záťažou (športovci, ťažko pracujúci, tehotné ženy, mamičky, deti vo vývine, ale aj starší ľudia).

Pokiaľ zvažujete užívanie doplnkov stravy, odporúčame najskôr siahnuť po doplnkoch stravy prírodného charakteru. V našej ponuke máme zmesi funkčných superpotravín, ktoré sme pre vás na základe vašich požiadaviek spoločne s odporníkmi vyvinuli. Použité suroviny pochádzajú z najkvalitnejších zdrojov v organickej BIO a RAW kvalite. Spracovávajú sa veľmi šetrným spôsobom na zachovanie všetkých živín a vlastností, neobsahujú geneticky modifikované zložky GMO.

Vedeli ste, že? Človek je jediný cicavec, ktorý si nedokáže vytvárať vitamín C vo vlastnom tele sám.

Esenciálny a kľúčový faktor ovplyvňujúci vstrebávanie mikronutrientov do krvného riečišťa a následnému plneniu svojich úloh je stav našich čriev. Obzvlášť hrubé črevo cez ktorého stenu sa vstrebávajú. Ale to je veľká kapitola sama o sebe. Pokiaľ nebudeme mať črevá v poriadku, nemá zmysel riešiť ostatné veci.

Vitamíny

Vitamíny sú organické zlúčeniny a podieľajú sa na biochemických reakciách v našom tele a sú nevyhnutné pre zdravie a duševnú pohodu. Sú potrebné pri metabolizme tukov, bielkovín a sacharidov. Podieľajú sa na telesných funkciách a výstavbe nových tkanív. Preventívne pôsobia proti starnutiu, oxidačnému stresu, ochoreniam a podporujú imunitu.

Pri nedostatku vitamínov alebo pri zlom vstrebávaní vitamínov dochádza k hypovitaminóze. Hypovitaminóza aj hypervitaminóza, ktorá vzniká pri predávkovaní vitamínmi sú nežiaduce stavy, ktoré môžu viesť aj k závažným ochoreniam.

Rozlišujeme 13 základných vitamínov, ktoré podľa ich chemicko-fyzikálnych vlastností rozdeľujeme na rozpustné v tukoch tzv. lipofilné (A, D, E, K) a hydrofilné rozpustné vo vode. Lipofilné vitamíny sa v tukoch ukladajú, hydrofilné musíme priebežne dopĺňať, vylučujú sa močom.

Minerálne látky a stopové prvky

Minerálne látky sú anorganické zlúčeniny, ktoré tvoria 4 % hmotnosti človeka a z toho 80 % je uložených v kostiach. Rovnako dôležité ako množstvo minerálnych látok je ich vzájomný pomer, preto neodporúčame zamerať sa na užívanie minerálnych látok oddelene, ale v kombinácii s ostatnými.

Rozdelenie minerálnych látok podľa potrebného množstva pre človeka:

  • Makroelementy (vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, chlór, síra) – potreba je vyššia ako 100 mg/ deň

  • Mikroelementy (železo, zinok, meď, jód, mangán, chróm, selén, molybdén, fluór, kobalt) – potreba je nižšia ako 100 mg

  • Stopové prvky (kremík, vanád, nikel, bór, cín, kadmium, hliník, bór, arzén) – ich množstvo sa udáva v mikrogramoch μg

Pravdivé účinky vitamínov a minerálnych látok

Každému vitamínu, stopovému prvku a minerálnej látke sa prisudzujú nespočetné účinky, niekedy až nadprirodzené schopnosti po celom internete v ktorých je ťažké sa vyznať. Informácie sú zneužívané a nastáva zmätok. Európska únia preto vytvorila smernicu a zoznam účinkov, ktoré boli schválené Európskou komisiou podľa Nariadenia (ES) č. 1924/2006, k určitým mikronutrientom, ktoré sa môžu určitej potravine pripisovať až pri dosiahnutí významného množstva (minimálne 15% z odporúčanej dennej dávky daného vitamínu či minerálne látky). Naším cieľom je vaša 100% spokojnosť a dôvera, ktorú rešpektujeme. S ohľadom k legislatíve preto uvádzame iba pravdivé a overené informácie pri každom produkte. O naše informácie sa môžete oprieť a môžete im dôverovať.

Odporúčané denné dávky (ODD) vitamínov a minerálnych látok

Vitamín alebo minerálna látka

Jednotka

Odporúčaná denná dávka

Vitamín A

μg

800

Thiamín (vitamín B1)

mg

1,1

Riboflavín (vitamín B2)

mg

1,4

Vitamín B6

mg

1,4

Vitamín B12

μg

2,5

Kyselina pantothenová

mg

6

Vitamín C

mg

80

Vitamín D

μg

5

Vitamín E

mg

12

Vitamín K

μg

75

Biotín

μg

50

Kyselina listová

μg

200

Niacín

mg

16

Draslík

mg

2000

Fosfor

mg

700

Fluoridy

mg

3,5

Horčík

mg

375

Chloridy

mg

800

Chróm

μg

40

Jód

μg

150

Mangán

mg

2

Meď

mg

1

Molybden

μg

50

Selén

μg

55

Vápnik

mg

800

Zinok

mg

10

Železo

mg

14

Poznámka: Odporúčané denné dávky vitamínov a minerálnych látok sa vzťahujú na celkový denný príjem vitamínov a minerálnych látok. Za zdroj vitamínov a minerálnych látok možno považovať doplnky stravy s obsahom aspoň významného množstva vitamínov a minerálnych látok, za ktoré sa považuje najmenej 15% množstva z hodnôt odporúčaných denných dávok uvedených v tabuľke, ktoré je obsiahnuté v 100 g, 100 ml alebo v jednom balení, ak toto balenie obsahuje jednu porciu.