Väčšina z nás sa snaží zdravo stravovať a vyhýbať sa škodlivým látkam v potravinách. Ale premýšľali ste niekedy nad tým, aké zložky obsahujú také rúže alebo lesky na pery, ktoré celý deň olizujeme a tak sa nám dostávajú priamo do tela? V tomto článku si o takýchto látkach niečo povieme.

Olovo = nenápadný strašiak zloženie (nielen) rúžov

Do rúžov sa olovo zámerne nepridáva ako zložka samotná, ale ako nežiaduca prímes ostatných surovín. Nemusí sa preto objaviť v zložení produktu. Testy ale ukázali, že skoro nikdy obsah olova nepresiahne povolený limit. Olovo sa ale často vyskytuje aj v potravinách a iných produktoch, ktoré bežne používame a aj keď žiadna jednotlivá vec obsah nepresiahne, dokopy to už môže byť problém.

Obozretnosť si to vyžaduje hlavne v tehotenstve a pri dojčení. Olovo sa totiž u dospelých vstrebáva z tráviaceho traktu do tela iba z 10 %. U tehotných aj dojčiacich žien a u detí je to však až 40%. Olovo je schopné prechádzať z krvi matky placentou k bábätku a negatívne ovplyvniť vývoj.

Škodlivé látky v zložení starostlivosti o pery

Ako ďalšie látky, ktoré sa na rozdiel od olova pridávajú do rúžov zámerne a štúdie ich zaraďujú na zoznam škodlivých látok, ktoré by mali byť nahradené, sú napríklad niektoré UV filtre (BP-1, BP-2, BP-3, EHMC alebo 4-MBC). Ide o chemické UV filtre, ktoré môžu napodobňovať ženský hormón estrogén.

Za ďalšie škodlivé látky sa považujú niektoré konzervačné látky ako je propylparabén a butylparabén.

V Európskej únii sú stanovené limity pre zloženie kozmetiky, ktoré stráži hygienická služba. Bohužiaľ rúže a lesky na pery sa najčastejšie sťahujú z trhu práve kvôli prekročeniu povolených limitov.

Ako sa o pery starať a aké zložky naopak vyhľadávať?

Najdôležitejšia je, rovnako ako pri všetkom, hydratácia. Na perách sa najrýchlejšie prejaví dehydratácia a nedodržiavanie pitného režimu. Preto ak trpíte na šupinky na perách, skúste cez deň viac piť.

Za ďalšie je možné odporučiť raz týždenne jemný mechanický peeling pier (to znamená peeling obsahujúci čiastočky). Pozor, držať sa len oblasti pier. Po peelingu je dôležité pery namazať. Vyhľadávajte zložky ako je panthenol, ktorý pôsobí hojivo a regeneračne. K hydratácii môže pomôcť aj obsiahnuté kakaové maslo.

Tyčinky na pery od Goodie sú obohatené o ďalšie užitočné zložky

Napríklad o avokádový alebo mandľový olej, ktorý zaisťujú zjemnenie pier a dodanie vitamínov.

BALZAM NA PERY - NATURAL
Poskytuje maximálnu starostlivosť a neobsahuje umelé farbivá, vône ani rafinované oleje

 

GOODIE přírodní lesk na rty NUI

NUI COSMETICS - PRÍRODNÝ VEGÁNSKY LESK NA PERY ARIANA
Vďaka 100% prírodnému zloženiu ako je ricínový olej, kakaové a bambucké maslo má schopnosť regenerovať, vyživovať, chrániť pokožku a vyhladzovať jemné vrásky. 

 

GOODIE přírodní rtěnka NUI

NUI COSMETICS - PRÍRODNÝ VEGÁNSKY BIO RÚŽ AROHA
Kombinácia kokosového, jojobového a avokádového oleja spoločne s mangovým maslom a brazílskym maslom cupuaçu vyživuje, hydratuje a chráni vaše pery pred vysúšaním. 

Praktické odporúčania k starostlivosti o pery na záver

  1. Skúste si čítať zloženia aspoň pri produktoch na pery.
  2. Hľadajte čo najprírodnejšie rúže. V tomto prípade čím viac prírodné zloženie, tým si môžete byť istejšie, že nebudú obsahovať rôzne škodlivé látky - a tak nevadí keď ich v priebehu dňa olizujete a dostávajú sa priamo do tela.



Autor: Kateřina Routová
Tisk