Rovnako ako mnoho žien, aj ja som sa väčšinu svojho života trápila tým, že kvôli akejsi osudovej nespravodlivosti je moja maximálna dĺžka vlasov už navždy iba také dlhšie mikádko, kúsok pod ramená a nech urobím, čo urobím, vlasy mi jednoducho nikdy viac nevyrastú.


Svojho sna o dlhých vlasoch ala Rapunzel som sa však naozaj tvrdohlavo odmietala vzdať a v 28 rokoch tak začala zmenu, ktorá mi napodiv všetkých, vrátane mojej kaderníčky, po necelom 1,5 roku „práce“ priniesla tak veľmi vytúžený výsledok – zdravé a hlavne 2x dlhšie vlasy! A pretože vlasy po ramená predstavujú pomyselný neprekonateľný míľnik v dĺžke vlasov u väčšiny žien, rozhodla som sa vlasovú starostlivosť, ktorá mi pomohla moju (vtedy domnelú) maximálnu dĺžku vlasov konečne pokoriť, zdieľať práve v tomto článku, aby mohla byť užitočná všetkým.


V článku sa dozviete:

  • Dĺžku vlasov môžu ovplyvniť aj tí, ktorým genetika nedopriala
  • Ako začala moja cesta za dlhými vlasmi?
  • Zoznam dôvodov, prečo vlasy nerastú optimálne
  • Vlasová starostlivosť, ktorá mi zdvojnásobila dĺžku vlasov, krok za krokom
    - riešenie nedostatku živín v rámci starostlivosti zvnútra
    - zmena kompletne celej vlasovej rutiny bez výrazného vplyvu na rozpočet
    - dôraz na vonkajšiu výživu vlasov aj vlasovej pokožky a zaradenie pravidelnej čistiacej starostlivosti
  • Záverečný súhrn, vrátane prehľadného mesačného plánu mojej vlasovej rutiny

Môže dlhšie vlasy docieliť každý?

Predovšetkým je o vlasoch nutné vedieť jednu zásadnú skutočnosť - rastú len vtedy, keď sú v aktívnej rastovej fáze (anagénnej), ktorá síce môže trvať 2-8 rokov, ale jej dĺžka je u každého človeka úplne iná a bohužiaľ ju nemožno ničím ovplyvniť, pretože je daná geneticky. Z toho teoreticky vyplýva, že dlhé vlasy môžu dosiahnuť iba ľudia, ktorých DNA obsahuje anagén dlhý, avšak prakticky môžeme úplne všetci podnikať kroky na to, aby naše vlasy rástli optimálne, neprechádzali do degeneračných a výpadových fáz skôr, ako majú a predčasne nevypadávali. Realita je dokonca taká, že hoci má každý človek skutočne určenú maximálnu konečnú dĺžku svojich vlasov, ktorá závisí práve od dĺžky jeho anagénu, väčšina ľudí vinou nepatričnej a nekomplexnej vlasovej starostlivosti svojej maximálnej dĺžky nedosahuje ani z polovice, čo znamená, že aj keď ste nositeľom krátkeho anagénu, môžu vám vlasy pri zdokonalení starostlivosti o ne povyrásť až o 2-násobok dĺžky.

Základ úspechu je odmietnuť sa zmieriť

Tak ako asi každá žena, aj ja som už od malička snívala o dlhých vlasoch hodných princezien a iných rozprávkových krások. Moja túžba s pribúdajúcim vekom nijako neslabla, naopak vplyvom sociálnych sietí, kde mi bola servírovaná jedna dlhovlasá modelka za druhou, neustále silnela. Ani po niekoľkých neúspešných snahách prinútiť vlasy povyrásť pomocou predchádzajúcich, rôzne poskladaných rutín starostlivosti o vlasy, o ktorých je tu zbytočné viac písať, pretože ani trochu nezafungovali, som sa s osudom navždy mikádových vlasov jednoducho nezmierila a potom, čo mi na Instagrame už asi stoštyridsiatapiata influencerka odprezentovala "strašne super" syntetické príčesky dlhé pomaly až po zem, som sa znovu chopila iniciatívy nájsť funkčné riešenie, aby sme kvôli neukojiteľnej túžbe po dlhých vlasoch neskončili s umelotinou na hlave nakoniec všetci, a hlavne ja.

