Ľudí, ktorí sa zaujímajú nielen o kvalitu jedla, ale zároveň kladú dôraz na zloženie prípravkov určených na starostlivosť o telo, je stále viac. Viac ľudí začína čítať etikety a zaujíma sa o potenciálne škodlivé látky, ktoré sa vyskytujú v krémoch, šampónoch, mydlách či v zubných pastách.

Zamerajme sa na hlavné rozdiely medzi prírodnou a bežnou kozmetikou.

  • Najzákladnejší rozdiel medzi eko prírodnou kozmetikou a bežnou kozmetikou je v obsiahnutých zložkách, z ktorých je vyrobená.
  • Všeobecne platí, že prírodná kozmetika môže byť nazývaná prírodná, pokiaľ obsahuje zložky z prírodných zdrojov s minimálnym alebo žiadnym obsahom syntetických zložiek.

Nasledujúce ingrediencie v prírodnej kozmetike pravdepodobne nenájdete.

  • Syntetické konzervačné látky, ktoré majú za úlohu zvýšiť trvanlivosť produktu nie sú v prírodnej kozmetike obsiahnuté.
  • Umelé farbivá vo forme syntetických farbív a pigmentov sú škodlivé. V prírodnej kozmetike sa využívajú na farbenie prírodné zdroje.
  • Syntetické vône sú kokteilom chemikálií a aj keď nebývajú na etiketách spomínané, sú v kozmetike obsiahnuté a zaťažujú organizmus. V prírodnej kozmetike sa používajú prírodné esencie.
  • Ťažké kovy ako je olovo a arzén sa síce vyskytujú v prírode, ale vo vysokých dávkach sú spojené so zdravotnými problémami. Pri výrobe prírodnej kozmetiky sa dodržujú bezpečnostné limity pre tieto prísady.

6 dôvodov prečo dať prednosť prírodnej kozmetike

Vhodná pre citlivú pokožku

Prírodná formula prípravkov na starostlivosť o telo nedráždi pokožku a je vhodná na každodenné použitie. Klasická kozmetika môže mať za následok svrbenie, pupienky, vyrážky, začervenanie či alergické reakcie.

Neobsahuje toxíny a syntetické estrogénové substancie

Prírodná kozmetika je antiestrogénna tzn. neobsahuje parabény či iné chemikálie, ktoré okrem toho, že predlžujú životnosť produktu, narúšajú produkciu estrogénu a súvisia so vznikom hormonálnej nerovnováhy.

Výživa pokožky

Rovnako ako mnoho iných produktov vyrobených z organických látok, aj prírodná kozmetika dodáva výživu zvonku. Pri výrobe sa používajú prísady ako sú superpotraviny či superzložky (spirulina, aktívne uhlie, rakytník, kozmetické íly, bahno z mŕtveho mora, kvasnice), kokosový či arganový olej a ďalšie. Tieto prísady a ďalšie látky sú dobre známe svojimi blahodarnými účinkami, ktoré si môžeme dopriať cez našu pokožku. Tieto superpotraviny či superzložky sú tiež plné mikronutrientov, antioxidantov, ktoré môžu pomôcť zabrániť predčasným príznakom starnutia, alebo udržiavať krásnu, hebkú, zdravú pokožku.

Vegan & netestované na zvieratách

Väčšina bežných kozmetických prípravkov nespĺňajú etické zásady a testujú produkty na zvieratách, ktoré sú vystavované obrovskému utrpeniu. Prírodná kozmetika nemá vďaka svojmu zloženiu tieto praktiky za potrebné a na zvieratách sa netestuje.

Nekomedogénna kozmetika

Bežným problémom mnohých kozmetických prostriedkov je to, že majú tendenciu brániť pokožke v "dýchaní" a upchávajú póry. Kozmetické výrobky, ktoré majú tento účinok na pokožku, sa nazývajú komedogény. Nielen, že zabraňuje „dýchaniu“ pokožky, ale môže byť tiež príčinou akné. Upchaté póry sú živnou pôdou pre baktérie a infekcie, ktoré spôsobujú vyrážky. Prírodné produkty neupchávajú póry a neobsahujú látky, ktoré by ich mohli zanášať aj pri každodennom používaní.

Ekologická udržateľnosť

Prírodná kozmetika je šetrná k prírodnému prostrediu nielen vďaka svojmu netoxickému zloženiu ale aj vďaka tomu, že nie je potrebné ju baliť to zbytočného plastu. Syntetickými a chemickými prísadami používanými na výrobu tradičnej kozmetiky je ovplyvnené aj životné prostredie – vzduch, ozónová vrstva, voda a ďalšie.


TIP na záver! Postupne spotrebujte posledné kusy syntetickej kozmetiky zabalené v plastových obaloch a prejdite na prírodnú kozmetiku, ktorá sa bude s láskou starať o vašu krásu, zdravie, ale aj ekológiu našej planéty.