Nemáte chuť na sex? Nie ste prvý, ani posledný, ale naopak sa v dnešnej dobe pridávate k zástupu ľudí, ktorých trápi niektorá z príčin, kvôli ktorej nemajú pomyslenie na sexuálne hrátky a intimitu s partnerom.

Prečítajte si, čo všetko môže byť príčinou a objavte tipy, ako s nechuťou na sex zatočiť a opäť zvýšiť libido. 



Nechuť na sex býva často tabu, ktoré sa nerieši, alebo ide o zľahčovaný problém. Vyriešením niektorých príčin, ktoré stoja za nízkym libidom však môžete zlepšiť nielen svoj sexuálny život, ale aj celkové zdravie. So sexom sa totiž navyše spája aj celý rad zdravotných benefitov - posilnenie imunity, zlepšienie spánku, zníženie stresu aj posilnenie panového dna. A o nič z toho určite nechce prísť, tak poďte zistiť viac o tom, aké sú príčiny, že sa vám do sexu nechce a ako zapracovať na navrátení túžby. 

Vzťahové problémy

Problémy vo vzťahu a časté nezhody s partnerom často vedú k poklesu túžby po intimite. Partnerské spolužitie totiž musí byť v súlade aj na emocionálnej rovine. Pokiaľ sa tak nedeje, priepasť sa naďalej zväčšuje, čo môže viesť až k rozchodu. Nechuť na sex zapríčinená iným z nižšie uvedených dôvodov u jedného z partnerov pritom môže viesť ku ďalším hádkam a roztáčať bludný kruh výčitiek a nedorozumení. 

#1 TIP: Komunikujte a pracujte na vzťahu

Bez komunikácie sa žiadne problémy nevyriešia. Rozprávajte sa spolu otvorene a otvárajte aj zložitejšie témy. Pokiaľ ste veľmi zaneprázdnení, vyhraďte si ideálne každý deň spoločný čas, kedy sa budete sústredene rozprávať - vhodnou dobou je napríklad kľudný večer. Snažte sa spoločne hľadať riešenie a pracujte na vzťahu, ktorý sa neustále vyvíja a je potrebné sa oň aktívne starať. 

Prečítajte si: Vo vzťahu závisí na fyzickej prítažlivosti aj emocionálnom pute, ktoré zároveň súvidsa s hormónmi. Viac sa dočítate v článku na tému: Ako pôsobenie hormónov lásky ovplyvňuje zamilovanosť, vernosť aj zdravie.

Hormonálna nerovnováha

Nedostatočná produkcia či nerovnováha medzi pohlavnými hormónmi u žien aj mužov prináša celý rad vedľajších účinkov, vrátane straty libida. Na vine v mnoho prípadoch býva príliš nízka hladina testosterónu, ktorý je zodpovedný za sexuálnu túžbu u mužov a žien. V rámci ženských hormónov sa navyše môže pridať aj príliš nízka estrogénu či celková nerovnováha hormónov v rámci cyklu. 

#2 TIP: Podporte hormonálnu rovnováhu

Optimálnu tvorbu testosterónu aj celkovú hormonálnu rovnováhu podporíte: 

  • Celkovým zdravým životným štýlom (vyvážená strava, dostatok spánku, zmiernenie stresu). 
  • Kotvičníkom zemným (Tribulus terrestris), ktorý je vhodný na celkovú podporu hormonálneho zdravia a predovšetkým optimálnu tvorbu testosterónu u mužov aj žien. [1]
  • Ashwagandhou s priaznivým vplyvom na hormonálnu rovnováhu a s až afrodiziakálnym pôsobením na mužov aj ženy. [2]
  • Ženšenom, ktorý má priaznivý vplyv na sexuálne zdravie a erekci. [3]

Nedostatok živín

Nedostatok určitých živín negatívne ovplyvňuje chod metabolizmu a súviacu tvorbu hormónov. Ak telu chýbajú základné stavebné látky, šetrí kde sa dá a to vrátane zníženia chuti na sex. 

#3 TIP: Dbajte na príjem makro aj mikronutrientov

Dostatočné doplnenie živín zaistíte vyváženým jedálničkom, ktorý môžete podporiť vhodnými doplnkami stravy. Zamerajte sa napríklad na:

  • Zinok, ktorý ovplyvňuje a stimuluje zdravú rovnováhu testosterónu v krvi. Okrem toho navyše súvisí s optimálnym dozrievaním spermií a predstavuje jeden z kľúčových minerálov pre plodnosť [4,5]
  • Tryptofan sa zúčastňuje tvorby serotonínu a rolu hraje aj v metabolizme hormónu stresu kortizolu či rastového hormónu. Jeho dostatočný príjem preto ovplyvňuje psichyckú pohodu aj hormonálnu rovnováhu. Medzi bohaté zdroje tryptofanu patrí mäso, ryby a morské plody, strukoviny, vajíčka či kvalitná horká čokoláda.
  • Vitamíny B – hrajú rolu v tvorbe hormónov a podieľajú sa na správnej činnosti nervovej sústavy aj metabolizmu. Vitamín B6 je navyše dôležitý na premenu tryptofanu na serotonín.
  • Resveratrolbohato obsiahnutý v kvalitnom červenom víne či vo forme lipozomálneho doplnku stravy, funguje ako silný antioxidant a zároveň môže mať priaznivý vplyv na krvný obeh a erektilnú funkciu. [6]

Prečítajte si: Využiť môžete aj prírodné afroditiaká. A ako fungujú? To sa dočítate v článku Ustrice ako afrodiziakum. Pravda, alebo mýtus?

Celistvým zdrojom zinku a ďalších dôležitých živín, ako napríklad selénu, medi či vitamínu B12 v biologicky vysoko využiteľnej forme sú ustrice. Pokiaľ ich pravidelne nezaraďujete do jedálnička, môžete ich prijímať v podobe mrazom sušeného prášku v kapsulách.

Vyčerpávajúci stres

Dlhodobý stres telo vyčerpáva a neustála pohotovosť organizmu nenecháva priestor na intímnosti. Pôsobenie stresu viac ohrozuje predovšetkým sexuálny život u žien, naopak u mužov sa môžu objavovať snahy používať sex na zmiernenie stresu, čo môže viesť ku konfliktom medzi partnermi. [7] 

#4 TIP: Eliminujte stres

Odstráňte stres sa síce ľahko radí, ale prax býva častokrát zložitejšia. Choďte na to postupne a zbavujte sa vo svojom živote všetkého, čo vás nadmerne stresuje. Zároveň si počas tohto procesu skúste čo najviac uľaviť. 

  • Meditujte ideálne každý deň aspoň na 5 až 10 minút. 
  • Cvičte jógu a praktikujte relaxačné techniky. 
  • Využite adaptogény – látky prírodného pôvodu, ktoré dokážu znížiť tvorbu stresových hormónov a zmierniť dopady stresu na organizmus. Medzi najznámejšie adaptogény patrí napríklad maca, ashwagandha, čaga sibírska nebo ženšen

Prečítajte si: Článok o zaručených tipoch, ako skutočne zmierniť stres

Vedľajší účinok liekov a chorôb

Ak je telo choré, snaží sa sústrediť všetky sily na rekonvalescenciu. Snažte sa preto čo najviac dostať opäť do rovnováhy. Nechuť k sexu vzniká aj ako vedľajší účinok niektorých liekov, konkrétne napríklad antidepresív či liekov na vysoký krvný tlak. Príčinov býva tiež užívanie hormonálnej antikoncepcie.

#5 TIP: Poraďte sa s lekárom

Príčiny nechuti na sex, ktoré súvisia s chorobami či s užívaním predpísaných liekov vždy riešte v spolupráci s lekárom. Ten buď upraví dávkovanie alebo odporučí iný prípravok, ktorý nemusí mať podobné vedľajšie účinky.




S nechuťou k sexu sa rozhodne nemusítie zmieriť, ale jedná sa o stav, ktorý je potrebné riešiť a napraviť. Harmónia v intímnom živote predstavuje jeden zo základných pilierov spokojného partnerského spolužitia. O fyzické puto sa preto starajte rovnakou starostlivosťou ako o to emocionálne. Ďalej sledujte Goodie blog, kde sa dozviete ďalšie informácie súvisiace s hormonálnou rovnováhou a celkovou problematikou zdravého životného štýlu, ktorý s chuťou na sex úzko súvisí. 

Tisk