Aby som odhalila tie najzásadnejšie príčiny toho, prečo sa stále nemôžem dostať cez jednu a tú istú dĺžku vlasov, pustila som do niekoľkotýždňového samoštúdia. Ako asi tušíte, poznatkov, informácií a načerpaných vedomostí bolo toľko, že keby som ich všetky mala praktizovať, potrebovala by som na to aspoň ďalšie dva veľmi dlhé životy. Všetko som teda musela najskôr zosumarizovať a sformovať do takej podoby, na základe ktorej by som mohla skutočne zostaviť svoju novú rutinnú starostlivosť o vlasy, preto som si vytvorila zoznam zistení a z nich vyvodených dôsledkov, ktorý nižšie prikladám, aby bol nápomocný každému, kto je na cestu za dlhými vlasmi pripravený, ale v záplave rôznych informácií možno nevie, kde a čím vlastne začať.

Zoznam závažných chýb a dôležitých potrieb

Jednotlivé zistenia v zozname som utvárala z tých informácií a poznatkov, ktoré sa po dosiaľ nadobudnutých životných skúsenostiach javili mojej logike ako najrelevantnejšie a najdôležitejšie. Ďalej už ich stačilo len racionálne zhodnotiť – s čistou mysľou, bez predsudkov aj bez nepatričných zámerov (napr. bez úmyslu hlavne čo najviac ušetriť), atď… – jednoducho tak, aká som cítila, že je rýdza skutočnosť.

Skúste si zoznam, ktorý je autentickou kópiou z februára roku 2022, kedy moja cesta k nájdeniu funkčnej zmeny začala, vyhodnotiť so mnou. Možno napríklad zistíte, že vám k dlhým vlasom už veľmi nechýba! :)

Zistenie #1

Rast vlasov môžu spomaľovať hormonálne výkyvy počas menštruačného cyklu, alebo v jednotlivých fázach života (puberta, tehotenstvo, pôrod, šestonedelie, menopauza atď.).

Zhodnotenie mojej situácie
Nie som tehotná, ani po pôrode a už nejaký ten rok užívam macu peruánsku, takže som presvedčená, že vyváženosť hormónov podporujem, ako najlepšie viem.

⋙ Nemusím riešiť.

Zistenie #2

Zdravie vlasov a vlasovej pokožky je podmienené dostatočným množstvom niektorých živín, minerálov a vitamínov v tele. Ide najmä o železo, zinok, vitamín B7 (biotín), vitamín B12 a aminokyseliny (cysteín, arginín, serín, methionín, lyzín, threonín a iné) formujúci keratínový proteín, ktorý tvorí viac ako 95 % štruktúry vlasov.

Zhodnotenie mojej situácie
Síce môj jedálniček neobsahuje najvýznamnejšie zdroje železa - kôrovce a vnútornosti, zato iné potraviny bohaté na železo, mnohé z nich aj na zinok konzumujem s pravidelnosťou. Aminokyseliny a vitamíny B7 a B12 sa vyskytujú prevažne v potravinách živočíšneho pôvodu, takže by som ako niekto, kto má svoj jedálniček postavený prevažne na živočíšnych bielkovinách, nemala trpieť ani ich deficitom. Avšak mi nechutia hovädzia pečeň a ryby, ako potraviny s najvyšším obsahom práve tých aminokyselín, ktoré sú potrebné na tvorbu keratínu, takže sa ponúka aj možnosť, že ich kvôli tomu neprijímam dostatok.

⋙ Musím zvýšiť príjem „keratínových“ aminokyselín.

Zistenie #3

Správne u(po)chopenie samotných základov starostlivosti o vlasovú pokožku a vlasy je zásadným faktorom ovplyvňujúcim to, či vlasy porastú, alebo nie. V bežnej vlasovej rutine sú problematické obzvlášť nižšie vypísané kroky starostlivosti, pretože narúšajú vlasové väzby, menia chemické zloženie vlasov alebo oslabujú ich prirodzene pevnú štruktúru.

