Malé, pomerne nenápadné, bežne úplne prehliadané a napriek tomu sú cenným pokladom globálneho významu. Včely.

Či už si radi pochutnávate na dobrej káve, šťavnatom ananáse, kešu orechoch alebo napríklad na zeleninovom šaláte, sme na nich nakoniec závislí úplne všetci, celá populácia, a pravdepodobne budete prekvapení, v akom veľkom rozsahu vlastne.

Zabrdnite s nami v nasledujúcom článku do problematiky dôležitosti existencie včiel. Zistite, prečo ich ubúda, akými obyčajnými krokmi im môže pomôcť každý z nás a v neposlednom rade spoznajte terapeutickú hodnotu včelích produktov, vďaka ktorej sú voľbou číslo 1 pre farmakologické stratégie blízkej budúcnosti.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sú včely pre svet nenahraditeľné a čo by sa stalo, keby ich bolo málo?
  • Čo spôsobuje, že včiel ubúda?
  • 6 jednoduchých maličkostí, ktorými môže každý z nás prispieť k záchrane včiel.
  • Včelstvo ako továreň na prírodné lieky. Včelí peľ, včelia perga, med a ich zdraviu prospešné, vedou potvrdené účinky, o ktorých stojí za to vedieť.

Včely sú znakom rovnosti pre vzostup, alebo úpadok civilizácie

Každý už ako malé dieťa vie, že s pomocou včiel príroda plodí skoro všetko, čo jeme. Napriek tomu si ich nenahraditeľnosť vie plne uvedomiť len málokto. Spoločnosť si ich spája predovšetkým s tvorbou včelích produktov (med, perga, propolis a iné), a to, že hrajú absolútne zásadnú úlohu v globálnom ekosystéme a potravinárstve, bralo donedávna na vedomie len minimum ľudí. Pritom iba včely medonosné, ktoré predstavujú iba zlomok z 20 000 existujúcich druhov včiel, spolu sprostredkovávajú plody u 80 % kvitnúcich rastlín, vrátane 130 druhov ovocia a zeleniny. [1]

Keby na Zemi nebolo toľko včiel, koľko je potrebné, svet by skrátka vyzeral úplne inak, než ako ho poznáme. Čo by nedostatočný počet včiel spôsobil?

  • zmenu biodiverzity, rastliny, ktorých rozmnožovanie je z veľkej časti závislé od opeľovania včelami, by vymreli
  • obmenu takých základných procesov, ako je kolobeh uhlíka alebo fotosyntéza
  • zníženie celosvetovej poľnohospodárskej produkcie
  • hladovanie a úhyn zvierat
  • stratu 60 % bežných potravín (kým by došlo k nahradeniu včiel)
  • narušenie potravinovej bezpečnosti planéty (dostupnosť potravín a prístup k zdrojom základných živín)

S rapídnym úbytkom včiel za posledné desaťročie a vďaka postupnému uvedomeniu, čoho všetkého sú vlastne súčasťou, od zaistenia potrieb ľudskej populácie cez zdravie lesov a vôd až po život zveri, sa našťastie včely stali predmetom záujmu globálnej verejnej mienky 21. storočia. V nadväznosti na ich nezastupiteľný význam pre zachovanie súčasnej podoby sveta tiež OSN v roku 2017 ustanovilo 20. mája za Svetový deň včiel, ako každoročnú pripomienku motta „žiadne včely – žiadne opelenie, žiadne včely – žiadne jedlo… žiadne včely – žiadny život” ľuďom naprieč svetom.

Ako hlása aj samotná iniciatíva sviatku včiel, cieľom súčasnej civilizácie by nemalo byť iba zvýšenie povedomia o problematike úpadku populácie včiel aj iných opeľovačov, ale vzhľadom na fakt, že nám teraz zabezpečujú každé tretie sústo jedla, by sme hlavne mali robiť aktívne kroky vedúce k ochrane ich ďaľšej existencie. Aj preto ďalej v článku nájdete, čo patrí medzi najväčších a najčastejších zabijakov včiel, čím každý z nás môže naozaj jednoducho podporiť ich prežitie alebo kvôli ktorým včelím produktom rozhodne stojí za záchranu.

UPOZORNENIE: Scenáre spojené s vyhynutím včiel nie sú žiadnou nemožnou realitou, alebo problémom výhradne ďalekej budúcnosti, naopak – odstrašujúcim príkladom môže byť Čína, kde populácia pôvodných ázijských východných včiel klesla na takú nízku úroveň, že už v súčasnosti si tamojší farmári musia prenajímať na opeľovanie svojich plodín včely západnej a v chudobnejších vidieckych provinciách dokonca opeľujú všetko pracne sami, ručne kvietok po kvietku.[2]

Najväčším katom včiel je problematická aktivita človeka

Rovnako ako väčšina potenciálnych ekologických katastrof, aj úbytok včiel patrí medzi dopady ľudského faktora na planétu. Čo včelám škodí najviac?  

Likvidácia rastlinných druhov 

Vzhľadom na pôdne znečisťovanie, zástavbu, zásahy do pôdy alebo zmeny v jej využívaní nie je vymieranie rastlín ani úplný zánik niektorých druhov v súčasnosti ničím výnimočným. Bohužiaľ sa až 50 % všetkých pôvodných (divokých, nekrížených) druhov včiel už od druhohôr špecializuje a v potrave spolieha na jeden konkrétny druh rastlín, väčšinou podobne starý ako včelí druh sám, takže vo chvíli, keď rastliny preferovaného druhu z im dostupnej oblasti miznú, v mnohých prípadoch hynú, pretože sa dostatočne rýchlo neadaptujú na rastliny iné

Používanie pesticídov 

Pesticídy, bežne používané na úžitkové rastliny, môžu pri detekovateľnej koncentrácii ohroziť aj zdravie človeka, takže ich vražedný účinok na malé včely a iný hmyz nemôže byť snáď ani prekvapením. Pokiaľ sa navyše aplikujú strojným rozstrekovaním (rozmetávaním) alebo za veterného počasia, nadobúda toxicitou zasiahnutá oblasť katastrofálnych rozmerov, pretože dochádza k nekontrolovateľnému úletu pesticídov ďaleko za pôvodnú cieľovú zónu. V týchto prípadoch sú mnohokrát zasiahnuté priamo celé včelíny a úle, aj tie vzdialenejšie

Sami za seba však môžeme urobiť zopár maličkostí, ktoré včelám aspoň trochu vykompenzujú napáchané škody 

V otázkach spojených s naliehavou potrebou chrániť včely aj ďalšie opeľovače si môžeme pomyselne zatlieskať. Česká republika sa dlhodobo radí medzi desať „najzavčelenejších“ krajín Európy a v znižovaní používania pesticídov idú českí poľnohospodári ostatným európskym štátom pomyselným príkladom. Podľa dostupných dát sa v roku 2020 používalo v ČR priemerne 1,39 kg pesticídov na 1 hektár pôdy, zatiaľ čo napríklad v Holandsku 10,51 kg, v Belgicku 8,28 kg av Nemecku 3,15 kg.[3][4]

To však neznamená, že by sme mali zaspať na vavrínoch, naopak – každý ďalší krok sa počíta a aj ten najmenší urobí v súčte veľa. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, prispieť k ochrane biologického dedičstva planéty nebolo snáď nikdy jednoduchšie. 

Zasaďte do záhrady aspoň jeden kvet

Tým, že medzi záplavu anglických trávnikov vysádzate zopár kvetín, ušetríte včelám veľa energie a nalietaných kilometrov za potravou. Peľ a nektár z iba 5 nových kvetov pokryje potravinové potreby jednej včely od vajíčka až do dospelosti a to už je slušná motivácia pre výsadbu, aj keby na ten najmenší dvorček. Väčšina hmyzu však nevidí červenú farbu, preto dajte prednosť kvetom, ktoré majú kvety žlté, modré, biele, alebo fialové a pokiaľ chcete včelám ich život skutočne uľahčiť, vyberajte predovšetkým druhy pre ČR pôvodné, aj keď sú tie cudzokrajné sebaviac krajšie. Medzi najvhodnejšie kvety patrí materina dúška, medovka, šalvia, levanduľa, šafran, margaréta, violka a ďalšie z tzv. starých odrôd.[5]

Dajte šancu burine a vyššej tráve

Nelipnite na pokosenie záhrady ihneď, akonáhle tráva na nej trochu povyrastie, nelikvidujte ani každý kus buriny, na ktorú narazíte a už vôbec nie postreky. Mnoho burinných rastlín poskytuje včelám ranný zdroj potravy, niektoré z nich sú pre nich na jar priam životne dôležité, napríklad sedmokrásky a púpavy.

Nezabúdajte na stromy a kríky

Pokiaľ to priestor dovolí, vysaďte na záhradu kríky a stromy. Jediná vyrastená kvitnúca lipa poskytuje včelám rovnaké množstvo potravy ako lúka s rozlohou 3 000 m2. Navyše sa jedná o obojstranne výhodný vzťah, z ktorého budete mať úžitok v podobe úrody a prirodzeného tieňa.[6] 

Pomôžte včelám nájsť vodu v betónovej džungli

Včely potrebujú vodu pre vlastný pitný režim aj na ochladzovanie hniezda počas teplých letných dní a pretože ju na rozdiel od potravy nevedia nijako skladovať, musia sa spoliehať na svoje okolie. Nie je potrebný bazén ani jazierko, bohato postačí plytká miska alebo iba viečko od zaváracieho pohára s centimetrom vody, ideálne dažďovej. Obzvlášť vo veľkomestách, cez ktoré musia absolvovať veľmi dlhé cesty za potravou a kde sa prirodzene vlhké miesta, ako kaluže alebo močiare, vyskytujú v minimálnom množstve, ocenia včely trochu vody na okennom parapete.

Zahradničte v harmónii s prírodouu

Či už pestujete ovocie, zeleninu, okrasné kríky a kvety na skalke alebo len pár byliniek na balkóne v kvetináči, skúste si vo všetkých svojich krokoch zahradničenia počínať s ohľadom na prírodu. Namiesto používania herbicídov, insekticídov, pesticídov a inej chémie radšej hľadajte ekologické alternatívy, pretože aj keby sme pominuli včely – zaistiť si čisté a bezpečné potraviny a zdravie nezaťažujúce bezprostredné okolie je predsa cieľ, ktorý za to stojí.

P.S.: Nenabádame k šetrnému správaniu s ohľadom na prírodu bez toho, aby sme začali najskôr sami pri sebe. V Goodie už od samého začiatku dbáme na výber výhradne takých surovín, ktorých spôsob pestovania spĺňa zásady a požiadavky ekologického, organického alebo biodynamického poľnohospodárstva a teda má na životné prostredie ako celok, nielen na včely a iné opeľovače, minimálny dopad.

Ponúknite útočisko včelám samotárkam 

Včely samotárky strácajú s rozrastaním miest pôdu vhodnú na vytváranie podzemných hniezdisk, preto ich podporte práve tým, že im toľko potrebný priestor na zahniezdenie poskytnete. Postaviť adekvátne ubytovanie nezaberie ani veľa práce, ani veľa času, včely samotárky si vystačia s málom – napríklad so zaveseným klátom, silnejšou vetvou alebo doskou s vyvŕtanými otvormi priemeru 5–10 mm. Takýchto jednoduchých včelích domčekov môžete po záhrade vyvesiť hneď niekoľko, avšak iba na slnečné suché miesta, prinesú potešenie z pozorovania života včiel, aj z mnohonásobne väčšej úrody.

