Označenie BIO patrí medzi jeden z najvýraznejších a často diskutovaných štítkov na produktoch, pretože informuje o samotnom spôsobe pestovania, výroby a uchovávania potravín a surovín. Má svoj zmysel a pomáha pre lepšiu orientáciu na trhu, keď hľadáte skutočne kvalitné výrobky, ktorých produkcia nemala negatívne dopady na životné prostredie.

Prečítajte si nasledujúci článok a zistite, čo všetko sa skrýva za značkou BIO na vašom obľúbenom produkte. 

prirucka-znacek-na-produktech--co-znamena-oznaceni-bio

V článku sa dozviete:

  • Aké produkty môžu získať označenie BIO
  • Čo je a ako funguje ekologické poľnohospodárstvo
  • Výhody BIO produktov v porovnaní s klasickými

Značka BIO a jej špecifiká

Hlavná myšlienka používania značky BIO spočíva v dodržiavaní pravidiel pre minimálne zaťaženie životného prostredia pri získavaní konkrétnej zložky alebo produktu a následne v odlíšení s tým súvisiacej vyššej kvality. Certifikácia a označenie produktov BIO podlieha splneniu zákonom stanovených podmienok ekologického hospodárenia, kedy minimálne raz ročne prebieha kontrola dohliadajúca na ich dodržiavanie a to v každom jednom kroku výroby – od zasadenia semienka či zberu plodu cez proces skladovania až po finálny produkt.

Značku BIO nájdeme na potravinách, doplnkoch stravy aj kozmetike. Samotná certifikácia sa môže týkať celého výrobku, alebo iba niektorých surovín v zložení, takže pokiaľ si dávate naozaj záležať na udržateľnom pôvode a minimálnej ekologickej stope, nezabudnite porovnávať, koľko BIO zložiek produkty obsahujú.

Bioprodukt alebo biovýrobok, ktorého celé zloženie má certifikáciu BIO, nesie na obale európske logo BIO kvality (list z hviezdičiek) a v prípade, že sa jedná o produkt českého pôvodu alebo českého spracovania, dopĺňa ho ešte česká celoštátna ochranná známka, takzvaná „biozebra“.

 

MyJsmeBio.cz - Nakupujte BIO s chutí...


Pravidlá ekologického poľnohospodárstva

Moderná doba volá po maximalizácii zisku a urýchlení celého procesu výroby, čím bohužiaľ trpí životné prostredie aj samotná kvalita produktov. V porovnaní s konvenčným pestovateľom ekologický poľnohospodár čelí mnohým prísnym podmienkam, s ktorými musí počítať a zohľadniť voči nim svoju produkciu. Vymenujme si tie najdôležitejšie z nich.

Čo je zakázané

    • používanie umelých hnojív, pesticídov a herbicídov
    • využívanie GMO (geneticky modifikované organizmy)
    • používanie ionizačného žiarenia (napríklad na šľachtenie, alebo predĺženie doby skladovania)
    • odlesňovanie a ďalšie negatívne dopady na okolitú krajinu a ekosystém
    • podávať zvieratám rastové stimulátory a iné potenciálne škodlivé veterinárne prípravky, vrátane antibiotík
    • klietkové chovy
    • trvalé ustajnenie hospodárskych zvierat v uzavretých priestoroch

    Všetky uvedené zakázané metódy a technológie sú skratkami a uľahčením pre konvenčné pestovanie, z čoho logicky vyplýva, že ekologické hospodárenie je značne náročnejšie – ako z časového, tak ekonomického hľadiska. [2]

    Čo je povinnosťou

    • striedanie plodín
    • zelené hnojenie na doplnenie minerálov do pôdy
    • podporovanie zdravého ekosystému a biodiverzity pre prirodzenú kontrolu škodcov a chorôb
    • šetrné spracovanie a skladovanie
    • zabezpečiť hospodárskym zvieratám čo najprirodzenejšie životné podmienky zodpovedajúce ich fyziologickým potrebám
    • v prípade chorôb zvierat prednostne podávať prírodné a homeopatické prípravky

    ZAUJÍMAVOSŤ: Zelené hnojenie nahrádza používanie syntetických hnojív, kedy pestovaním primárne bôbovitých rastlín a ich následným zaoraním dochádza k doplneniu dusíka, ale aj draslíka, horčíka a ďalších dôležitých živín do pôdy. Ako náhrada pesticídov zase slúžia prirodzení nepriatelia škodcov, ktorých výskyt je potrebné podporiť pestrým výberom plodín, zmenšením plôch na pestovanie alebo vytvorením ideálnych podmienok pre ich život. Ľahko pozorovateľným príkladom sú barličky pre dravcov, z ktorých lovia a prirodzene redukujú hrabošov a podobných škodcov.

