Čo je pravdy na tom, že pri dostatočnom príjme vitamínov skupiny B vás neštípu komáre a kliešte sa nebudú chcieť prisať?

Prečítajte si, aké dôkazy podporujú teóriu, že vitamíny B môžu pomáhať s odradením krvilačného hmyzu a ušetriť vám nežiaduce štiepance a kúsance od komárov a kliešťov.

 

Vitamíny B proti komárom a kliešťom: Záhada, ktorá stále čaká na ďalší výskum

Účinok dostatočnej hladiny vitamínov skupiny B na odpudzovanie komárov a kliešťov nemôžeme jednoznačne označiť ako pravdu ani ako mýtus. Výskumy na jednoznačné potvrdenie až repelentného účinku užívania vitamínov B totiž stále nie sú dostatočné. Aktuálne to však vyzerá, že skutočne efektívne repelentné pôsobenie vitamínov skupiny B je skôr zaužívaný mýtus. Na druhú aj tu existuje niekoľko otáznikov, po ktorých nemusíme schopnosť odradiť komáre a kliešte jednoznačne odsudzovať.

Dlhá história odporúčania vitamínu B1

Už od roku 1943 je vitamín B1 (thiamín) predmetom výskumu práve v súvislosti s možným repelentným pôsobením. Vtedy ho predpisoval pediater z Minnesoty, ktorý tvrdil, že vnútorne užívané dávky vitamínu B1 ochránia človeka pred hmyzom počas celého leta. Lenže nadväzujúce pokusy neboli úspešné a to ani pri opakovaní. Z moderných placebom kontrolovaných pokusov zároveň tiež žiadny nepreukázal štatisticky významný dôkaz pre potvrdenie, že užívanie vitamínov B naozaj odpudzuje komáre alebo kliešte.[1]

Zníženie atraktivity pre hmyz kvôli vylučovanému pachu

Hlavný princíp, podľa ktorého majú vitamíny B odpudzovať komáre a kliešte, spočíva vo vylučovaní pomocou potu a následného pachu, ktorý nie je pre hmyz atraktívny. Na tomto tvrdení by skutočne mohlo byť niečo pravdy, avšak hlavný problém spočíva v jednoznačnom overení. Pach vylučovaného potu, a s tým súvisiaca atraktivita pre hmyz totiž súvisí s celým radom faktorov, ako sú dedičnosť či množstvo iných prijatých živín a látok.[3] Dostatočná hladina vitamínov B tak môže, ale zároveň nemusí mať vplyv na to, ako veľmi prídete hmyzu neodolateľní a „na zahryznutie“

Zmiernenie reakcie na uhryznutie

Na čo však niektoré experimenty zamerané na sledovanie atraktivity pre hmyz často nevedomky ukázali, bola rozdielna intenzita reakcie na uštipnutie. Ľudia s vyššou hladinou vitamínov B mali menšie prejavy začervenania či svrbenia.[1][2] To súvisí s tým, že vitamíny B prispievajú k udržaniu normálneho stavu pokožky a zohrávajú úlohu v metabolizme bielkovín.

TIP: Pokiaľ predsa len dôjde k tomu, že vás komár, ovad či iný hmyz bodne alebo uštipne, prečítate si o prvej pomoci po útoku krvilačného hmyzu.

Dopĺňanie vitamínov B rozhodne nenahradí účinný repelent

Prípadné, aj keď zatiaľ stále nepreukázané systémové repelentné pôsobenie vitamínov B, spravidla nie je tak účinné ako použitie klasického vonkajšieho repelentu s preukázateľne účinnou látkou ako napríklad rastlinné PMD. Dostatočná ochrana pred krvsajúcim hmyzom funguje nielen ako prevencia proti uštipnutiu, ale aj proti najrôznejším nebezpečným prenášaným chorobám.

Kombinácia inovatívnych technológií výroby a sily prírodných látok dáva vzniknúť aj vysoko účinnému repelentu. Rastlinná molekula PMD v zložení prírodného repelentu je pri odpudzovaní hmyzu totiž rovnako (ak nie viac) účinná ako syntetika. Najnovšia technológia výroby navyše zaručuje vysokú koncentráciu repelentného extraktu bez nežiaducich dráždivých účinkov. 

TIP: Prečítajte si viac o účinnosti prírodného repelentu s patentovou látkou PMD.

 

Dostatočný príjem vitamínov skupiny B zo stravy prípadne doplnený o užívanie kvalitného B komplexu môžeme vnímať ako možný doplnkový faktor pri ochrane pred kliešťami a komármi. Zároveň by však nemalo ísť o jedinú ochranu pred krvilačným hmyzom práve kvôli skutočne nepotvrdenému efektívnemu pôsobeniu na odpudenie kliešťov a komárov. V rámci prevencie preto pri cestách do prírody vždy radšej siahnite po skutočne účinnom repelente a radšej sa nepúšťajte do vlastného testovania, či užívanie vitamínu B stačí ako obrana pred kliešťami a komármi. Podľa aktuálnych dostupných vedeckých dát to totiž vyzerá, že ide skôr o mýtus.

¨


  1. Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review, 2022 Feb.
  2. Vitamin B1 is Not a Mosquito Repellent. So Why Do Doctors Prescribe It?, 2022 Nov.
  3. Differential mosquito attraction to humans is associated with skin-derived carboxylic acid levels, 2022 Oct.
Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk