Stres tu bol, je a bude. Nech robíme, čo robíme, súčasná doba nám nedovolí sa mu úplne vyhnúť. Zmierniť ho ale rozhodne môžeme! A možno zmeniť aj to, ako ho prežívame. Jeseň je tu, temných dní pribúda, poďme sa teda spoločne pripraviť a účinne sa obrniť!

Čo sa v článku dozviete?

  • Čo to stres vlastne je
  • 5 spôsobov, ako mu predchádzať
  • Ako ho zmierniť, keď sa dostaví
  • Ktoré produkty pomôžu naň vyzrieť

Čo je to stres

Všetci pravdepodobne poznáme, keď v ňom sme. Vedieť ho pomenovať je trochu ťažšie. Keď to veľmi zjednodušíme, jedná sa o reakciu tela na nejaké výzvy alebo požiadavky zvonku. Tieto výzvy môžu prameniť z každodenných drobnejších ťažkostí aj „veľkých” problémov. Stres sa potom prejavuje aj vo fyzickej rovine – zvýšeným tepom a tlakom, žalúdočnou nevoľnosťou, celkovou slabosťou a ťarchou. Duša na tom nie je o nič lepšie. Stres vie zamávať s naším presvedčením o nás samotných a spúšťať najrôznejšie emócie, napríklad strach a hnev. Zaujímavé je, že často prichádza aj po pozitívnych udalostiach, napríklad keď sa nám narodí dieťa alebo nás povýši v práci.

5 spôsobov, ako stresu predchádzať

  • Zdravé jedlo

Áno, jedlo je alfou a omegou všetkého a my ho aj tentoraz musíme spomenúť. To, čo jeme, ovplyvňuje našu náladu, energiu aj úroveň produkcie stresových hormónov. Je dôležité byť v rovnováhe, jesť zdravo preto neznamená sa úplne vyvarovať dobrôt. Je v poriadku si občas dať zákusok, keď sme na obed mali šalát alebo kura. Pokiaľ sú ale naším hlavným zdrojom paliva nezdravé potraviny, nie je sa čomu diviť, že sme ľahko rozhodení a nespokojní. Zas a znova teda opakujeme – vyvážená a pestrá strava je základ zdravia. 

  • Kvalitný spánok

Dospelý človek by mal denne spať 6-8 hodín, pričom viac je lepšie. Možno sa to zdá ako jasná vec a malichernosť, ale ruku na srdce - kto z nás má naozaj zažitú spánkovú rutinu, teda chodí spať a vstáva v podobný čas? Dlhý a hlboký spánok podporuje správnu činnosť všetkých orgánov a harmonizuje telo aj myseľ. Spánok má rád asi každý, ale nie je našou prioritou, čo je veľká škoda. Pozor by sme mali dávať aj na modré svetlo z obrazoviek, ktoré nabúrava cirkadiánne rytmy. Pred spaním teda radšej pozerať do knižky. 

  • Pravidelný pohyb

Urobiť si každý deň čas na cvičenie nie je nič jednoduché, pokiaľ sa to ale naučíme, oveľa častejšie pocítime šťastie. Stres sa rýchlo stratí, keď sa zhlboka nadýchneme a vybehneme von alebo keď sa pri nejakom športe stretneme s priateľmi. Cvičenie odvádza pozornosť od starostí aj v mozgu uvoľňuje chemikálie, vďaka ktorým sa cítime lepšie. Keď sa pravidelne hýbeme, sme so sebou viac spokojní, viac sa prijímame a tak starostiam dávame menší priestor. A kto sa hýbe, ten tiež dobre spí. 

  • Rovnováha povinností a zábavy

Ako účinná prevencia stresu funguje vyvažovanie povinností s aktivitami, ktoré nás bavia, napríklad trávením času s priateľmi. Všetko je o rovnováhe – doženie nás, keď budeme iba pracovať, rovnako ako nebudeme spokojní, keď budeme len „odpočívať“. Život je nesmierne farebný a stojí za to dať priestor všetkým jeho odtieňom. Jasne, sú dni, kedy je povinností nad hlavu a na odreagovanie priestorov nezostáva, v rámci týždňa by sme si ale mali nechať priestor na oddych a regeneráciu.

  • Životný manažment

Znie to možno komplikovane a opruzantne, ale držať opraty vo svojich rukách a vedieť, kam mierime, je pre spokojný život zásadný. Keď nevieme, kam ideme, pravdepodobne do zmysluplného cieľa nedôjdeme. Kalendár (alebo diár) a zápisník pomáhajú mať prehľad vo všetkých aktivitách, povinnostiach, termínoch aj plánoch na zábavu. Robme si každý deň priestor na zamyslenie, ako sa veci vyvíjajú. Na čom potrebujeme zapracovať? Čo dorobiť? Urobiť si čas? A nesmieme zabudnúť – zvládanie stresu je aj o prekonávaní prokrastinácie.

Ako zmierniť stres, keď sa dostaví 

Občas sa to stane – stres na nás spadne ako deka a znemožní nám normálne fungovanie. Nemá zmysel sa na seba hnevať alebo ho ignorovať. Rešerší najrôznejších zdrojov sme dali dohromady tento pomerne vyčerpávajúci zoznam rýchlych riešení. V rade aktivít nájde každý takú, ktorá ho bude baviť. 

  1. Pustite si svoju obľúbenú pieseň. Sadnite si niekam do pokoja a počúvajte ju.
  2. Dýchajte. Pomalé nádychy a výdychy urobia super službu. Vyskúšať na to môžete aj nejakú aplikáciu.
  3. Vyjdite na slnko. Alebo si zájdite na pár minút do solárka. Svetlo podporuje tvorbu serotonínu, šťastného hormónu.
  4. Vydajte sa na rýchlu prechádzku. Stačí pár minút, ktoré rozprúdia krv a prečistia zahltenú hlavu.
  5. Zatvorte oči. Stačí moment. Aj keď ste pri pracovnom stole alebo v škole. Pomôže to znovu získať pokoj a sústrediť sa. Nech si každý myslí, čo chce.
  6. Spíšte si zoznam úloh na jedno miesto. Neporiadok stres podporuje. Porovnajte si myšlienky aj priority a môžete odškrtávať hotové.
  7. Dajte si kúsok čokolády. Iba jeden štvorček upokojuje nervy. Horká čokoláda totiž reguluje hladinu stresového hormónu kortizolu.
  8. Pomaznajte sa s domácim miláčikom. Niekoľko minút láskyplného kontaktu so zvieraťom preukázateľne zlepšuje náladu a pomáha sa uzemniť.
  9. Ochlaďte sa studenou vodou. Ideálne je schladiť si zápästie a ušnice, kde sú veľké tepny a ich osvieženie upokojí celé telo.
  10. Napite sa zeleného čaju. Obsahuje mj. L-theanín, chemickú látku, ktorá pomáha zmierňovať hnev.
  11. Zapíšte si myšlienky. Papier znesie všetko a prinesie rýchlu úľavu. Píšte, škrabte, kreslite, popustite uzdu emóciám.
  12. Zavolajte priateľovi. Zdieľaná starosť = menšia starosť. Keď vás niečo trápi, podeľte sa o svoje pocity s niekým, s kým sa máte radi.
  13. Smejte sa. Smiech je naozaj účinný lekár. Pustite si nejaké funny video, prečítajte si vtip, skrátka sa nejako pobavte. Rozprúdi to krv a uľaví.
  14. Počítajte pospiatky. Upokojte sa počítaním do 10 a potom späť. Zamestná to myseľ a rýchlo vás zrelaxuje.
  15. Premasírujte si ruky. Masáž rúk môže upokojiť búšenie srdca. Začnite hnetením svalu pod palcom a pokračujte ďalšími prstami.

Produkty, ktoré pomáhajú k duševnej pohode 

Ak ste zavítali na náš blog, asi poznáte náš sortiment. Zakladáme si na veciach prírodných, zdravých, harmonizujúcich. V ponuke GOODIE je preto celý rad produktov, ktoré stres odháňajú. Prinášame však výber tých, ktoré sa naozaj rýchlo osvedčia.

MACA KAPSLE 4X POWER BIO 150 KS

Maca je skrátka zlato! Tento legendárny dar prírody je ideálnou podporou pre fyzické aj duševné zdravie. Macu začali pestovať už dávni Inkovia. Pomáhala im byť odolnejšia, energickejšia a vitálnejšia. Jej účinky sú ďalekosiahle a my nie sme vôbec prekvapení momentálnou popularitou tohto produktu. 

CBD - KONOPNÝ OLEJ 10% FULL SPECTRUM 10 ML

Extrakt z konope bez psychotropných účinkov pôsobí priaznivo na množstvo fyziologických procesov. Stačí pár kvapiek denne a protizápalové a antidepresívne účinky sa dostavia. Naše kvapky sú navyše českej produkcie!

ASHWAGANDHA BIO, RAW 150 G

Ajurvéda ju pre svoje blahodárne účinky využíva tisíce rokov. Nielenže nás posilňuje voči stresu a vyčerpaniu, ale pôsobí aj ako silný antioxidant a má omladzujúce účinky. Začítajte sa do nášho staršieho blogového článku, ktorý túto zázračnú bylinu do podrobna predstavuje a vyskúšajte jej silu.

Dovolíme si ešte jednu radu na záver. Stres si často spôsobujeme sami – bojíme sa, čo príde a vytvárame si živé scenáre. Funkčným liekom na všetko je byť tu a teraz. Naša myseľ je často až veľmi kreatívna a vidí veci čiernejšie, než sú.

Prajeme vám dni plné radosti. Za stres skoro nič nestojí.

 



Autor: Lída Dubinská
Tisk