Zbožňujete vonné sviečky a chcete si vybrať také, ktoré nielen príjemne voňajú, ale zároveň sú aj zdravotne nezávadné? Prečítajte si o zložení kvalitných sviečok a o tom, ako naopak nekvalitné sviečky ohrozujú zdravie.

 

Ako môžu nekvalitné sviečky ohrozovať zdravie?

Pokiaľ podceníte výber sviečky a začnete spaľovať tú nekvalitnú vyrobenú z ropy, pridáte do vzduchu zbytočné množstvo nevhodných škodlivých látok. Horiaca sviečka z parafínu totiž uvoľňuje viac sadzí a navyše benzén, styrén, toluén alebo acetón. Vzhľadom na malú veľkosť častíc uvoľňovaných pri horení dochádza k tomu, že sa usadzujú hlboko v pľúcach, takže môžu negatívne ovplyvňovať celkové zdravie. Aj preto môže pri spaľovaní nekvalitných sviečok z ropného parafínu dochádzať k bolestiam hlavy, pocitu škrabania v krku a nose alebo zhoršeniu astmy. [1]

Parafínové sviečky by preto rozhodne nemali patriť do žiadnej domácnosti. Ale podľa čoho spoznať kvalitnú a zdravotne nezávadnú sviečku?

O kvalite sviečok rozhoduje predovšetkým zloženie

Nie je žiadnym prekvapením, že o skutočnej kvalite sviečky a súvisiacej zdravotnej nezávadnosti rozhodujú použité materiály a jednotlivé zložky. Starostlivá kontrola jednotlivých zložiek znamená zodpovedný prístup nielen k životnému prostrediu, ale aj k vlastnému zdraviu.

Pred príjemným večerom stráveným s jemnou kulisou plápolajúcej sviečky preto musíte urobiť kritický výber takého variantu, ktorý bude mať najvhodnejšie zloženie. Pre lepšiu predstavu, čo konkrétne sledovať, si poďme predstaviť tri kľúčové súčasti každej sviečky.

#1 Druh vosku

Hlavnú objemovú časť každej sviečky tvorí vosk, ktorý predstavuje kľúčovú zložku na horenie. V prípade vonných sviečok spočíva úloha vosku aj v udržaní a rovnomernom uvoľňovaní pridanej esencie.

Sviečkam z parafínu sa radšej vyhnite

Hojne využívaným, ale nie príliš vhodným variantom býva už spomínaný parafín. Tento vosk vyrábaný pri procese čistenia ropy pochádza z neobnoviteľných zdrojov a z hľadiska zdravotnej závadnosti nie je dobrou voľbou, pretože sa pri horení uvoľňujú toxické spaliny porovnateľné s emisiami produkovanými cestnou dopravou.[4] Medzi výrobcami sa však bohužiaľ stále teší veľkej obľube kvôli svojej nízkej cene.

Historicky významné sviečky zo včelieho vosku

Z hľadiska zdravotnej nezávadnosti aj kvôli šetrnosti k životnému prostrediu sa oplatí uprednostniť vosky prírodného pôvodu. Najvýznamnejšiu históriu ako surovina na výrobu sviečok má bezpochyby pravý včelí vosk, ktorý bol až do 19. storočia používaný napríklad na sviečky používané na meranie času. Aj dnes existujú sviečky vyrobené čisto z včelieho vosku, ale kvôli obmedzenej dostupnosti tejto suroviny a komplikovanejšiemu obohateniu vôní ich však nie je také množstvo.

Vedeli ste, že?

Veľký dopyt po prírodných sviečkach v kombinácii s vysokou cenou za včelí vosk zapríčinil, že v roku 1991 sviečkar Michael Richards prvýkrát úspešne vyrobil čisto rastlinný vosk zo sóje.

Sójový vosk ako najskôr využívaný rastlinný variant

Sójový vosk sa vyrába rozdrvením sóje na jemné vločky a následnou extrakciou oleja, pričom zostávajúca pevná časť sa využíva ako krmivo pre zvieratá. Okrem toho, že sa jedná o vosk pochádzajúci z obnoviteľných prírodných zdrojov, ponúka aj praktické kvalitatívne vlastnosti, pretože v porovnaní s parafínom horí až o 50 % dlhšie a predstavuje výborný nosič vône, kedy nie je nutné používanie žiadnych chemických zosilňovačov. Vďaka rozpustnosti vo vode navyše vosk zo sójových sviečok hravo vyčistíte pomocou obyčajnej vody bez vzniku nevzhľadných mastných fľakov.

Výpočet kvalitatívnych vlastností sójového vosku je síce obdivuhodný a v zásade predstavuje vhodný variant sviečok do domácnosti, ale z pohľadu vysokých nárokov na nekompromisne etické zloženie u Goodie sviečok problém spočíva vo výrobe vosku z GMO (geneticky modifikovanej) sóje, ktorá tvorí na trhu väčšinu a spoľahlivé overenie skutočne nie GMO pôvodu predstavuje veľmi zložitú úlohu

Sviečky z kokosového vosku vynikajú najčistejším horením

Kokosový vosk vzniká kalením oleja z kokosu a má žiarivo bielu farbu, ktorá sa po roztavení mení na dokonale priezračnú. Sviečky z kokosového vosku tiež horia až o polovicu dlhšie v porovnaní s tými parafínovými okrem toho sa môžu pochváliť takzvaným čistým horením, kedy neprodukujú takmer žiadne sadze. Významný bonus predstavuje aj udržateľné pestovanie a ekologická šetrnosť, kedy kokosový vosk v podstate vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe kokosového oleja. Navyše výborne nesie vôňe pre dlhotrvajúce a príjemné uvoľňovanie vonnej esencie po celú dobu horenia sviečky.

 

Zo všetkých uvedených vlastností kokosového vosku sa nie je čomu diviť, že práve on sa stal základnou surovinou sviečok Goodie. Ich vývoju predchádzalo dlhé testovanie a náročné hľadanie najideálnejšej kombinácie rastlinného vosku, knôtov a vyladenia prírodných esenciálnych olejov zodpovedných za vôňu. Našťastie sa to podarilo a teraz si môžete užívať útulnú atmosféru s prírodnými sviečkami s praskajúcim dreveným knôtom, zapáliť si kokosovú sviečku s bavlneným knôtom či zvoliť elegantnú sviečku v kokosovej miske.

Ďalšie menej známe rastlinné vosky

Pri hľadaní alternatív ropného parafínu sa objavilo viac rastlinných voskov, ktorých použitie do sviečok pripadá do úvahy vďaka praktickým vlastnostiam aj k zdraviu šetrnejšiemu horeniu. Ide napríklad o jojobový vosk vznikajúci hydrogenáciou jojobového oleja, ktorý sa okrem využitia v mnohých kozmetických produktoch pridáva práve do sviečok za účelom pevnejšej štruktúry a dosiahnutia lesklého vzhľadu.

Medzi ďalšie rastlinné vosky používané na výrobu sviečok patrí repkový, palmový, konopný, olivový alebo mandľový vosk. Vzájomne sa dajú rôzne kombinovať na dotváranie požadovanej štruktúry a vlastností sviečky.

Pre maximálnu istotu pri výbere kvalitnej sviečky z rýdzo prírodného vosku si vždy starostlivo skontrolujte zloženie, nech máte istotu, že tvorí skutočne 100% podiel a nie napríklad len mizivé jedno percento.

#2 Zdroj vône

Lákavá vôňa býva jedným z hlavných dôvodov, prečo sa rozhodneme pre kúpu vonnej sviečky. Lenže aj v tomto prípade záleží na použitých zložkách, pretože bohužiaľ mnoho chemikálií používaných na výrobu vôní pochádza z látok odvodených z ropy, takže môžu byť potenciálnymi karcinogénmi alebo pôsobiť toxicky na reprodukčný systém.

Aj niektoré syntetické látky vytvorené za účelom nahradenia tých prírodných však môžu byť bezpečné. Nie je to síce ideálne, ale zároveň môžu byť aj také sviečky kvalitné, len si postrážte certifikáciu netoxicity použitých syntetických vôní.[3] Z hľadiska istoty, že sa vo sviečke nenachádzajú ftaláty, si však radšej vyberajte varianty obsahujúce iba prírodné esenciálne oleje.

Ako prírodné zdroje vôní sa používajú esenciálne oleje, ktoré sú bohatým zdrojom vonných silíc prirodzene obsiahnutých v rastlinách. Vďaka vysokej koncentrácii stačí spravidla malé množstvo a vône sa dajú rôzne kombinovať na vytvorenie jedinečného čuchového zážitku.

#3 Typ knôtu

Pri pálení sviečky nehorí samotný knôt, ale vosk, ktorý pri roztavení vzlína ako kvapalina a hore je postupne odoberaný práve horením. Vyložene nebezpečné sviečky s olovenými knôtmi dávno podliehajú zákazu, ale aj tak sa môžete stretnúť s knôtmi vystuženými kovom, ktorým sa radšej vyhnite.

Najčastejšie sa využívajú 100% bavlnené knôty. Do prírodných sviečok sa pridávajú aj konopné či drevené knôty, vďaka ktorým sa vôňa uvoľňuje intenzívnejšie ak horeniu pridávajú typickú zvukovú kulisu pripomínajúcu praskajúci krb. Zvuky vydávané dreveným knôtom pritom majú na svedomí miniatúrne bublinky vzduchu ukryté v štruktúre dreva.

Výber ideálneho knôtu znamená pri výrobe sviečok zložitú úlohu, pretože svojím materiálom, tvarom a hrúbkou musí korešpondovať s použitým voskom, aby bolo možné dosiahnuť optimálne postupné horenie celej sviečky.

 

 

Sviečky pomáhajú dotvoriť útulnú domácu atmosféru a pri vhodnej zvolenej vôni môžu pôsobiť aromaterapueticky. Aj tu však platí, že na kvalite veľmi záleží a je vždy lepšie zvoliť naozaj prírodnú sviečku, ktorá pri horení neuvoľňuje toxické splodiny.

Máte radi sviečky? A sledujete pri ich výbere zloženie?

 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk