Divne v tele aj v duši – veľmi zjednodušené, ale pravdivé. Predmenštruačným syndrómom každý mesiac v najrôznejších podobách trpí údajne okolo 80 % žien. Poďme sa spoločne na túto problematiku pozrieť a potom jej aj zamávať!

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo to predmenštruačný syndróm vôbec je
  • Aké má PMS príznaky
  • Čo na PMS skutočne zaberá

PMS - čo to je a čo ho spôsobuje? 

Predmenštruačný syndróm je rad fyzických a duševných príznakov, ktoré my ženy pociťujeme počas menštruačného cyklu. Obvykle tento „syndróm“ prichádza po ovulácii a končí s príchodom menštruácie. Pomerne zarážajúce je informácia, že presná príčina PMS nie je jasná. Vieme, že počas týždňa pred menštruáciou klesajú hladiny estrogénu a progesterónu. Lekári sa preto domnievajú, že za príznaky PMS môže práve stav nerovnovážnych hormónov. Uvádza sa ale tiež, že svoju úlohu môže zohrať aj nadmiera slaných potravín, alkoholu a kofeínu a tiež sedavý spôsob života (ktorý sa nás, ruku na srdce, týka skoro všetkých). 

Príznaky v skratke

Každá sme iná, teda sa líšia aj naše predmenštruačné obdobia. Zdroje uvádzajú, že sa objavuje 10 až 7 dní pred začiatkom menštruácie a pozorujeme ho na základe nielen emočných, ale aj fyzických zmien, najčastejšie:

  • výkyvmi nálad a emocionálnymi výbuchmi,
  • zníženou koncentráciou,
  • túžbou po samote,
  • nezvládnuteľnými chuťami,
  • únavou,
  • tlakom v prsiach,
  • zvýšeným výskytom akné,
  • zmenou pohybu čriev – zápchou alebo hnačkou

Čo pomáha na PMS?

Teraz ale poďme k jadru. Aké kroky podniknúť, aby sa nám skutočne uľavilo? Základom zdravia je vždy vyvážená strava a pravidelný pohyb. V prvom rade preto posúďte, či sa v týchto dvoch ohľadoch môžete nejako zlepšiť. Alfou a omegou pohodového života je aj práca so stresom. Obrat k lepšiemu je však vždy otázkou trpezlivosti, tréningu a súbehu kvalít rôznych rovín života. Niekde sa ale začať musí. Pokiaľ chcete pomerne rýchle výsledky, potom dlhodobo: 

  • Zlepšite zdravie svojich čriev

Výskum zdravia čriev zažíva v posledných rokoch boom. Všetky poznatky dochádzajú k výsledku, že zdravie čriev ovplyvňuje zdravie celého tela. V kontexte PMS sa črevný mikrobióm podieľa na nadúvaní, ale aj na migréne a zlej nálade. Pokiaľ vás PMS trápi, rozhodne sa na svoj črevný mikróbiom zamerajte.

ZAUJÍMAVOSŤ: Banány znižujú nadúvanie. Obsahujú totiž veľa draslíka (nedostatok môže vyvolávať kŕče) a vitamín B6, ktorý pomáha so zadržiavaním vody a plynatosťou. Zaraďte do svojho jedálnička jeden banán denne a sledujte rozdiel.

Ideálne je do svojho jedálnička zaradiť fermentované potraviny (napr. kyslá kapusta, kimchi alebo kefír) a na každodennej báze si dodávajte kvalitné probiotiká

Smidge probiotika - GOODIE

SMIDGE - PROBIOTIKA 13 KMEŇOV 60 KS

Prémiová kvalita a účinnosť, ktorú pocítite. Aj preto sú tak často vypredané… 

Prečítajte si ďalšie články o zdraví čriev:

Začať pri jedálničku a pozorovať, po čom je nám dobre, je koľkokrát takmer nemožné, hoci je to to najdôležitejšie. S príznakmi PMS sú každopádne spojené potraviny obsahujúce cukor, soľ a lepok či mliečne výrobky. Konkrétne kofeín je stimulant, ktorý prispieva ku kolísaniu nálady a chuti na cukor. Pite preto radšej veľa vody a namiesto kávy voľte napríklad čakankový nápoj, neobvyklé, ale chutné maccacino, alebo kvalitné ovocné a bylinné čaje.