  1. používanie stylingových produktov i kozmetických a hygienických prípravkov so syntetickými zložkami a tzv. endokrinnými disruptormi (parabény, pridané farbivá a arómy, silikóny a sulfáty…)
  2. vystavovanie vlasovej pokožky a vlasov častému teplu, napríklad pri sušení fénom alebo v rámci stylingu (kulma, žehlička…)
  3. aplikácie permanentných aj semi alebo demi-permanentných farieb (prelivy), odfarbovačov, ale aj alternatív tradičných farieb na vlasy, ako je napríklad Henna [1][2]
  4. nepravidelné zastrihovanie končekov

Zhodnotenie mojej situácie
Žiaľ, všetky problematické kroky praktizujem.

⋙ Musím zmeniť svoju vlasovú rutinu vo všetkých 4 bodoch.

Zistenie #4

Aby sa vlasy nelámali, neredli a rástli optimálne, nestačí ich vyživovať iba zvnútra, potrebujú zodpovedajúcu výživu a starostlivosť aj zvonku. Pri vlasovej pokožke tomu nie je inak, tej by sa dokonca mala venovať starostlivosť podobná starostlivosti o pleť tváre. Základom vonkajšej vlasovej rutiny by malo byť dôkladné čistenie pokožky hlavy, jej intenzívna výživa a taktiež nemenej dôležité nanášanie živín priamo do vlasov.

Zhodnotenie mojej situácie
Okrem šampónu, kondicionéra a tonika na rozčesávanie, ktoré ale všetky do jedného obsahujú problémové látky spomenuté v zistení #3, nič iné ako vonkajšiu starostlivosť alebo výživu nepoužívam.

⋙ Musím sa zamerať na dostatočnú starostlivosť zvonku, vrátane dôkladnej výživy vlasov a vlasovej pokožky, samozrejme výhradne pomocou neproblematických produktov.

Zistenie #5

Trvá 1,5 – 2 roky, kým človeku s priemerne dlhým anagénom vyrastú vlasy, o ktoré je vo všetkých smeroch riadne postarané, z dĺžky mikáda (po ramená) do dlhých vlasov (pod prsia a ďalej).[4]

Moje zhodnotenie

⋙ Za to, že ma niekoľko nadchádzajúcich desiatok rokov budú zdobiť krásne, dlhé, zdravé vlasy, mi tie (oproti tomu „iba“) 2 roky trpezlivosti rozhodne stoja!

Vlasová starostlivosť, vďaka ktorej mám vlasy dlhé po zadok, krok za krokom

Medzi moje prvé akčné kroky, ktoré ma mali doviesť a nakoniec aj doviedli, k vytúženému cieľu, patril samozrejme nákup a potom aj vhodné zaradenie, nových, iných alebo chýbajúcich suplementov, prípravkov, produktov a ďalších potrieb do mojej rutinnej starostlivosti o vlasy.

Pretože sa jedná viac-menej o produkty, ktoré majú všestranné využitie, zbytočne sa nezľaknite ich počtu. Ako sa dozviete aj ďalej v článku, prevažná väčšina z nich sa stala tiež súčasťou mojej skincare rutiny, takže pre mňa nepredstavujú žiadnu investíciu navyše, ale naopak nimi takpovediac zabíjam dve muchy jednou ranou a tým výrazne šetrím.

Nenechajte sa zmiasť ani nasledujúcim množstvom informácií, v záverečnom súhrne sami uvidíte, ako veľmi je zmena aj náležitá komplexná starostlivosť o vlasy v skutočnosti jednoduchá.

Riešenie nedostatku prijímaných aminokyselín potrebných na tvorbu keratínu

Aj keď som k pravidelnému doplňovaniu aminokyselín mohla využiť populárnejší kolagén (a rozhodne by som s ním nešliapla vedľa), moju pozornosť viac zaujalo, pre mňa doposiaľ neznáme MSM. Za necelých 3,50€ totiž ponúka až skoro neuveriteľné množstvo benefitov a to predovšetkým preto, že ako organická forma síry sa úplne prirodzene nachádza v tele, kde tvorí väzbu medzi bielkovinami vo vlasoch, koži, kĺboch, šľachách a chrupavkách. Jeho dodatočná suplementácia poskytuje telu ďalší zdroj síry, z ktorého môže čerpať navyše, čo mu umožňuje spevňovať a regenerovať štruktúry všetkých spojivových tkanív a okrem iného aj vytvárať viac sírnych aminokyselín, ako je homocysteín, taurín aj „keratínový“ methionín a cysteín. Ďalším neprekonateľným bonusom MSM je to, že ho doma môžeme využívať úplne všetci: ja, priateľ, aj pes!