ZAUJÍMAVOSŤ: Včely samotárky sú milé, pokojné spoločníčky, v zásade nepoznajú agresiu. Človeka alebo zviera bodnú len zriedkakedy, väčšina z nich nemá ani žihadlo. Denne stihnú opeľovať až o 3 900 % viac kvetov ako včely medonosné, pretože opeľujú stále, za akéhokoľvek počasia, nehľadiac na zimu, vietor alebo dážď. Patria tiež medzi exkluzívne opeľovače tých rastlín, na ktoré ostatné opeľovače zabúdajú, ako sú napríklad melóny alebo strukoviny.[7]

Včelie produkty, ako elixíry zdravia s farmakologickým potenciálom, za záchranu včiel rozhodne stoja

Včely neplnia dôležitú úlohu iba v rozmnožovaní rastlín, ich význam spočíva aj v tom, že produkujú biologicky hodnotné, zdraviu prospešné včelie produkty, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ľudskej histórie, samotných počiatkov lekárstva a aj v čase farmaceutického priemyslu naďalej predstavujú možnosť, ako účinne posilniť zdravie úplne prirodzeným spôsobom.

VEDELI STE, ŽE? Existuje metóda používajúca včely a včelie produkty na liečebné účely, forma alternatívnej medicíny nazývaná Apiterapia, ktorej základy siahajú až do 12. storočia ku Karolovi Veľkému, ktorému bola choroba kráľov, ako sa v tom čase hovorilo ochoreniu dna, liečená práve včelím jedom

Včelí peľ, komplexný booster imunity 

Včelí peľ je cenným zdrojom prírodnej energie, bolo v ňom nájdené rozsiahle množstvo až 200 rôznych bioaktívnych látok, od bielkovín a aminokyselín cez enzýmy a koenzýmy až po fenolické zlúčeniny, vitamíny a minerály. Súčasne vykazuje antimikrobiálnu, antivírusovú, protizápalovú aj imunostimulačnú aktivitu, považuje sa až za natoľko telu prospešný, že ho Nemecký federálny úrad pre zdravie preklasifikoval z doplnku stravy na liek.[8]  

bee pollen

Poriadnu dávku vitality, ktorú včelí peľ svojim bohatým nutričným profilom telu dodá, ocenia najmä ľudia vykonávajúci psychicky alebo fyzicky náročné povolanie, športovci, študenti, ľudia trpiaci nadmernou únavou alebo ľudia v rekonvalescencii.

Včelia perga, superpotravina budúcnosti

Fermentovaný včelí peľ (perga) je svojou unikátnou fytochemickou skladbou vôbec tou najkvalitnejšou a najúčinnejšou formou peľu. Už v antickom Grécku bol s obľubou používaný ako doping tamojších olympijských športovcov, v súčasnosti je kvôli významným nutričným hodnotám a farmakologickým vlastnostiam s liečebnými aj preventívnymi účinkami označovaný dokonca za multifunkčnú superpotravinu. Čo sa týka potenciálneho využitia fermentovaného včelieho peľu priamo vo farmakoterapiách blízkej budúcnosti, zatiaľ prebieha iba obsiahly výskum, zato ale veľmi nádejný, zameraný najmä na uplatnenie jeho intenzívnej antioxidačnej aktivity na ochranu organizmu pred toxicitou dlhodobo užívaných liekov.[9] 

bee perga

Včelí chlieb, ako sa fermentovaný včelí peľ tiež nazýva, je výnimočne platnou zložkou v rutinnej starostlivosti o zdravie, obzvlášť pokiaľ zdravie chcete podporiť naozaj kompletne – vo všetkých rovinách aj na všetkých úrovniach.  

Med, medicína z praveku úspešne konkurujúca moderným liekom

Človekom najdlhšie používaným a súčasne najznámejším včelím produktom je bezpochyby med. Jeho zber a konzumáciu vyobrazujú už 8 000 rokov staré jaskynné maľby a ako ľudový liek a prírodný produkt, ktorý je súčasťou najstarších alternatívnych medicín, si tiež získal pozornosť vedcov, lekárov a farmaceutického priemyslu 21. storočia. Prisudzuje sa mu hneď niekoľko liečivých a zdraviu prospešných účinkov – antibakteriálne, protizápalové, antivírusové, imunomodulačné, antimutagénne, aj estrogén regulačné a v neposlednom rade silne hojivé.[10]

VEDELI STE, ŽE? Med upokojuje kašeľ a tým zmierňuje súvisiace problémy so spánkom počas infekcií horných dýchacích ciest u detí rovnako účinne ako dextromethorfanom a mierne účinnejšie ako difenhydramínom, látky, ktoré sú bežnou zložkou voľnopredajných a pediatrami odporúčaných liekov. Práve preto už v roku 2001 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila a odporučila užívanie medu ako bezpečnú upokojujúcu látku (tzv. demulcenta) pre symptomatickú úľavu od kašľa a bolesti v krku u detí starších ako 12 mesiacov v jednorazovej dávke 2,5 ml pred spaním.[12][13]

MANUKA3(2)

Med Manuka je tmavý med pochádzajúci z Nového Zélandu, kde ho produkujú včely opeľujúce jeden konkrétny ker – Leptospermum scoparium, nazývaný Manuka. Od iných medov sa líšia svojimi zvýšenými antibakteriálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým je účinnejší proti črevným, kožným a respiračným baktériám aj širokej škále ďalších patogénov.[11]

ZAUJÍMAVOSŤ: Jedna včela vyrobí za svoj život asi 1 a ½ lyžičky medu. Aby včely vyrobili 450 g medu, musia zozbierať nektár z 2 000 000 kvetov a 2× obletieť celý svet.[14]

Až nabudúce budete v obchode alebo na farmárskom trhu, rozhliadnite sa okolo seba a zamyslite sa nad tým, čo všetko vďaka včelám v každodennom živote máme a pravdepodobne usúdite, že už dávno pre nich máte mať aspoň jedno pítko na balkóne. Svoje ďalšie akčné kroky v pomoci včelám nezabudnite zdieľať s ostatnými, či už v reálnom živote, alebo napríklad na sociálnych sieťach s hashtagmi #WorldBeeDay a #Savethebees.


  1. The Value of Birds and Bees, Brianna Randall, NRCS Working Lands for Wildlife, farmers.gov, Jun 22, 2020
  2. Chinese Honey Bees Face Endangerment, by Planet Bee Foundation, planetbee.org, February 20, 2019
  3. International statistics, Bee colonies: Worldwide population on the rise, www.destatis.de, 02.03.2023 
  4. FAOSTAT, Pesticides indicators, www.fao.org
  5. Why are pollinating bats, birds, bees, butterflies, and other animals important?, www.usgs.gov
  6. Planting for Honeybees: The Grower's Guide to Creating a Buzz Hardcover, March 20, 2018
  7. HONEY BEES VERSUS SOLITARY BEES, masonbeesforsale.com
  8. Bee Pollen as Functional Food: Insights into Its Composition and Therapeutic Properties, www.mdpi.com, Asmae El Ghouizi and collective, 23 February 2023 
  9. Bee Collected Pollen and Bee Bread: Bioactive Constituents and Health Benefits, ncbi.nlm.nih.gov, Rodica Mărgăoan and collective, Published online 2019 Nov 20.
  10.  Honey as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Its Molecular Mechanisms of Action, www.hindawi.com, Sarfraz Ahmed and collective, 2018 
  11. Antibacterial activity of Manuka honey and its components: An overview, www.aimspress.com, Matthew Johnston and collective, 2018
  12. Cough and cold remedies for the treatment of acute respiratory infections in young children, apps.who.int, WHO, 2001
  13. Honey for treatment of cough in children, www.ncbi.nlm.nih.gov, Ran D. Goldman, 2014 Dec
  14. How to make a pound of honey, honeycouncil.ca, Canadian Honey Council

 

 

Autor: Nicola Trompischová
Tisk