Potenie často berieme ako nepríjemnú súčasť života. Prirodzený zápach potu prekrývame a mnohokrát sa snažíme aj potenie umelo potláčať a zastavovať, čím ale telu upierame hneď niekoľko dôležitých benefitov, ktoré vylučovanie potu prináša.

Prečítajte si, z akých 6 dôvodov je pre ľudské telo potenie také dôležité a prečo sa oplatí tento prirodzený mechanizmus nepotlačovať.

V tomto článku sa dozviete:

  • Aké dva druhy potných žliaz existujú a z čoho sa pot skladá.
  • 6 dôvodov, prečo telo potenie potrebuje.

Potenie síce nie je príjemné, ale má svoje dôvody

Na tele dospelého človeka nájdeme celkom až 3 milióny potných žliaz ekrinného typu rozmiestnených viac-menej po celom tele doplnených o apokrinné žľazy v podpazuší či v okolí pohlavných orgánov.

Pot sa až z 98% skladá z vody a zvyšok tvoria minerálne látky (sodík, horčík, draslík či chlór), aminokyseliny či močovina. Za nepríjemný zápach nemôže pot ako taký, ale obsiahnuté bielkoviny a tuky, ktoré tvoria potravu pre baktérie, čo vytvára onen nepríjemný odér. Vylučovanie týchto látok prebieha pomocou apokrinných žliaz, ktoré sa aktivujú v období puberty, čo vysvetľuje aj to, že detský vodnatý pot, vylučovaný ekrinnými žľazami, takmer nesmrdí v porovnaní s potom dospelého človeka.

Prepotené tričko, ulepený pocit či nepríjemný zápach často robia z potenia negatívny prejav ľudského tela, ktorý sa snažíme zmierniť, potlačiť až zastaviť. Po prečítaní nasledujúcich 6 dôvodov lepšie pochopíte, prečo je potenie také dôležité a že rozhodne nejde len o zbytočný rozmar prírody.

#1 Termoregulácia a životne dôležitá obrana proti prehriatiu

Primárny dôvod, prečo telo potrebuje potenie, spočíva predovšetkým v nutnosti termoregulácie. Ako sa z potných žliaz vylučuje pot, ktorý sa následne odparuje, dochádza k ochladeniu krvi v podkoží a jej ďalšej distribúcii do hlbších tkanív. Termoregulačné potenie predstavuje dôležitý obranný mechanizmus tela, ako sa uchrániť pred prehriatím pri zvýšenej fyzickej námahe, keď teplo vzniká ako odpadový produkt priamo v tele, alebo ako obrana pred vysokými teplotami vonkajšieho prostredia.

#2 Vylučovanie škodlivín

Aj napriek tomu, že vylučovanie škodlivín pomocou kože funguje iba ako doplnok prirodzenej detoxikácie a vylúčenie toxínov z tela, o ktoré sa primárne starajú pečeň a obličky, hrá potenie tiež značnú úlohu. Potom môže dochádzať napríklad k vylučovaniu menšieho množstva ťažkých kovov [1], či vylučovaniu niektorých chemických látok, ako sú BPA alebo PCB.[2][3] Zároveň výskumy naznačujú aj možnosť, že pomocou nadviazania ku glykoproteínom obsiahnutým v pote môžu z tela odchádzať aj niektoré baktérie, tento zaujímavý princíp vylučovania je však stále predmetom ďalšieho skúmania.[4]

#3 Produkcia neodolateľných feromónov

V apokrinných žľazách, ktoré sa prebúdzajú v puberte a predstavujú dôvod, prečo pot vlastne zapácha, dochádza k produkcii špeciálneho mliečneho sekrétu obsahujúceho feromóny. Tieto pohlavné atraktanty podvedome fungujú ako taký kompas pri výbere vhodného partnera a ovplyvňujú sexuálnu príťažlivosť a následnú produkciu hormónov lásky. Správny výber partnera tak spoznáte aj podľa toho, že vám príťažlivo vonia práve vo chvíľach, kedy nie je jeho prirodzená vôňa prekrytá žiadnymi voňavkami. [5]

#4 Očista a zdravie kože

Počas potenia dochádza k zvýšenému prietoku krvi v koži, čo uľahčuje cirkuláciu živín a naopak odplavovanie nežiaducich látok. Pri potení sa tiež rozširujú póry, takže sa z nich ľahšie uvoľnia nahromadené nečistoty, čo môže pri následnom dôkladnom umytí fungovať aj ako prevencia akné alebo čiernych bodiek. [6]

TIP: Prečítajte si článok o tom, ako vnútorne podporiť očistu pokožky pre zdravý a prirodzene krásny vzhľad.

 

Keď sa poriadne zapotíte, nezabudnite vylúčený pot z tela zmyť. Počkajte zhruba 15 minút, kým sa produkcia potu po fyzickej aktivite zastaví a následne sa opláchnite. Pre maximálnu očistu a odstránenie nečistôt z pórov čerstvo prekrvenej pokožky použite telový peeling a celú starostlivosť zakončite doplnením výživných a ošetrujúcich látok v podobe telového masla.

#5 Regenerácia svalov

To, ako veľmi sa zapotíte síce priamo neurčuje, ako veľa svaly porastú, ale rozprúdenie krvi pri vylučovaní potu pomáha efektívnejšie odplavovať kyselinu mliečnu, ktorá vzniká pri svalovej práci z glukózy a keď sa nahromadí, spôsobuje nepríjemné bolesti až kŕče. [7]

Pretože pri potení dochádza k vylučovaniu minerálov vrátane horčíka, vyplatí sa v rámci podpory regenerácie svalov horčík cielene dopĺňať. A to buď vnútornou formou v podobe lipozomálneho magnézia alebo vonkajšou aplikáciou magnéziového oleja, ktorý veľmi dobre prestupuje kožnou bariérou. 

#6 Podpora imunity

Koža funguje ako veľká bariéra, ktorá chráni telo pred vniknutím patogénov. Dokonca sa dokáže pomocou potu chrániť pred niektorými druhmi baktérií, ktoré spôsobujú napríklad tuberkulózu alebo MRSA. V ľudskom pote sa totiž prirodzene vyskytuje proteín dermcidín, ktorý pôsobí antibakteriálne a antimykoticky a vytvára na koži také prostredie, v ktorom sa baktérie či hubové patogény nemôžu množiť a mnohokrát ani prežiť. [8]

O dôležitosti potenia už rozhodne niet pochýb a aj napriek tomu, že nejde o práve najpríjemnejší a najvoňavejší prejav ľudského tela, rozhodne patrí k jeho zdravému fungovaniu. Nebojte sa pravidelne sa zapotiť a snažte sa vyvarovať umelým prostriedkom, ako sú napríklad antiperspiranty, ktoré poteniu priamo bránia.

Vedeli ste o všetkých dôvodoch, prečo je potenie dôležité, alebo vás niektorý prekvapil? Dajte nám vedieť.

 


  1. Monitoring of heavy metal levels in the major rivers and in residents' blood in Zhenjiang City, China, and assessment of heavy metal elimination via urine and sweat in humans, 2016 Jun.
  2. Human Excretion of Bisphenol A: Blood, Urine, and Sweat (BUS) Study, 2012 Dec.
  3. Biomonitoring and Elimination of Perfluorinated Compounds and Polychlorinated Biphenyls through Perspiration: Blood, Urine, and Sweat Study, 2013 May.
  4. Sweating the small stuff: Glycoproteins in human sweat and their unexplored potential for microbial adhesion, 2016 Mar.
  5. Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality, 2013.
  6. Reduced Expression of Dermcidin, a Peptide Active Against Propionibacterium acnes, in Sweat of Patients with Acne Vulgaris, 2015 Mar.
  7. Physiology of sweat gland function: The roles of sweating and sweat composition in human health, 2019 Jun.
  8. The Human Antimicrobial Peptides Dermcidin and LL-37 Show Novel Distinct Pathways in Membrane Interactions. 2017, Nov.

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk