Ovocné oleje sa v poslednej dobe dostávajú do pozornosti nielen kulinárom a výrobcom prírodnej kozmetiky, ale hlavne ľuďom láskavým, premýšľajúcim, ktorým záleží na budúcnosti tejto planéty a sú aktívni v napĺňaní cieľov udržateľného hospodárstva, zbytočného neplytvania zdrojmi a nevytvárania žiadneho odpadu – zero waste.

Jedným z dôležitých aspektov udržateľného hospodárenia je aj využiť maximálny potenciál jednotlivých rastlín. Pri marhuliach aj pri slivkách bolo takto zabúdaným drahokamom jadro z kôstky. Kôstky z plodov sú v podstate vedľajším produktom, pre ktorý dlhodobo nebolo žiadne využitie. Až vďaka nápadu vylisovať z nich olej bolo možné jednak podporiť cieľ zníženia odpadu pri spracovávaní plodín a súčasne sme si tým otvorili bránu k úžasným vlastnostiam a blahodarným prínosom tohto tečúceho pokladu pre zdravie a krásu nás samých.

Oba oleje obsahujú širokú škálu nenasýtených mastných kyselín, vitamínov, provitamínov a minerálov. Vďaka vyváženému pomeru kyseliny olejovej a kyseliny linolovej sa oba oleje vyznačujú príjemnou textúru, ktorá pokožku láskavo ošetrí a zanechá ju hebkú a vyživenú. Olej sa ľahko vstrebáva a veľmi jemne vonia. U oboch je úžasnou výhodou vysoká odolnosť voči oxidácii, takže pri bežnom každodennom používaní je možné mať ho vždy po ruke aj pri izbovej teplote a stále si zachová vysokú kvalitu. Ich antioxidačná sila je považovaná za oveľa vyššiu ako u iných známych stabilných olejov, akými sú napríklad olivový alebo arganový olej.

Poďme sa teraz na oba tieto poklady pozrieť trochu viac zblízka.

Slivkový olej

Slivkový olej pochádza z ovocných jadier stromu Prunus domestica (slivka európska) pôvodom z oblasti Európy a juhozápadnej Ázie. Slivka je jeden z prvých druhov ovocných stromov, ktoré boli naturalizované pre ľudskú výživu. Je spájaná s pozitivitou a príjemnými zážitkami. Bežne sa sadila do pôvodných záhrad aj pre svoju estetickú funkciu, napokon všetci poznáme nádherné farebné scenérie japonských záhrad, ktorým v jarnom období dominujú rôzne druhy rozkvitnutých slivkových stromov a kríkov. Po mnoho storočí boli slivky kultúrne významným ovocím vďaka svojim výživným vlastnostiam a sladkej bohatej chuti.

Prvé pokusy lisovať olej zo slivky sú zaznamenané vo Francúzsku a to najmä na kulinárske účely. Olej zo slivkových jadier bol rýchlo prijatý, pretože sa zistilo, že má miernu, príjemnú a sofistikovanú orechovú chuť ideálnu na varenie a dochucovanie, najmä na pečivo, dezerty, šaláty a pokrmy z morských plodov. Vďaka jeho úžasným vlastnostiam a senzorickej prívetivosti si ale rýchlo získal svoje stále miesto aj v mnohých kozmetických prípravkoch. Obsahuje celkom 13 druhov nenasýtených mastných kyselín a vitamíny A a E. Vďaka obsiahnutým kyselinám a vysokej koncentrácii vitamínu E je skvelým a stabilným nosným olejom, schopným prestupovať do hlbších vrstiev pokožky, hydratuje a zvláčňuje suchú pokožku, vlasy aj nechty, má tiež protizápalové vlastnosti, vizuálne zmierňuje podráždenie pokožky, tmavé kruhy pod očami, vrásky. Zlepšuje elasticitu a obnovuje poškodenú pleť.

Použitie

Odporúča sa najmä na starostlivosť o pleť suchú, dehydratovanú a zrelú. Osvedčil sa aj v starostlivosti o citlivú detskú pokožku, na upokojenie ekzémov aj psoriázy. Optimálne sa vstrebáva a zanecháva jemný, hladký, saténový povrch. Jeho úžasnou výhodou je prirodzená príjemná vôňa pripomínajúca mandle alebo sladký marcipán. Pri vyššej koncentrácii v produkte sa postará o jeho prirodzenú lahodnú vôňu. To ocenia najmä tí, ktorí sa chcú alebo musia vyhýbať vonným zložkám.

A ešte malá zaujímavosť. Uvádza sa, že pokiaľ ide o ochranu pred voľnými radikálmi, je slivkový olej osemkrát silnejší než arganový olej a šesťkrát silnejší než marulový olej.

Slivkový olej BIO, RAW 100 ml

Marhuľový olej

Marhule sa k nám pravdepodobne dostali v rímskych dobách a za krajinu ich pôvodu je označovaná Čína. U nás sa najskôr udomácnili v Taliansku a následne sa rozšírili aj do ostatných európskych krajín s teplejšou klímou. V posledných desaťročiach sa vďaka teplotným zmenám môžeme zrelým marhuliam tešiť aj v našich zemepisných šírkach a dopriať si tak sladkosť a výživu týchto lahodných plodov. Ovocné jadrá marhúľ (lat. názov Prunus Armeniaca) obsahujú približne 40 až 50% svetlo žltého a jemného oleja, ktorý podobne ako olej slivkový pripomína svojou vôňou sladké mandle. Táto typická vôňa sa v oleji vyskytuje vďaka látke zvanej amygdalín, ktorý sa okrem iného považuje za prirodzený zdroj provitamínu B17, a v posledných rokoch sa dôkladne preskúmava kvôli nádejným výsledkom liečby rakoviny.

Použitie

Marhuľový olej je vo svojom použití veľmi univerzálny. Je vhodný pre všetky typy pleti a je možné ho podľa ľubovôle kombinovať s akýmkoľvek iným olejom. Obzvlášť vhodný je na starostlivosť o pokožku bábätiek a hodí sa ako skvelá alternatíva mandľového oleja, keď sa mamička obáva možnej alergickej reakcie na orechy. Druhým veľmi rozšíreným použitím marhuľového oleja je odličovací olej. Jemne vyhladzuje pokožku, upokojuje ju, zanecháva ju čistú, hebkú a prejasnenú. Vďaka svojej ľahkej štruktúre sa skvele hodí do masážnych zmesí alebo ako nosný olej do aromaterapeutických produktov. Oba tieto oleje sú vzácnou kombináciou kvalitného zloženia, príjemnej textúry a láskavej starostlivosti.

Olej z horkých marhuľových jadier BIO, RAW 100 ml



Autor: Zuzana Erdem
Tisk