Olej získavaný z austrálskeho čajovníka by mal patriť medzi základnú výbavu každej domácnosti. Predstavuje totiž najsilnejšie prírodné antiseptikum, ktoré si dokáže poradiť s rezistentnými baktériami, nebezpečnými vírusmi aj plesňami a to ako pri použití na pokožke, tak aj pri dezinfekcii vzduchu alebo povrchov.

Kedy využiť jeho 100% koncentráciu a v akých prípadoch ho naopak zriediť? Tipy, rady a jednoduché návody - to všetko objavíte v nasledujúcom článku!

tea-tree-oil-goodie

 

V tomto článku sa dozviete:

  • Ako vznikol názov čajovníka austrálskeho
  • Štyri kľúčové účinky oleja, ktoré stoja za jeho univerzálnym využitím
  • Použitie koncentrovaného verzus riedeného tea tree oleja

 

Pôvod a história tea tree oleja

Tea tree olej sa vyrába zo stromu s latinským názvom Melaleuca alternifolia. Jeho slovenský vedecký názov znie kajeput striedavolistý, ale poznáte ho najskôr pod úplne iným označením - čajovník austrálsky. Prečo sa viac používa práve tento názov, keď kajeput nemá botanicky vôbec nič spoločné s čajovníkom, z ktorého sa zbierajú listy na čaj? Pôvodné pomenovanie totiž dostal strom podľa svojho tvaru, ktorý pripomína písmeno "T", odtiaľ vzniklo označenie "T-tree", neskôr upravené na "Tea tree", ako ho poznáme dnes. Ustálenie tohto označenia navyše podporil fakt, že po objavení stromu Európanmi v 18. storočí sa listy najskôr naozaj používali na prípravu čaju.

Používanie tea tree oleja siaha tisíce rokov do histórie, kedy jeho liečivé účinky objavili domorodí obyvatelia Austrálie pri každodennom kúpaní v jazerách, okolo ktorých rástli práve čajovníkové stromy. Ako do vody padali ich vetvičky a listy, uvoľňovali sa z nich esenciálne oleje a z jazerných vôd tak vznikli prírodné kúpele, ktorými domorodci liečili kožné infekcie, popáleniny, rezné rany a bodnutie hmyzom. Postupne začali listy čajovníka cielene drviť a používať ako univerzálne antiseptikum. [1] Po hojivých účinkoch tea tree oleja nesie svoje meno aj austrálska oblasť Bungawalbyn (v preklade „liečivá krajina“), kde sa teraz čajovníky pestujú.

Prvé vedecké záznamy o antimikrobiálnej aktivite tea tree oleja pochádzajú už z roku 1922, zo štúdií austrálskeho vedca Arthura de Ramona Penfolda. Pri jeho výskumoch preukázal čajovníkový olej až 13-krát silnejšiu aktivitu ako fenoly (látky rastlinného pôvodu s baktericídnym a antioxidačným pôsobením), a to bez nežiaducich účinkov pri priamej aplikácii na kožu.[2] Od tohto momentu sa tea tree oleju venujú stovky výskumov, ktoré postupne odhaľujú prospešné pôsobenie jeho látok.

#1 Silné inhibičné účinky aj proti rezistentným baktériám

Silné inhibičné účinky tea tree oleja potvrdilo hneď niekoľko štúdií, ktoré skúmali jeho schopnosť zabíjať bežné patogény, ako sú napríklad baktérie Escherichia coli (vyvolávajúce hnačkové ochorenia), Streptococcus pneumoniae (zodpovedný za pneumokokové choroby) a Haemophilus influenzach (pôvodca chrípkových ochorení). [3]

Štúdie vykonané u baktérií Staphylococcus aureus a Escherichia coli navyše ukázali, že pri používaní tea tree oleja nedochádza k zvýšenej tvorbe mutácií, takže s veľkou pravdepodobnosťou je čajovníkový olej schopný tieto baktérie účinne inhibovať neustále, bez rizika vzniku rezistencie (na rozdiel od antibiotík). [4]

 

#2 Dezinfekcia pokožky a povrchov

Antibakteriálne, antimykotické, antivírusové a antiprotozoálne vlastnosti tea tree oleja vytvárajú ideálnu prírodnú funkčnú prísadu do mydiel a dezinfekčných sprejov na elimináciu patogénov a tým zníženie rizika nákazy. [5]

Aplikácia tea tree oleja za účelom dezinfekcie sa rozhodne neobmedzuje iba na pokožku, ale jedná sa o univerzálne použiteľný a bezpečný prírodný antiseptický prostriedok, napríklad aj na povrchy, ktorý si navyše ľahko pripravíte doma. Potrebujete na to iba 10 až 20 kvapiek čajovníkového oleja (podľa požadovanej sily výsledného čističa), jednu šálku vody a polovicu šálky jablčného octu. Všetky ingrediencie stačí zmiešať a naliať do rozprašovača, s ktorého pomocou potom dezinfekciu jednoducho nastriekate na povrch a zotriete handričkou.

 

PŘÍRODNÍ MÝDLO - BLACK DETOX & TEA TREE

PRÍRODNÉ MYDLO - BLACK DETOX & TEA TREE 95 G

V 100% prírodnom tuhom mydle zastáva tea tree olej dezinfekčnú funkciu a napomáha hojeniu drobných rán. Vysoký podiel bambuckého masla sa zase postará o zjemnenie pokožky.

#3 Prírodná pomoc pri respiračných infekciách

Inhaláciu tea tree oleja na liečbu najrôznejších dýchacích ťažkostí používali austrálski domorodci už v dobe pred 4 000 rokmi. Moderné výskumy potvrdzujú, že vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam čajovníkový olej skutočne pomáha pri prechladnutí, chrípke, bronchitíde a podobných ochoreniach. Samotné inhalovanie umožňuje, aby sa účinné látky tea tree oleja dostali do dýchacích ciest priamo cez pripravené receptorové kanály (cesty na prechod dovnútra bunky). [6]

TIP: Pripravte si účinnú inhaláciu s pomocou tea tree oleja rýchlo a jednoducho doma. Do inhalátora nalejte horúcu vodu zhruba do polovice nádoby, pridajte 5 kvapiek 100% neriedeného tea tree oleja, jemne premiešajte a inhaľujte pomocou hlbokých nádychov približne 10 minút. Použiť môžete aj takzvanú metódu s hrncom, kedy si nad ním prekryjete hlavu uterákom. [7]

#4 Protizápalové účinky na liečbu akné a zápalov ďasien a zubov

Tea tree olej sa všeobecne považuje za jeden z najlepších prírodných prostriedkov na cielenú liečbu všetkých druhov akné. Oproti napríklad benzoylperoxidu, ktorý je najbežnejšie používanou syntetickou zložkou v boji proti akné, sa protizápalové pôsobenie tea tree oleja (aj napriek mierne pomalšiemu nástupu účinku) ukazuje ako oveľa vhodnejšie pre zmiernenie prejavov zápalového i nezápalového akné, pretože nevyvoláva vedľajšie účinky. [8]

Protizápalový účinok tea tree oleja sa využíva aj na výplach úst pri zápale ďasien. Funguje ako spoľahlivá a účinná netoxická alternatíva k ústnej vode s chlórhexidínom a v porovnaní s ňou nespôsobuje nežiaducu pigmentáciu zubov alebo zmenu chuti. [9]

 

Ako spoznať kvalitný tea tree olej?

Za širokým spektrom účinkov tea tree oleja stojí jeho zloženie so stovkami rôznych, potenciálne účinných zlúčenín. Hlavnými a najdôležitejšími látkami sú terpinén-4-ol (zastúpený minimálne v 30%), γ-terpinén (10 - 28%) a 1,8-cineol (menej ako 15%) a ich výslednú koncentráciu v produkte ovplyvňuje pôvod a kvalita čajovníka, spôsob extrakcie a následné spracovanie oleja.