Ako na to? MSM užívam každé ráno, 3 g rozmiešané v pohári ovocnej šťavy (kvôli horkastej chuti prášku).

ODPORÚČANIE: Ak rovnako ako ja, aj vy z dôvodu nechuti k určitým jedlám postrádate živiny z nich, môžete ich dopĺňať, aj keď vo forme doplnkov stravy, stále výhradne z prirodzených zdrojov, napríklad práve MSM, ale aj práškom z hovädzej sušenej pečene (bez výraznej chuti) a kapsulami s mrazom sušeným extraktom z ustríc.

Zmena vlasovej rutiny už od základov

Fakt, že každý krok mojej základnej vlasovej starostlivosti mojim vlasom skôr ubližuje, než aby im prospieval, ma vcelku vydesil. Najprv som si vôbec nedokázala predstaviť, ako by podľa nových zásad mala moja starostlivosť o vlasy vlastne vyzerať a k tomu som samozrejme nemala ani tušenie, koľko ma takto rapídna zmena a hlavne aj jej konštantné dodržiavanie, bude vo výsledku stáť. Na moje veľké prekvapenie však ono „upgradovanie“ mojej vlasovej rutiny nebolo ani trochu zložité a ani zďaleka nie drahé.


1. Jednoducho som prijala fakt, že buď budem mať vlasy perfektne upravené alebo budú zdravé a keď šťastie dá, tak aj dlhé. Všetky laky, gély, vosky, tužidlá a ďalšie stylingové prípravky preto skončili v koši. Hneď za nimi nasledovali aj ostatné produkty obsahujúce jednu problematickú zložku za druhou: šampón, kondicionér, rozčesávacie tonikum… Bolo ich dokopy na desiatky, napriek tomu na ich nahradenie
stačilo iba základné málo, zato skutočne funkčné a vlasom neubližujúce.

  • 100% čistý prírodný tuhý šampón, ktorý vystačí až na 2 mesiace používania. Vzhľadom k tomu, že patrím medzi alergikov a reagujem na všetko, čo okolo mňa len preletí, pre istotu som ako prvá vyskúšala hypoalergénny variant Dead Sea. Bola som s ním spokojná, ale svojou vôňou ma viac nadchol hneď druhý odskúšaný tuhý šampón - Pink clay, pri ktorom som už zostala.

Ako na to? Možno, že kvôli všeobecnému povedomiu o často ťažkom používaní tuhých mydlových šampónov, máte (rovnako ako som mala aj ja) z tuhých šampónov strach. Ale nie je sa čoho báť, tuhé šampóny alebo šampúchy sú zložením odlišné, obzvlášť tým, že obsahujú umývacie tenzidy, vďaka ktorým fungujú naozaj rovnako až nerozoznateľne od komerčných tekutých šampónov, na to prisahám. S tuhými šampónmi bez problémov dodržujem odporúčaný interval umývania vlasov - 2× týždenne.

Ďalšie otázky ohľadom tuhých šampónov, vrátane toho, ako ich jednoducho napeniť alebo vhodne skladovať, vám určite zodpovie článok Tuhé šampóny GOODIE - Výživný elixír pre dokonalé vlasy.

 

UPOZORNENIE: Vlasy umývané šampónmi so syntetickými zložkami sa po celý život točia v začarovanom bludnom kruhu. Aplikovaná chémia odstraňuje z vlasovej pokožky značné množstvo prirodzene sa vyskytujúcich ochranných olejov, preto je pokožka naučená ich produkovať viac, aby stratu kompenzovala. Počas prechodu na umývanie prírodnými šampónmi zažívajú vlasy detoxikačné obdobie, počas ktorého môžu byť nadmerne mastné alebo naopak suché, pretože sa zbavujú zvyškov silikónov a pokožka sa znovu učí optimálnemu premasťovaniu. Pokojne zo začiatku skráťte interval umývania raz za dva dni, hlavne nepoľavujte a vydržte. Postupom času sa stav vlasov zlepší a navráti do prirodzeného normálu. Aj ja som mala trpezlivosť, mastnota nemastnota, nevzdala som to a po mesiaci už boli vlasy také, aké majú od prírody byť.

  • Tuhý kondicionér opäť so 100% prírodným zložením bez zaťažujúcej syntetiky a s výdržou dlhšou ako 3 mesiace. Účinkuje skvele, vlasy zmäkčuje a zaceľuje, uľahčuje rozčesávanie a od doby, čo ho používam, nemám problém so strapatením, ani s elektrizovaním vlasov.

Ako na to? Tuhý kondicionér vtieram do dĺžok vlasov po každom umývaní.

  • Kvetový hydrolát uľahčujúci rozčesávanie. Používam konkrétne levanduľový, pretože je bežnou súčasťou mojej skincare rutiny. O jeho antistresovej vôni ani nehovoriac, kto by ju po každodennom zhone nechcel cítiť jednoducho odvšadiaľ, aj z vlasov.

Ako na to? Levanduľovú vodu striekam do vlasov pred každým rozčesávaním, ako na suché, tak na mokré vlasy.

2. Svoj postoj k dileme: buď vlasy dokonale upravené, alebo zdravé a časom aj dlhé, som dala jasne najavo už likvidáciou stylingových prípravkov, takže pre mňa bolo úplnou samozrejmosťou prestať vlasy aj akokoľvek tepelne upravovať, čo okrem iného znamená, že ich doteraz nechávam schnúť iba prirodzene, nefénujem.


3. S farbením vlasov som sa zo začiatku lúčila veľmi ťažko, než prišlo uvedomenie, že pokiaľ nebudem mať vlasy naozaj šedivé, nie je predsa vôbec potrebné ich farbu meniť, takže namiesto praktizovania spôsobov, ako šediny prekrývať, som sa radšej zamerala na hľadanie spôsobov, ako šedinám predchádzať. Mojou prvou voľbou bola jednoznačne maska na vlasy Hair Food, ktorá dokonale spĺňa požiadavky prevencie šedivenia a vďaka unikátnej kombinácii funkčných zložiek dokonca pôsobí ako prírodný silikón.

Ako na to? Hair food aplikujem 1× za 14 dní na suché aj mokré vlasy, podľa toho, ako mi to práve vyjde. Masku dôkladne masírujem nielen do dĺžok, ale hlavne do pokožky hlavy, pretože práve tam sa omladzujú nervové zakončenia vlasových folikulov. Vlasy následne zabalím do uteráka a masku nechávam pôsobiť cez noc, zmyjem až ráno.

4. Aj napriek počiatočnej nevôli, najmä v období, keď moje vlasy úplne prvýkrát v živote prerástli za obvyklú hranicu dĺžky, sa súčasťou mojej starostlivosti o vlasy stalo pravideľné zastrihávanie končekov každé 3 mesiace.

Začlenenie pravidelnej vonkajšej výživy aj čistiacej starostlivosti

Už pri samotnom hodnotení, či poskytujem vlasom dostatočnú starostlivosť a výživu zvonku, mi jednotlivé informácie začali do mojich problémov so suchou pokožkou a tvrdými matnými vlasmi zapadať ako puzzlíky. Totiž, aby boli vlasy krásne, lesklé, jemné a dlhé, musí byť v poriadku predovšetkým miesto, ktoré tvorí ich základy. A práve preto tu zanechám aj jedno veľmi zásadné vlasové múdro: „Keď nebude zdravá pokožka hlavy, nebudú zdravé ani vlasy.“

Napriek tomu, že samotný tuhý šampón čistí pokožku od potu, prachu, odumretých kožných buniek, toxínov zo znečisteného ovzdušia aj ďalších nečistôt dostatočne, rozhodla som sa ju ešte navyše čistiť prírodnými ílmi, pretože pokožka hlavy je predsa len pokožka a aj tú na tvári čistíme pomocou 2 krokov, aby sme z nej naozaj dôkladne odstránili aj tie najmenšie čiastočky nečistôt. Skúsenosť mám hneď s niekoľkými druhmi ílov a hoci som si dlho myslela, že nie je nič lepšie ako íl zelený, nakoniec vyhral, podobne ako pri šampóne, jeho variant ružový.


