Dlhé roky sme boli presvedčení o tom, že sú baktérie iba zlé a potrebujeme sa ich za každú cenu zbavovať. Je tomu ale skutočne tak? Poďme sa na to pozrieť!

Naše telá sú len z 10% ľudské a z celých 90% bakteriálne!

Výskumy zistili zaujímavý fakt – bunky tvoria iba zlomok našej celkovej genetickej informácie. Na každú jednu ľudskú bunku pripadá deväť buniek mikroorganizmov.

Už len z tejto informácie môže byť jasné, že mikróby nie sú úplne zlé. Naše telo je pokryté mikroorganizmami takmer po celom povrchu – sú na slizniciach, v pľúcach, na koži, v urogenitálnom trakte. Ale najviac ich je v črevách, kde hrajú nezastupiteľnú úlohu.

Bez mikroorganizmov v našich črevách by sme zďaleka neboli schopní všetko stráviť. Vykonávajú pre nás ale ešte oveľa viac funkcií. 

Čo vôbec mikrobióm je?

Pod slovom mikrobióm si môžeme jednoducho predstaviť celé mikrobiálne osadenstvo nášho tela (v tomto prípade našich čriev), pod ktoré sa zaraďujú nielen rôzne baktérie, ale aj vírusy, prvoky, alebo aj kvasinky. Všetky tieto drobné mikroorganizmy sú prirodzenou súčasťou našich čriev a ich zloženie zohráva veľmi významnú úlohu pre naše zdravie.

Zaujímavosť #1: Mikróby v črevách nemajú vplyv len na naše trávenie, ale aj na mnoho iných orgánov a funkcií nášho tela

  • Mikróby ovplyvňujú stav našej imunity

Jedna z tých najdôležitejších a v poslednej dobe najviac diskutovaných oblastí, ktorú stav črevného mikrobiomu ovplyvňuje, je imunita. Prepojenie čriev a imunity sa môže zdať na prvý pohľad zvláštne, po vysvetlení detailov je však úplne logické. Často zabúdame na to, že aj črevá sú sliznicou rovnako ako nos, či ústa. Navyše takou, ktorá je s okolím v styku najviac - vďaka potrave, ktorú niekoľkokrát denne jeme. Všetky sliznice musia byť kvôli styku s okolitým svetom vybavené obrannými mechanizmami, ktoré nás ochránia pred potenciálnymi hrozbami vo forme baktérií alebo vírusov.

V črevách sa nachádza mnoho buniek imunitného systému, ktoré neustále interagujú s prichádzajúcou potravou aj mikróby v črevách nachádza. To, aké konkrétne mikróby v črevách máme, potom ovplyvňuje, ako sa imunita chová.

Zaujímavosť #2: Niektoré mikróby dokonca pomáhajú naše imunitné bunky „vycvičiť“, aby boli lepšie schopné reagovať na hrozby a sami vytvárajú protizápalové molekuly. 

  • Mikrobióm pomáha vytvárať niektoré vitamíny

Hlavný účel, prečo mikrobióm v črevách vôbec máme, je trávenie pre nás nestráviteľných látok. Keby sme nemali črevný mikróbiom, neboli by sme napríklad schopní stráviť pre nás tak dôležitú vlákninu. To však nie je jediná výhoda tohto symbiotického vzťahu s mikróbmi. Dokážu nám totiž pomôcť vyrobiť niektoré druhy vitamínov, ktoré naše telo potrebuje! Medzi tieto vitamíny patrí napríklad vitamín B1, B2, B5, B6, B9, B12 a v tukoch rozpustný vitamín K. 

  • Mikrobióm ovplyvňuje zdravie našich čriev

Mikróby sú tu aj preto, aby vyživovali črevné bunky. Prospešné kmene baktérií produkujú metabolické látky, ktoré prospievajú črevným bunkám a ich zdraviu a správnemu množeniu. Takými látkami sú napríklad mastné kyseliny s krátkym reťazcom.

Pokiaľ máme v črevách nedostatok baktérií, ktoré tieto prospešné metabolity vytvárajú a naopak prevažujú baktérie patogénne, naše črevné bunky môžu byť poškodené a nakoniec môže dôjsť aj k narušeniu črevnej steny a vzniku zvýšenej priepustnosti čriev.

  • Mikrobióm komunikuje s mozgom

Metabolity črevných mikróbov sú rôznorodé a dokážu pôsobiť aj na náš mozog. Asi najpôsobivejší je fakt, že niektoré črevné baktérie sú schopné produkovať rôzne neurotransmitery – napríklad dopamín, noradrenalín, serotonín, alebo GABA. Tieto neurotransmitery majú svoje špecifické pôsobenie – dopamín je napríklad spájaný s motiváciou, GABA s upokojujúcimi účinkami a serotonín je známy ako „hormón šťastia“.

Zaujímavosť #3: Pri serotoníne je dokonca známe, že sa ho cez 70% vytvára v našich črevách vďaka pôsobeniu mikrobioty! Vďaka tomu je črevný mikróbiom schopný ovplyvňovať náš mozog a celkovo aj našu náladu a správanie. Pôsobivé, že?

Celkovo je vplyvov črevnej mikrobioty v rámci nášho tela celý rad, spomínaných je iba pár z tých najdôležitejších. Pre predstavu môže určovať aj naše detoxikačné mechanizmy, napomáhať zdraviu nášho srdca alebo ovplyvňovať našu váhu! To, aké je zloženie nášho črevného mikrobiómu je tak naozaj zásadné pre celkové zdravie nášho tela.

 



Ako najlepšie podporiť rast benefičných druhov baktérií, ktoré sú pre nás tie prospešné a naopak udržať na uzde tie, ktoré nám môžu v tele robiť neplechu? Na to sa môžete tešiť čoskoro v ďalšom článku!




Zdroje: 
1. Biosynthesis of Vitamins by Probiotic Bacteria, Qing Gu and Ping Li, intechopen.com, October 27th, 2015
2. Metabolism of Dietary and Microbial Vitamin B Family in the Regulation of Host Immunity, Ken Yoshii and collective, frontiersin.org, 17 April 2019
3. All The Amazing Functions of the Microbiome, drinkolipop.com
4. The Gut Microbiome and Brain Health, Research, Precision Medicine, Food & Diet, ADRC News, depts.washington.edu, October 04, 2018
5. Neurotransmitter modulation by the gut microbiota, Brain Res., ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Aug 15.



Autor: Karolína Tomaides
Tisk