Kvalitný tea tree olej spoznáte podľa niekoľkých vlastností. Po prvé vyberajte ideálne neriedený, 100% olej, ktorý si môžete v prípade potreby jednoducho rozriediť sami, po druhé sledujte koncentráciu terpinén-4-olov - tie najlepšie produkty ich obsahujú viac ako 30%. Tretím kritériom je pôvod a spôsob pestovania, kedy o prvotriednej kvalite oleja svedčí najmä označenie BIO, pretože ekologicky šetrné pestovanie zvyšuje v čajovníku obsah účinných látok.

BIO tea tree olej

TEA TREE OLEJ BIO 15 ML

100% čistý tea tree olej v BIO kvalite predstavuje to najsilnejšie prírodné antiseptikum v maximálne koncentrovanej podobe. Šetrnou parnou destiláciou si zachováva prirodzene vysoký obsah aktívnych účinných látok a to vrátane unikátneho 37% množstva terpinén-4-olov.

Neriedený verzus riedený tea tree olej. Kedy aký použiť?

A ako čo najlepšie využiť prospešné účinky tea tree oleja? Správnou aplikáciou! Pozrite sa na 11 jednoduchých spôsobov použitia a zistite pre aké problémy je lepšie využiť silu 100% koncentrácie a kedy tea tree olej naopak zriediť.

Využitie 100% tea tree oleja

  • Na akné – opatrne naneste 1 kvapku čistého tea tree oleja priamo na pupienok po celkovej kozmetickej rutine.

  • Priama inhalácia na uvoľnenie nosa – naneste 2 až 3 kvapky čajovníkového oleja na vreckovku a vdychujte.

  • Liečba plesne nechtov – dvakrát denne aplikujte 1 kvapku čistého tea tree oleja priamo na nechet. [7]

  • Na bradavice – na kozmetický tampón naneste 3 až 4 kvapky tea tree oleja a držte na bradavici 10 minút dvakrát denne. [10]

ODPORÚČANIA: Kvôli silnej koncentrácii účinných látok sa môže u niektorých ľudí objaviť na tea tree olej alergia, takže ak ho skúšate prvýkrát, začnite opatrne s malým množstvom nariedeného produktu. Pozor na nechcené požitie, pretože pri prehltnutí je tea tree olej toxický - buďte najmä opatrní pri používaní v okolí úst a skladujte vždy mimo dosahu detí a zvierat.

Použitie nariedeného tea tree oleja

  • Pri aplikácii na väčšiu plochu pokožky – 1 až 2 kvapky tea tree oleja narieďte zhruba 12 kvapkami olivového, kokosového či arganového oleja.

  • Do kúpeľa (na upokojenie pokožky, relaxáciu a zmiernenie kvasinkovej infekcie) – 3 až 7 kvapiek pridajte do horúcej vody a premiešajte.

  • Na dezinfekciu uštipnutia od hmyzu – aplikujte 2 kvapky tea tree oleja zriedeného s nosným olejom.

  • Na dezinfekciu zubnej kefky – do 2 lyžíc vody pridajte 1 kvapku 100% tea tree oleja a raz týždenne do nej ponorte kefku na 10 až 15 minút.

  • Prevencia mykózy nôh – 2 kvapky tea tree oleja pridajte do kokosového oleja a naneste na nechty a kožičky medzi prstami.

  • Repelent proti hmyzu - 2 až 3 kvapky rozmiešajte v 300 ml vody a používajte pomocou rozprašovača, pre silnejší účinok skombinujte s pár kvapkami esenciálneho oleja z eukalyptu alebo citronely.

  • Pri zápale ďasien - do menšej šálky teplej vody pridajte 3 kvapky tea tree oleja a používajte minimálne dvakrát denne ako ústnu vodu / na výplach.

Poznáte a používate tea tree olej? A vedeli ste o všetkých jeho pôsobivých účinkoch alebo vás v článku prekvapila nejaká nová a zaujímavá informácia?

 


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk