Doba sa mení a pribúda mnoho informácií o tom, čo je správne a čo naopak škodí. Mydlo je najstarší hygienický produkt. Napriek tomu, že je vo svojej klasickej podobe veľmi účinné, vystriedali ho mydlá tekuté a sprchové gély. Ich popularita už ale stagnuje. Sú to práve tuhé mydlá, ktoré opäť zažívajú zaslúžený boom. Prečo odporúčame tekuté mydlá spotrebovať a nabudúce zvoliť tie tuhé? Poďme sa pozrieť na dôležité a zdraviu prospešné fakty!

Postup výroby mydla platí naprieč históriou

Najstarší dôkaz o používaní mydla sa datuje do doby okolo roku 2800 pred n. l., a pripisuje sa Sumerom. V ich podaní išlo o tuky zvarené s popolom. Výroba mydla sa počas histórie rôzne premieňala, to najdôležitejšie ale zostalo platné – jedná sa o chemickú reakciu v olejoch prirodzene sa vyskytujúcich kyselín (olejovej, palmitovej či stearovej) so silnou zásadou. Vzniká tak sodná soľ, teda mydlo a glycerín. Mydlo v tejto podobe nepotrebuje nadbytočné konzervanty, vôňu ani farbivá. Je preto funkčné a nezaťažuje ľudský organizmus ani našu planétu.

Sprchové gély často neumývajú a škodia

Po mydle bol vždy obrovský dopyt. Situáciu skomplikovala vojna, kedy bolo všetkého nedostatok. V priebehu 20. storočia začali vznikať lacnejšie detergenty, teda látky s čistiacimi vlastnosťami. Mnoho z nich bolo úplne syntetických. Tieto látky nachádzame aj dnes v prípravkoch na upratovanie domácnosti a v bežne dostupnej kozmetike. Kvôli nim prípravky skvele penia a my máme pocit, že sme výborne umytí. Nie je to tak. Účinnosť nezávisí na pene, ale na účinnosti použitého tenzidu, teda povrchovo aktívnej látky, ktorá je tým, čo síce pení, ale hlavne kožu skutočne zbavuje nečistôt. Tenzidy v našich mydlách a šampónoch sú úplne prírodné.

Pozor na strašiakov v zložení

Pri sledovaní zloženia kozmetiky buďme na pozore hlavne pri koncovke -eth, vyjadrujúcej etoxylované mastné alkoholy a ich deriváty. Zastavme sa, pokiaľ v zložení nájdeme rakovinotvorné látky DEA či TEA alebo sodium lauryl sulphate, penidlo a emulgátor dráždiaci pokožku. V prípravkoch často býva tiež karcinogénny formaldehyd, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea alebo quaternium-15. Pozornosť venujme aj parabénom a PEG, ktoré sú spájané s neplodnosťou a rakovinou. Parafenyléndiamín na pokožke zase vytvára film a zabraňuje koži uvoľňovať z tela toxíny. Skrátka a jasne – čím kratšie a jasnejšie zloženie produktov býva, tým je prospešnejšie nám ľuďom aj ekosystému.

Príroda je účinná

Konvenčné (v zmysle lacné, obchodové) tuhé mydlá svojim zložením neoslnia. Keď ale siahneme po ich prírodnom variante, bude mať radosť nielen naša pokožka. Ideálne tuhé mydlá sú vyrábané z prírodných a za studena lisovaných olejov. Ich základ tvoria práve kvalitné prírodné oleje, regeneračné zložky a bylinky. Tak je to u našich mydiel aj tuhých šampónov a kondicionérov, a vďaka tomu sú šetrné k pokožke a nezaťažujú prírodu. Navyše sú dobré aj pre citlivú pokožku, pretože nepoškodzujú jej ochranný film.

Výhody prírodných tuhých mydiel

Hodí sa mať všetky argumenty na jednom mieste. V čom tkvejú prednosti tuhých umývacích prípravkov v úplne prírodnom variante sme zhrnuli do nasledujúcich siedmich bodov:

  • Neobsahujú chemické látky ako parabény, konzervanty, silikóny ani iné.
  • Sú ekologické a šetrné nielen pre naše zdravie, ale aj k planéte, pretože sú bez obalu a svojím zložením sa nepodieľajú na ničení prírodných ekosystémov.
  • Prirodzene zvlhčujú pokožku vďaka obsahu rastlinného glycerínu a nezanášajú póry.
  • Účinkujú blahodárne na celý organizmus, čistia telo a tešia zmysly.
  • Sú vegánske.
  • Majú antiestrogénne vlastnosti, teda nenarušujú hormonálnu rovnováhu.
  • Vydržia dlho, sú teda aj ekonomické.

A že ho so sebou môžete vziať aj do lietadla a nikde sa vám nerozleje, alebo že je mydlo vhodným darčekom úplne pre každého? To sú len milé bonusy naviac.


Porozhliadnite sa po našom širokom sortimente tuhých mydiel a dajte áno zelenej. Naše novinky - prírodné mydlá Chocolate, Melón sorbet aj Sandalwood doslova oslňujú zmysly.

Prírodné mydlo GOODIE - Chocolate