GOODIE - Macaccino

MACACCINO 120 G

Podporuje hormonálne zdravie, výkon a sexualitu, a pritom poteší svojou chuťou po kokosovom nektáre a bourbonskej vanilke. 

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA: Veľmi žiaduce sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktoré vedia z tela odprevadiť prebytočný estrogén. V tomto období si preto viac ako inokedy doprajte strukoviny, quinou a samozrejme zeleninu

  • Siahnite po doplnkoch stravyy

Mať dostatok vitamínov a minerálov je základom pre zdravý menštruačný cyklus. Na príznaky PMS má blahodarný vplyv predovšetkým vápnik a horčík – tlmia kŕče, ale tiež znižujú nadúvanie a majú pozitívny vplyv na únavu a zmenu nálad. Bonusom navyše je aj to, že znižujú citlivosť pŕs a problémy so spánkom

liposomoalni vitamin d3 K2 magnesium kapsle

LIPOZOMÁLNY VITAMÍN D3 + K2 + MAGNESIUM 30 KS

Horčík sa správne nevstrebáva bez vitamínu D3 a K2 sa zase stará o to, aby sa vápnik dostal tam, kde ho organizmus potrebuje. 

  • Vyberte si tie správne bylinné prípravky

Na zvládanie PMS sa odporúča kadečo, nám sa však najviac osvedčili prípravky s protizápalovými a protikŕčovými vlastnosťami. Nedáme dopustiť napríklad na kurkumu (vedeli ste, že patrí medzi rastliny zázvorovité?) a z nej najúčinnejšiu látku, kurkumín, ktorého vlastnosti sú skutočne uzdravujúce (veľa lekárov ho odporúča napr. aj na endometriózu).

A ak sa vo všetkých bylinkách strácame, ale aj tak chceme svojmu ženskému zdraviu urobiť dobre, stačí každý deň popíjať nejakú dobre zvolenú bylinnú zmes v podobe čaju – napríklad ten náš, ženský denný čaj, ktorý obsahuje symbiotickú a dôkladne premyslenú kombináciu ručne zbieraných šípok, žihľavy, hluchavky, harmančeka, dobromysľu a ibišteka

GOODIE - Přírodní bylinný čaj pro ženy

WOMEN'S BALANCE - DENNÝ ČAJ 50 G

Čaj pre každodenné osvieženie, ktorý komplexne harmonizuje cyklus, zaisťuje pohodlie a stará sa aj o krásnu pleť. 

  • Dajte si čokoládu – horkú!

Horká čokoláda je svojim ozdravujúcim efektom povestná. Kvalitná čokoláda je bohatá na kakao a je plná antioxidantov, vďaka ktorým pomáha prirodzene zvýšiť hladinu energie (bez kofeínovej nervozity). Vedci sa domnievajú, že je obzvlášť dobrá na zmiernenie nepohodlia práve pri PMS, pretože obsahuje veľké množstvo horčíka, ktorý pomáha predchádzať svalovým kŕčom. Okrem neho ale obsahuje aj železo, ktoré sa stará o uspokojivú hladinu energie a pomáha zvyšovať hladinu serotonínu (známeho aj ako hormón dobrej nálady). 

GOODIE - Hořká čokoláda

ČOKOLÁDA - HORKÁ 70 %

Stačí malé uhryznutie a vaša duša aj telo zaplesá. 

Čo vy a PMS? Máte nejaké osvedčené tipy? Nechajte nám komentár, vaše skúsenosti môžu pomôcť ďalším ženám! 

PS: Skvele sa budete cítiť aj vďaka pravidelnému pohybu, napr. v podobe jogy, ktorá vie byť nádherne ženská. V dobe akútnych problémov skúste pozíciu Janu Sirsasana. Dajte si 5 minút na každej strane a bude po napätí.

Uvoľnená poloha Janusirsasany – v sede je jedna noha natiahnutá s prstami smerujúcimi nahor. Druhá noha je ohnutá s kolenom smerujúcim preč od natiahnutej nohy (jej chodidlo smeruje k rozkroku). Trup sa položí cez natiahnutú nohu. Úžasne uvoľní za krátku chvíľu!

 




Zdroje:
1. Cocoa a Chocolate in Human Health and Disease
2. PMS od NHS
3. Premenstrual syndrome and alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis



Autor: Lída Dubinská
Tisk