Ráno vstávam svieža, obedová únava sa ma takmer nikdy netýka a po práci mám ešte dosť energie na všetko, čo ma baví. Realita alebo sen? Kto žije zdravo, ten sa k tomu zrejme veľmi blíži - myslí na svoje psychické zdravie, hýbe sa, dobre je, čím prijíma dosť vitamínov a potom oplýva elánom a vitalitou. Čo ale tie vitamíny? Pokryje ich pestrá strava alebo si ich musíme dodávať? Poďme si oprášiť školskú látku a dozvedieť sa o nich viac!

Stručný začiatok histórie vitamínov 

Začneme príbehom, pretože tie sa najlepšie pamätajú. Vôbec prvýkrát s vitamínovým komplexom prišiel Japonec Umetaro Suzuki. Podarilo sa mu extrahovať vo vode rozpustný komplex mikroživín z ryžových otrúb. Jeho objav si ale skoro nikto nevšimol. Dva roky na to ale rovnaký poznatok v Londýne získal aj Poliak Casimir Funk. Maxmilian Nierenstein potom navrhol, aby sa tomuto druhu komplexov hovorilo „vitamíny“ (od „vital amine“ – živé amíny). Vtedy ešte nevedel, že všetky amíny nemajú amínovú zložku.

Vitamíny = zdroje vitality

Naše telo zvláda neuveriteľné procesy. Každý deň napríklad obnovuje kožu, svaly a kosti, chrlí krv, ktorá prenáša živiny a kyslík do všetkých orgánov, vysiela nervové signály preskakujúce tisíce kilometrov ciest mozgu ... A k tomu všetkému potrebuje suroviny. Patrí medzi ne napr. 13 vitamínov (a potom aj minerály a ďalšie látky), ktoré potrebuje, ale pritom si ich netvorí samo. Konkrétne sa jedná o:

  • vitamíny rozpustné vo vode: B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B7 (biotín), B9 (foláty, kyselina listová), B12, C

uvoľňujú energiu z potravy (niektorá béčka) 

podieľajú sa na výrobe energie (Thiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténová a biotín)

pomáhajú bunkovému množeniu (B6, B12 a kyselina listová)

spoluvytvára kolagén (C) 

  • vitamíny rozpustné v tukoch: A, D, E, K (v škole nás učili ako „ZADEK“).

budujú kosti (A, D, K)

posilňujú zrak (A)

pôsobia antioxidačne (E)

Náš zoznam ich vlastností je každopádne veľmi zjednodušený. V tele plnia stovky rolí. Potrebujeme ich však iba pomerne málo a tak sa im hovorí mikroživiny. 

Koľko vitamínov je dosť? 

Je to otázka do bitky. Medzi príjmom dostatočného množstva a príliš veľkým množstvom je len tenká hranica. Odporúčané denné dávky vitamínov a minerálov stanovuje aj vyhláška, ich hodnoty sa môžeš dozvedieť tu. Nariadenie EÚ potom hovorí o denných referenčných hodnotách príjmu. Ide však iba o hranicu, kedy nie sme chorí. Vždy musíme brať do úvahy aj naše pohlavie, vek a aktuálny zdravotný stav. 

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, aké vitamíny a doplnky stravy užívať, je preskúmať nutričné hodnoty potravín v našej strave a porovnať ich so stanoveným referenčným denným príjmom. To ale môže byť komplikované. Najspoľahlivejšie je preto skrátka jesť širokú škálu potravín zahŕňajúcu zeleninu, ovocie, celozrnné a mliečne výrobky, strukoviny, orechy, semená, ryby a chudé mäso. Z rôznych dôvodov sa tak ale všetci stravovať nemôžu. Suplementácia je potom dobrá voľba a to predovšetkým pre: 

  • ľudí, ktorí nemôžu jesť alebo nejedia niektoré druhy potravín, napr. z dôvodov alergií alebo pretože jedia vegetariánsky či vegánsky,
  • tých, ktorí dodržiavajú diétu, ktorá neposkytuje dostatok mikroživín,
  • chorých, zranených alebo zotavujúcich sa,
  • žien, ktoré chcú otehotnieť, sú tehotné alebo dojčia,
  • detí,
  • starších osôb

Ako spoznať nedostatok vitamínov

Jediné skutočne relevantné zistenie prinesie krvný obraz. Je ale dôležité počúvať svoje telo a vnímať zmeny. Tu je pár príznakov, ktoré zaváňajú vitamínovou absenciou.

  • Únava

To je najbežnejší príznak nedostatku čohokoľvek. Vždy je dobré sa uistiť o dostatočnom prísune vody. Keď ani to nepomôže, možno chýba vitamín B12 (a prípadne železo a horčík).

  • Bolesť svalov

Mylne sa považuje za prirodzený sprievod starnutia alebo ako príznak súvisiaci s cvičením. Pravdou je, že za ňu častokrát môže nedostatok vitamínu D (a aj horčíka)

  • Zmena kvality vlasov

Na stav vlasov má vplyv kyselina listová, teda B9 a ďalej B12, B7 a B6 (alebo železo). Tieto vitamíny pomáhajú podporovať zdravé prekrvenie a prinášajúce kyslík do vlasov a pokožky

  • Zrakové problémy

Problémy so zrakom môže sprevádzať nedostatok vitamínov C a E. Nedostatok vitamínu A potom spôsobuje zlé videnie v noci. Pozor ale, A sa môže pri nadmernej konzumácii hromadiť a byť toxickým. 

  • Krvácavosť ďasien

Atypicky krvácajúce ďasná bývajú spojené so zlou technikou čistenia zubov alebo častejšie s nízkym príjmom vitamínu C, ktorý hrá dôležitú úlohu pri hojení rán a imunite

  • Afty v ústach

Vznik áft alebo praskanie, štiepenie a krvácanie kútikov môže spôsobovať nedostatočný príjem vitamínov B, hlavne B1, B2 a B6. 

  • Suchá koža a lupiny

Chýbajúce „béčko“ má podiel na množstve neduhov! Napríklad aj na svrbenie a odlupovanie kože. Riešením môže byť prísun B2, B3 a B6. 

Kedy jesť vitamíny 

Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Vezmeme to ale jedno po druhom:

Optimálna doba pre príjem vitamínov rozpustných v tukoch je s jedlom. V našich telách sa ukladajú v pečeni a najlepšie sa absorbujú s jedlom obsahujúcim nasýtené tuky alebo oleje.

Vo vode rozpustné vitamíny je ideálne jesť nalačno. To znamená ráno 30 minút pred jedlom alebo dve hodiny po jedle. Telo si z nich prijme, čo potrebuje a zvyšok vyplaví močom. 

Vitamínmi sa dá predávkovať 

Pravdepodobne sa nestane, že sa z bežnej stravy predávkujeme vitamínmi a spôsobíme si hypervitaminózu. Pokiaľ ale budeme jesť doplnky, je to pomerne ľahké, ale chce sa to mať na pozore. Napr. príliš veľa vitamínu A môže viesť k poškodeniu pečene a kostí. Museli by sme ho jesť ale naozaj veľa každý deň, aby sa niečo také stalo. Vysoká hladina vitamínu C potom spôsobuje hnačku.

Pozor tiež, pokiaľ jeme viac doplnkov stravy zároveň – ich zloženie sa prirodzene sčíta. Ak jeme niektorý vitamín zvlášť a potom si ešte dodáme multivitamín, nemusí to byť úplne žiaduce. 

Mikroživiny účinkujú aj medzi sebou 

Je dôležité brať do úvahy aj to, že mikroživiny interagujú. Napr. vitamín D umožňuje telu lepšie vstrebávať vápnik. Vitamín C potom napomáha železu. Nie vždy ale kooperujú. Už spomínaný vitamín C blokuje schopnosť asimilovať minerálnu meď. Táto problematika je ale celkom komplikovaná. Užívanie doplnkov stravy, tým skôr, pokiaľ ich užívame väčšie množstvo, je vhodné konzultovať s lekárom alebo výživovým terapeutom. 

Lipozomálne vitamíny – skutočne účinná forma 

Tento druh vitamínov sa vyrába špeciálnou technológiou zaručujúcou maximálnu vstrebateľnosť. Na trhu je to novinka, ktorá si získava veľkú obľubu. Majú totiž veľkú biologickú dostupnosť a svoj obsah doručujú priamo k cieľovej bunke. Napísali sme o nich už jeden obsiahly článok a odporúčame ich vyskúšať: 

Lipozomálny vitamín C 60 ks

Nakopávač imunity, ale aj asistent správneho trávenia a pomocník pri bolesti kĺbov, suchej pokožke a pomalom hojení rán. 

>> viac o produkte <<

Lipozomálny Joint Power 60 ks

Vzpruha pre kosti a kĺby. Synergická kombinácia MSM, oxidu kremičitého, glukosamínu a kadidlovníka. 

>> viac o produkte <<

Lipozomálny Vitamín D3 + K2 + Magnesium 30 ks

Vitamín D si naše telo vytvára zo slnečného svetla, ktorého ale nemusí mať dostatok. D3 sa poriadne nevstrebe bez K2 a navyše spotrebuje veľké množstvo horčíka. Náš superúčinný mix zlepšuje duševnú aj telesnú pohodu

>> viac o produkte <<



Užívate vitamíny v podobe doplnkov stravy? A aké sa vám na čo najviac osvedčili? Potešia nás komentáre na našich sociálnych sieťach.

Pri tomto článku je nutné spomenúť, že naše články sú iba informatívne a nenahradzujú lekársku starostlivosť. Pokiaľ pre seba chceme to najlepšie, berme do úvahy, že sme každý iný. Svoje potreby konzultujme na mieru sebe.



Autor: Lída Dubinská
Tisk