VVoda v ľudskom tele tvorí až 50 – 60 %. Je nevyhnutnou súčasťou každej bunky, zabezpečuje dôležité telesné funkcie a odohrávajú sa v nej dôležité metabolické procesy. Preto nie je divu, že dostatočný pitný režim je dôležitý pre kvalitu nášho života.

Vedeli ste, že?

Vazopresín je antidiuretický hormón, ktorý je zodpovedný za pocit smädu. Najvyššie množstvo tohto hormónu majú deti. S vekom jeho hladina klesá, preto starší ľudia nemajú pocit smädu.

Počúvať svoje telo sa v tomto prípade bohužiaľ veľmi nevypláca. Ak sa spoliehate iba na signály, aké vám telo dáva a pijete až vo chvíli, keď máte pocit ohromného smädu, správne to nie je. Smäd už je volaním o pomoc a v ideálnom prípade by k nej dochádzať nemalo. Smäd už totiž znamená miernu dehydratáciu.

Medzi obvyklé prejavy dehydratácie patria

  • zlá schopnosť sa sústrediť,
  • bolesti hlavy
  • pocity únavy a vyčerpanosti

Možno by vám nenapadlo tieto nepríjemné pocity dávať do súvislosti s tým, že málo pijete. Športovci zase pocítia zhoršený športový výkon a následnú regeneráciu.

Dostatočný a správny pitný režim teda zohráva dôležitú úlohu v bežnom živote ale aj vo chvíli, keď chcete formovať postavu. Nie úplne zbytočne sa hovorí, že „hlad je prezlečený smäd“. Pokiaľ nepijete dostatočne, len ťažko odlíšite pocit sýtosti a skutočný hlad.

Koľko a čo piť?

Univerzálne odporúčanie ôsmich pohárov denne postráda väčší zmysel. Vziať si z toho ale môžete, že je fajn piť pravidelne po celý deň v menších dávkach. Čo je určite lepší nápad, ako celý deň nevypiť nič a potom sa búchať po chrbte, že sme vypili dva litre vody naraz.

Samotné množstvo je kombináciou mnohých faktorov. Tým najdôležitejším je vaša hmotnosť. Na každý kilogram svojej hmotnosti by ste mali vypiť 30 – 45 ml vody.

Svoju úlohu zohráva aj počasie alebo fyzická aktivita. Preto číslo, ku ktorému ste došli, berte ako úplný základ. Ak je horúci letný deň, športujete alebo ste práve chorí, množstvo tekutín by malo byť ešte vyššie.

A z čoho piť? To je nemenej dôležité. Určite by sme sa mali vyhýbať vode balenej v plaste, z ktorého sa môžu uvoľňovať niektoré látky do vody. Najlepšou voľbou je filtrovaná voda a najlepšie sa pije z našej Good Karma Bottle. Mrknite na ňu TU.

Farba moču ako ukazovateľ dostatočnej hydratácie?

Dobrým ukazovateľom stavu hydratácie organizmu je aj farba moču. Pokiaľ je žltkastá až priehľadná, pijete dostatočne s ohľadom na vaše potreby.

Základom pitného režimu by mala byť voda. Pitný režim si tiež môžete spestriť rôznymi čajmi. Vysoký podiel tiež obsahujú niektoré jedlá a potraviny, ako je napríklad uhorka, kefír, listová zelenina, jahody alebo melón.

Čo nepiť?

Vyhnite sa sladeným džúsom, limonádam a sirupom. Vražednou kombináciou cukru a umelých sladidiel sú aj energetické nápoje.

Farebné a lákavé fresh džúsy či smoothies sa môžu javiť ako zdravá voľba, ale dajte na ne pozor: odšťavením z ovocia odstránime tak veľmi potrebnú vlákninu, preto takéto „pitíčka“ nezasýtia. Na výrobu padne hneď niekoľko kusov ovocia, výsledkom teda je solídna nálož cukru aj kalórií.

Ako je to s alkoholom?

Maximálny denný príjem alkoholu by nemal prekročiť 20 g u mužov a 10 g u žien. Koľko je to v ekvivalente nápojov?

  • 20 g = 250 ml vína, 0,5 l piva a 60 ml tvrdého alkoholu
  • 10 g = 125 ml vína, 0,3 l piva a 40 ml tvrdého alkoholu

Ale pozor: nevypité množstvo sa potom nesčíta do ďalších dní. Pokiaľ teda 7 dní nepijete, neznamená to, že 7. deň máte nárok na 7 pív

A čo káva?

Ako veľký milovník tohto kúzelného nápoja mám pre vás dobrú správu. Za úplne bezpečné a dokonca zdraviu prospešné môžeme považovať množstvo do 400 mg kofeínu za deň, čo zodpovedá zhruba 3-4 šálkam. Pozor dávajte na to, čo do kávy dávate. Nech z nej nevedomky neurobíte kalorickú bombu.

Nezabudnite na kvalitu kávy - v našej ponuke nájdete len to najlepšie. Náš Good Karma Mug je vhodný na prípravu kávy, kávovinového nápoja aj čaju. Mrknite naň TU.

Autor: Mgr. Tereza Havlínová
Tisk