Ako na to? 1× za týždeň, keď si z ružového ílu robím čistiacu masku na tvár (2 lyžice ílu, 4 lyžice vody a 2–3 kvapky obľúbeného kozmetického oleja), ju vtieram aj do vlasovej pokožky a dôkladne masírujem. Rovnako ako v prípade tváre, ani na pokožke hlavy nesmie ílová maska zaschnúť, preto ju pravidelne prestriekam a zvlhčujem kvetovou vodou. Pokožku hlavy čistím ílom tak dlho, ako nechávam pôsobiť masku na tvári (cca 10–15 min.), potom oboje zmyjem a mokré vlasy zacelím kondicionérom.

Pravidelné dopĺňanie živín do pokožky hlavy a vlasov pre mňa, ako milovníka prírodných kozmetických olejov, nepredstavovalo žiadny problém, takže o to viac ma mrzelo, že som to tak nerobila už dávno. Medzi moje najobľúbenejšie oleje patrí 100% čistý kávový olej zo zelených zŕn, ktorý okrem vlasovej rutiny používam aj ako posledný krok vo svojej večernej skincare rutine a ošetrujem ním problematické partie.

Ako na to? 3 kvapky oleja prehriate v dlaniach vtieram po každom umývaní do končekov a až potom vlasy rozčesávam. 1× za 14 dní ošetrujem olejom aj pokožku hlavy a celej dĺžky vlasov: opakovane olej po pár kvapkách najskôr zahrievam v dlaniach a potom nanášam ako do vlasov po celej ich dĺžke, tak do vlasovej pokožky, ktorú súčasne s tým aj jemne masírujem, aby sa olejom skutočne dostatočne nasýtila a zároveň zľahka prekrvila. Aplikovaný olej nechávam na vlasoch a pokožke hlavy pôsobiť aspoň hodinu, než ich umyjem, ako som zvyknutá.

Záverečný súhrn, rýchlo a prehľadne

Aby ste sa v mojej vyššie popísanej vlasovej starostlivosti lepšie vyznali, zostavila som ukážkový mesačný plán, ktorý všetky kroky starostlivosti zhŕňa do jednej ucelenej a prehľadnej konštantnej rutiny. V prípade, že ju budete chcieť skúsiť aplikovať aj vy, môžete si pre ľahší začiatok pomocný plán rovno vytlačiť.


POZNÁMKA: Výrazom základnej starostlivosti je v pláne pomenovaný nasledujúci proces: umývanie pokožky hlavy tuhým šampónom, zacelenie vlasov tuhým kondicionérom, nastriekanie kvetovej vody do vlasov, nanesenie a vtrenie oleja do končekov, konečné rozčesanie vlasov a ich prirodzené uschnutie.



Pomohol vám článok posúdiť, čo je potrebné vo vašej starostlivosti o vlasy zmeniť, aby mohli optimálnejšie rásť a konečne zdolať doposiaľ neprekonateľnú hranicu dĺžky? Dajte mi vedieť do komentárov na sociálnych sieťach Goodie, či vás článok inšpiroval k zmene a ak áno, tak ako sa vám nová vlasová rutina páči. Nezabudnite ani na fotky výsledkov, ktoré ste dosiahli!

 


  1. Damage limitation: comparing the impact of polymers on bleached hair when applied during or as a post-bleach treatment, Sin Ting Woo and collective, ualresearchonline.arts.ac.uk 
  2. Ultrasound-enhanced hair dye application for natural dyeing formulations, V. Gonzalez and collective, sciencedirect.com, 2019
  3. 5 KEY HACKS FOR GROWING YOUR HAIR LONG, richologist Candy Lewis Williams, ND., net-a-porter.com 
  4. NUTRITION AND HAIR HEALTH, hairscientists.org, The Trichological Society
Autor: Nicola Trompischová
Tisk