    Ekologická produkcia môže do istej miery predstavovať návrat do minulosti, keď neexistovali umelo vyrobené chemické látky. Na druhej strane dnes máme značné výhody vďaka vedeckým poznatkom, cielenému šľachteniu odolnejších odrôd a už prevereným skúsenostiam, preto si ekologický spôsob hospodárenia vyberá stále väčší počet poľnohospodárov, ako z dôvodu vyššej kvality výsledných produktov, tak z presvedčenia nepoškodzovať pôdu a prispieť k zachovaniu prírodných zdrojov pre budúce generácie. [1

    Príklad pestovania a spracovania BIO bambuckého masla

    Pre lepšie pochopenie ekologicky šetrného hospodárenia si poďme ukázať, ako môže vyzerať proces výroby BIO bambuckého masla.

    Orechy potrebné na výrobu sa ručne zbierajú priamo pod vysokými africkými stromami, ktoré nie sú cielene pestované, ale rastú divoko v prírode. O zber sa tradične starajú predovšetkým ženy z vidieckych komunít a aby získali cenené maslo, vykonávajú aj samotné spracovanie. Dužinu dôkladne uvaria, usušia na silnom africkom slnku a následne v mažiari rozdrvia na kašu, ktorá sa na záver opäť musí povariť, aby došlo ku konečnému uvoľneniu tuku/masla.

    Kvôli zdĺhavej ručnej práci bez použitia strojov má bambucké maslo síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale šetrným spracovaním bez rafinácie a syntetických chemikálií si zachováva maximálne množstvo živín a ako bonus aj svoju prirodzenú, ničím neovplyvnenú orieškovú vôňu.

    1554_bambucke-maslo

    BAMBUCKÉ MASLO BIO 220 ML

    Vyskúšajte na vlastnej koži tradične, šetrne spracovávané BIO bambucké maslo dovážané priamo z Ugandy

    Výhody BIO produktov

    1. Pri BIO produktoch kvalita jednoznačne víťazí nad kvantitou, čomu zodpovedajú aj hlavné vlastnosti, ako sú čerstvosť, prirodzenosť, obsah vitamínov a minerálnych látok. Napríklad množstvo vitamínov C, E a fenolických antioxidantov v ekologicky pestovaných rastlinách je o 10 až 50 % väčšie ako v rastlinách z konvenčného poľnohospodárstva. [3] Tiež ich môžeme označiť ako bezpečnejšie, pretože neobsahujú potenciálne škodlivé zvyšky pesticídov alebo rastových hormónov, ktorých vplyv na ľudský organizmus zatiaľ nie je dostatočne prebádaný. [4] 

    2. Samotná ekologická výroba BIO produktov má samozrejme nespočetné množstvo výhod. Predstavuje jeden z hlavných pilierov prispievajúcich k zmierneniu skleníkového efektu a s ním súvisiaceho globálneho otepľovania. Vzhľadom na nevyužívanie syntetických a chemických látok podporuje aj obnovu a zachovanie dôležitých prírodných zdrojov, ako sú napríklad neznečistené vodné ekosystémy, najmä podzemné vody.

    3. V neposlednom rade je jednoznačným prínosom ekologického poľnohospodárstva zlepšovanie životných podmienok hospodárskych zvierat a vytváranie tzv. welfare chovov, ktoré majú za cieľ chrániť ich celkovú pohodu (ako fyzickú, tak psychickú).

    BIO výrobky predstavujú investíciu, ktorú treba chápať komplexne, neplatíte totiž iba za samotný kvalitný produkt, ale za celý udržateľný systém s ohľadom na prírodu vo všetkých krokoch výroby. 

     

    V GOODIE máme mnoho BIO produktov

    3128_snimek-obrazovky-2020-12-14-v--21-31-03 (1)

    MACA 4X POWER BIO, RAW - KAPSULE 150 KS

    Maca ako superpotravina v BIO kvalite je skutočne funkčným doplnkom s blahodarnými účinkami na fyzické aj duševné zdravie.

    5829_tea-tree-produktovka-cj

    TEA TREE OLEJ BIO 15 ML

    Čistý BIO tea tree olej z Austrálie ponúka najvyššiu prirodzenú koncentráciu účinných látok a predstavuje najsilnejšie prírodné antiseptikum so širokým spektrom využitia.


    … a ďalšie, vrátane širokej ponuky BIO orechov a semien alebo sušeného ovocia.

     

     

    Vyberáte si BIO produkty a sledujete ich zloženie? Skúste sa na to nabudúce zamerať, pretože tým volíte nielen vyššiu kvalitu pre svoje telo, ale aj cestu k ekologickej zodpovednosti za životné prostredie okolo nás. 

     

     


    Zdroje:
    1. Encyclopedia of Soils in the Environment, 2005
    2. Green Product Innovation: Where we are and Where we are Going, 2015 
    3. Porovnání produktů ekologického a konvenčního zemědělství, 2006 
    4. Pesticide residues in fruits and vegetables from Pakistan: a review of the occurrence and associated human health risks, 2014

     

    Autor: Šárka Stuchlíková
    Tisk